תגובות

נשיא המדינה נפגש עם נשיא ארצות הברית ג׳ו ביידן בבית הלבן

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, עם נשיא ארצות הברית ג’ו ביידן בבית הלבן בוושינגטון. בפתח פגישתם נשאו השניים דברים.


נשיא המדינה יצחק הרצוג: ״תודה לך אדוני הנשיא, אני רוצה להודות לך על האירוח וההזמנה הנה. זהו ביטוי לחברות אמיתית. היה לנו כבוד גדול לארח אותך בבית הנשיא ובישראל בכלל לפני כמה חודשים. היה זה תענוג לעם בישראל.

אתה חבר אמיתי של ישראל. ארצות הברית היא בת ברית היסטורית ואני גאה מאד להגיע כראש מדינת ישראל להביע את החברות והקשר הבלתי מתפשר בין המדינות שלנו.

היום מציינים 40 יום להריגתה של האזרחית האיראנית שנרצחה כשמחתה. כיום המשטר האיראני מרסק עשרות אלפי אזרחים איראניים, גברים, צעירים, נשים שמוחות וסך הכל מבקשות זכויות. זאת דוגמה לדרך בה איראן פועלת. חיסול אזרחיה שלה, התקדמות בפרויקט הנשק הגרעיני וסיפוק נשק קטלני שהורג אזרחים חפי מפשע באוקראינה.

אני רוצה להודות לממשל שלך על קידום ההסכם בין ישראל ללבנון על הגבול הימי. אנו מודים על המאמץ בהבשלת ההסכם.

נדון בשיחתנו בשילובה של ישראל במזרח התיכון. אנו רואים עוד ועוד שילוב של ישראל במיזמים שונים כמו למשל המפגש בו שנינו נתארח בעוד כמה שבועות בכנס האקלים בשארם א-שייח. אני חושב ששינוי האקלים, משבר האקלים, יכול לשמש כמכנה משותף לכל כך הרבה מדינות ועמים וגם בין ישראל לארצות הברית.


ולבסוף אדוני הנשיא אתה יודע שיש בחירות בישראל בשבוע הבא, וגם לכם יש בחירות אמצע. זה אמנם ברור אבל הביקור הזה מדגיש זאת- החברות והקשר החזק עומד מעל לכל מחלוקת ולכל מפלגה. ואני מקווה שנוכל להמשיך ולפעול לטובת מדינת ישראל, ארצות הברית והעולם כולו.״

נשיא ארה״ב ג׳ו ביידן: אדוני הנשיא, ברוך הבא. נהדר לארח אותך כאן בחדר הסגלגל, ואני רוצה להודות לך על שארחת אותי בביקורי בישראל. אני מודה לך שוב על הכבוד שהענקת לי. אני מאד גאה על עיטור הנשיא שהענקת לי, שנמצא כאן, על השולחן מאחורינו. אני מודה לך על הכבוד הזה.

מחר ישראל ולבנון הולכות לחתום על הסכם להקמת גבול ימי קבוע בין שתי המדינות. אני חושב שזו פריצת דרך יוצאת דופן. היה צריך הרבה אומץ כדי להצליח להרתם לנושא. זה דרש אומץ אמיתי, ואני חושב שנדרשה לכך דיפלומטיה עיקשת ומתמשכת, ואני מברך אותך ואת הממשלה על כך. ההסכם הזה יאפשר פיתוח של שדות אנרגיה לשתי המדינות, יצירת אפיקים חדשים של הזדמנויות כלכליות עבור תושבי לבנון, ולהגביר את היציבות והביטחון של עם ישראל. כפי שאתה בוודאי יודע, אני פועל בנושא הזה מאז שהייתי סגן נשיא ארצות הברית, ואני מברך אותך.

בנוסף, אנו הולכים לדון במחויבות האיתנה, שציינתי 5,000 פעמים בקריירה שלי; המחויבות של ארה"ב לישראל, המובססת על העקרונות שלנו, האידיאלים שלנו והערכים שלנו. אלה אותם ערכים. אמרתי לא פעם, אדוני הנשיא, אם ישראל לא הייתה קיימת היינו צריכים להמציא אותה. סיפרתי לך בעבר, אבי היה נוצרי אדוק שנהג לשבת לארוחת ערב על מנת לשוחח ועל הדרך גם לאכול, ואני זוכר שכשהייתי נער, אבא שלי דיבר על איך היינו צריכים לעשות הרבה יותר. למה לא הפצצנו את פסי הרכבת במלחמת העולם השנייה? מדובר בדאגה עמוקה ומשותפת. ולכן יש לנו ערכים ואינטרסים משותפים, ואני מקווה שנספיק לדון בהם היום, ואני חושב שהאינטרסים שלנו חופפים ברחבי העולם ובאזור. תודה שאתה כאן.״


קרדיט: קובי גדעון / לע״מ.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: