תגובות

אוסטרליה חוזרת בה מהכרתה בירושלים כבירת ישראל • "תומכים בפתרון שתי המדינות"

שרת החוץ האוסטרלית פני וונג, הודיעה היום (ג') כי היא מבטלת את הכרזתו של ראש הממשלה לשעבר סקוט מוריסון, ואוסטרליה לא תכיר עוד בירושלים כבירת ישראל. "שגרירות אוסטרליה תמיד הייתה בתל אביב – ותישאר בה, אוסטרליה מחויבת לפתרון שתי המדינות – זו לצד זו." שגריר אוסטרליה בישראל פול גריפית'ס, זומן לשיחה במשרד החוץ.

שרת החוץ האוסטרלית פני וונג בנאומה באו"ם השנה.

כזכור ב-2018 ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון, הודיע כי אוסטרליה מכירה במערב ירושלים כבירתה של ישראל.


עוד הוסיפה השרה האוסטרלית בהצהרתה: "אוסטרליה תמיד הייתה ידידה איתנה של ישראל. אנו בין המדינות הראשונות שהכירו רשמית בישראל" אך עם זאת אמרה: "אוסטרליה תומכת ביציבות העם הפלסטיני ומספקת לו תמיכה הומניטרית מדי שנה מאז הקמת מדינת ישראל, אנו דוגלים בחידוש המשא ומתן ופיתרון שתי המדינות."

ראש הממשלה יאיר לפיד מסר בתגובה: "לאור הדרך שבה התקבלה ההחלטה באוסטרליה, כתגובה חפוזה לידיעה שגויה בתקשורת, לא נותר לנו אלא לקוות שבעניינים אחרים ממשלת אוסטרליה מתנהלת יותר ברצינות. ירושלים היא בירת ישראל הנצחית המאוחדת ודבר לא ישנה זאת לעולם".

ממשרד החוץ נמסר: "השגריר האוסטרלי יזומן היום למשרד החוץ. – וכי ישראל מביעה את אכזבתה העמוקה לנוכח החלטת ממשלת אוסטרליה הנובעת משיקולים פוליטיים קצרי ראות. ירושלים היא בירתו של העם היהודי מזה 3000 שנה ותמשיך להיות בירת ישראל הנצחית והמאוחדת ללא קשר להחלטה זו או אחרת."

ראש העיר ירושלים מסר בתגובה: "צר לי על הודעת שרת החוץ האוסטרלית. ירושלים המאוחדת הייתה ותמשיך להיות בירת ישראל לנצח. הצהרות מסוג זה אינן מקדמות דבר ואינן תורמות כלל!"

יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ יולי אדלשטיין כתב בתגובה: "הצעד המביש והמדאיג של ממשלת אוסטרליה בנוגע לביטול ההכרה בירושלים כבירת ישראל הוא סימפטום נוסף של הריגרסיה במעמדה של ישראל תחת הממשלה הנוכחית. זו תוצאה ישירה של ניהול יחסי חוץ כושל מבית מדרשו של לפיד. במזרח התיכון חובבנות היא אסון."


דני דנון מסר בתגובה: "כשלון מהדהד של לפיד. כשגריר באו"ם פעלתי רבות מול הממשל האוסטרלי להכרה בירושלים כבירת ישראל. החובבנות המדינית של לפיד והנאום שנשא בעצרת האו"ם מורידים לטמיון עבודה מדינית קשה ומורכבת להכרה בינלאומית בירושלים כבירתה הבלעדית של מדינת ישראל. ממשלת לפיד היא אסון ליחסי החוץ של ישראל."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: