מחקר: קנאביס רפואי משפר מיומנויות חברתיות אצל ילדים ובני נוער על הרצף האוטיסטי

גאווה ישראלית: במחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי נייצ'ר, גילו חוקרים מבית החולים אסף הרופא – שמיר כי שמן הקנאביס הרפואי ניצן ספקטרום של 'שיח מדיקל' מסייע בטיפול בהפרעות חברתיות ותקשורתיות מהן סובלים ילדים וצעירים הנמצאים על הרצף האוטיסטי

מאמר שפורסם בימים אלה בכתב העת היוקרתי נייצ'ר, מציג מחקר קליני שבוצע בבית החולים אסף הרופא (שמיר) שבדק את השפעת קנאביס רפואי על ילדים ובני נוער על הרצף האוטיסטי. המחקר שהתקיים במשך שנתיים בחן את השפעת מוצר 'ניצן ספקטרום' המיוצר על ידי חברת שיח מדיקל גרופ, בטיפול בהפרעות שונות מהן סובלים ילדים וצעירים הנמצאים על הרצף האוטיסטי.

במחקר השתתפו 110 ילדים ונערים בגילאי 5-25, אשר טופלו ב'ניצן ספקטרום' במשך שישה חודשים כל אחד, בהתאם לפרוטוקול המחקר. המחקר וכלל מדדים אובייקטיביים וסובייקטיביים שכללו בין היתר שאלוני הורים לאבחון אוטיזם עם סולם היענות חברתית, ותצפית קלינית לאבחון אוטיזם.
74% מתוך מסיימי המחקר עברו הערכת תצפית לאבחון אוטיזם ו79%עברו בחינה קוגניטיבית. התוצאות הראו שיפור משמעותי בציון המיומנויות החברתיות.


בנוסף, על פי תוצאות המחקר, לאחר השימוש במוצר חל שיפור מובהק ביכולות החברתיות והתקשורתיות, בדגש על משתתפים בעלי סימפטומים חמורים יותר. תוצאות המחקר מראות כי טיפול במוצר 'ניצן ספקטרום' עשוי להוביל לשיפור במיומנויות חברתיות אצל ילדים ובני נוער על הרצף האוטיסטי ועשוי לסייע בשיפור איכות החיים שלהם, של משפחתם וכלל סביבתם, וזאת ללא השפעה שלילית על היכולות הקוגניטיביות של המשתתפים.

ניצן ספקטרום פותח על ידי שיח מדיקל גרופ לצורך הניסוי הקליני. המוצר מבוסס על פורמולציה ייחודית הנמצאת בשלבי רישום פטנט (PCT). מתוך הבנה שילדים ובני נוער על הרצף האוטיסטי רגישים מאוד לריחות וטעמים, מיצויי הקנאביס אשר משמשים לייצור המוצר עברו תהליך טיהור ברמה פרמצבטית. בנוסף, החברה התאימה את הרכב הטרפנים הייחודי שהוסף למוצר, בהתבסס על ניתוח מידע עבר של החברה לגבי יעילות של זנים שונים לטיפול ב-ASD, וזאת במטרה לעזור למטופלים להתמיד בטיפול, כפי שקורה לעיתים עם מטופלי ASD המטופלים בשמני קנאביס.

בהודעה לבורסה שהפיצה 'שיח מדיקל גרופ' בעקבות תוצאות הניסוי, היא הודיעה על כוונתה לפעול לקבלת אישור היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות לייצור המוצר בישראל ושיווקו למטופלים הנזקקים לו. לצד זאת בוחנת החברה חלופות לשיווק המוצר מחוץ לישראל, במישרין ו/או באמצעות שיתופי פעולה עם צדדים שלישיים.

לדברי שי אברהם שריד מבעלי שיח מדיקל: "המחקר שפורסם כעת בפלטפורמה היוקרתית של כתב העת נייצ'ר, הוא מהראשונים בעולם באיסוף כמות כה גדולה של מידע בתחום זה של השפעת קנאביס רפואי על ילדים ובני נוער על הרצף האוטיסטי. המוצר שנבדק במחקר – ניצן ספקטרום – הינו פיתוח ייחודי של מעבדות שיח במיוחד לטיפול באוטיזם, המוצר מכיל קנאביס רפואי עם כמות גבוהה של CBD. ואכן תוצאות המחקר מוכיחות באופן ברור ביותר כי הוא מסייע לטיפול בסימפטומים ובעיות תקשורת אצל ילדים ובני נוער על הרצף האוטיסטי".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: