לקראת יום המודעות הבינלאומי: כל מה שחשוב לדעת על תסמונת אלכוהול עוברי

לרגל יום המודעות הבינלאומי לתסמונות אלכוהול עוברי, המצוין בכל שנה ב – 9 בספטמבר, ארגון המיילדות בישראל, מגיש עובדות מדעיות מעודכנות והמלצות מקצועיות של מיילדות מהשטח, שיאפשרו לנשים בהריון למנוע את התופעה:

• תסמונת אלכוהול עוברי, כוללת קשת של לקויות פיזיות ונפשיות העלולות להתפתח אצל תינוקות שנחשפו לאלכוהול לפני לידתם, במהלך ההיריון. אלכוהול, נחשב לאחד החומרים הרעילים ביותר לתהליך התפתחות העובר ועלול לגרום נזק למוח ולאיברים האחרים של התינוק.

• התסמונת מאופיינת, במכלול של הפרעות מבניות והתפתחותיות הגורמות לפגיעות גופניות מולדות אצל התינוקות וכן לליקויי למידה ולקשיי התנהגות עם השלכות למשך כל חייהם של הילדים שנולדו.


• מדובר על כישורי חשיבה ושיפוט לקויים, הפרעות רגשיות, פגיעה בהתפתחות העצבית, שיכולה להוביל בהמשך החיים ללקויות משניות משמעותיות כמו כישלון בלימודים, שימוש בסמים והסתבכות עם רשויות אכיפת החוק.

• התסמונת כוללת בין היתר, גם מאפיינים חיצוניים ופיזיולוגיים כמו משקל גוף נמוך, בעיות ראייה או שמיעה וכן בעיות בלב, בכליות, או בעצמות. כמו גם שנויים במבנה הפנים של התינוק, שפה עליונה דקה מהרגיל, עיניים קטנות, קפלים בעפעפיים, אף קצר ולחיים שטוחות.

• חשוב להבין כי אלכוהול עובר ממערכת העיכול למחזור הדם של האם ובאופן ישיר דרך השליה וחבל הטבור לעובר. תוך זמן קצר רמת האלכוהול בדם העובר זהה לזו שבדם האם כך שכל כמות שהאם שותה מגיעה אל העובר אשר מתקשה לפרק את האלכוהול שבגופו. האלכוהול שמצטבר בגוף העובר, משפיע על התפתחות מערכת העצבים המרכזית.

• מדובר בנזק בלתי הפיך ולכל החיים. לא ניתן להחלים מתסמונת האלכוהול העוברי והדרך היחידה למנוע אותה, היא להימנע לחלוטין מצריכה של אלכוהול במהלך ההיריון או כאשר מנסים להיכנס להריון. אין כמות בטוחה ידועה של אלכוהול אותה כן ניתן לצרוך וכל סוגי האלכוהול מזיקים באותה מידה, כולל כל סוגי היינות והבירה.

• בניגוד מוחלט למיתוסים בארץ ובעולם, גם צריכה של כוס יין לפני הלידה על מנת להרגיע או לזרז את הלידה היא מסוכנת לעובר. בארגון המיילדות בישראל מדגישים, כי העובר חשוף לפגיעה בכל שלבי ההיריון. מסיבה זו מומלץ להימנע לחלוטין משתיית אלכוהול משלב הכניסה להיריון ועד סופו ולהסתייע במיילדת לגבי דרכים אחרות להרפיה והרגעה לפני הלידה.


• בימים אלו מקדם ארגון המיילדות, מודל ליווי הריון רציף מתחילתו באמצעות מיילדת. המודל יכלול יצירת פרוטוקול אישי, עבור כל אישה במהלך כל ההיריון ולא רק ברגע השיא של הלידה. בשלב יישום המודל, עתיד להתמקד המיפגש הראשון בין המיילדת לאישה לכלול בין היתר, גם שיח מונחה בנושא מניעת צריכת אלכוהול.

• נשים בהריון שרוצות להתייעץ בנושא צריכת אלכוהול ובנושאים נוספים, מוזמנות לקהילת הפייסבוק הסגורה הנקראת מילה של מיילדת, המונה כ – 3,500 נשים ומנוהלת על ידי מיילדות מקצועיות ומאפשרת לכל אישה להעלות שאלה, גם באופן אנונימי ולקבל מענה מקצועי ומבוסס ראיות. הכניסה לקבוצה כאן.

ארגון המיילדות בישראל, הוא האיגוד המקצועי המייצג של 1,300 המיילדות בבתי החולים הציבוריים בארץ, מיילדות הבית והקהילה. הארגון פועל בהתאם לרוח הזמן לקידום המיילדות, העמקת הכשרתן והרחבת סמכויותיהן. מדובר בנשות מקצוע, בעלות רישיון של מיילדת מוסמכת, אשר ניתן להן על ידי משרד הבריאות בחלוף 6 שנות הכשרה וזאת לאחר לימודים של 4 שנות לימודי סיעוד לתואר אחות מוסמכת וכשנתיים נוספות לתפקיד מיילדת.


(קרדיט צילומים: אירגון המיילדות בישראל)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: