במסגרת היערכות לחירום: רשות המים קיימה תרגיל המדמה פגיעה בתשתיות חיוניות למים ולביוב

במסגרת ההיערכות השוטפת של רשות המים למצבי חירום, קיים היום (יום ב', 5/9/22) צוות מרחב דרום של היחידה לביטחון מים של הרשות, תרגיל המדמה פגיעה נרחבת בתשתיות מים וביוב חיוניות בעיר אשדוד.

בתרגיל "זמן יקר" השתתפו תאגיד המים "יובלים אשדוד", נציגי רשות חירום לאומי (רח"ל), נציגי פיקוד העורף מחוז דרום ועובדי אגף ביטחון וחירום בעיריית אשדוד.


לפני כחודש הסתיים מבצע "עלות השחר" שבמהלכו שוגרו מעל אלף רקטות לשטחי ישראל ולאזור הדרום בפרט. מצב זה מחייב היערכות נרחבת בשגרה למקרה של פגיעה בתשתיות מים וביוב.

במסגרת התרחיש, רשות המים תרגלה מצב, בו ירי טילים לעבר אשדוד פוגע בתשתית מים וביוב ובעקבותיו לאלפי תושבים תיווצר בעיה מידית באספקת המים ובסילוק מי הביוב.

בתרגיל התמודדו הגורמים השונים עם מספר תסריטים מורכבים: אספקת מים לאלפי אנשים תוך שמונה שעות, עד לתיקון צנרת המים והמתקנים, באמצעות עשרות תחנות חלוקה בעיר אשדוד, עד 500 מטר מהבית. כמו כן, התרחיש עסק במגוון שיבושים אפשריים במערכת הביוב ותורגלו האמצעים לסילוק ביוב במקרי חירום.

במהלך התרגיל, רשות המים פרסה סיוע (עתודה) של חלוקת מים וכן ערכות לסילוק ביוב (שירותים חליפיים) ללא צורך במים.

תרגיל "זמן יקר" הוא תרגיל שנערך במתכונת פתע ללא מתן הודעה מוקדמת לעובדי התאגיד, האמון על תפעול תשתיות המים האזוריות וללא מתן הודעה מוקדמת לעובדי הרשות המקומית. מטרת התרגיל היא לשפר את יכולות ניתוח המצב וקבלת ההחלטות בזמן אמת לאור תמונת המצב המוצגת בתרגיל.


מנהל רשות המים יחזקאל ליפשיץ: "רשות המים אחראית על אספקת המים לכלל התושבים בימי שגרה וחירום. התרגיל שנערך היום, המדמה ניתוק של עשרות אלפי תושבים ממערכות המים, הוא חלק מההערכות השוטפת של הרשות כדי להבטיח אספקת מים וסילוק ביוב, גם באירועי חרום".

מגל אוקנין, ראש תחום משרדי מל"ח רח"ל משהב"ט מחוז דרום: "התרגיל שערכה רשות המים בשיתוף תאגיד יובלים ועיריית אשדוד הוא צעד חשוב ומשמעותי במוכנות העורף לאירועי אסון. היכולת לעבור במהירות משגרה לחירום בשיתוף פעולה של כלל הגורמים, מוכיח את חשיבות התרגילים למשק המים ולתושבי ישראל".

מלי בן ברוך, מ"מ מנכ"ל תאגיד "יובלים" אשדוד: "יובלים אשדוד" רואה חשיבות רבה בהערכות לשעת חירום ומשקיע בכך רבות – ברמת התרגולים, ברכישת ציוד מתקדם והדרכות. עובדי יובלים פועלים לטובת הלקוחות 24/7 בשגרה ובחירום. ההשקעה הרבה בהערכות לשעת חירום ומסירות ומקצועיות העובדים היוו את הבסיס להצלחת התרגיל. אנו נמשיך לפעול למתן שירותים מיטביים בכל עת".

התרגיל היום הוא חלק משורה של תרגילים שרשות המים מקיימת כדי להבטיח ביטחון מים לתושבי ישראל במצבי חירום שונים: מלחמה, אירועים ביטחוניים, רעידות אדמה ומצבי קיצון נוספים, העלולים להוות סכנה לתשתיות חיוניות של מים וביוב.


צילום: איתי דודי, רשות המים.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: