תגובות

"נשק מתחת לעריסת תינוק": הצצה ליחידת הכלבנים של משמר הגבול וסיפורים אישיים מגיבורי היחידה ● צפו

יחידת הכלבנים של משמר הגבול מונה 27 כלבנים ו-44 כלבים, ועובדת בעיקר באיזורים, ירושלים והעוטף, ויהודה ושומרון. השבוע התאפשרה הצצה נדירה לפעילות השוטפת של היחידה, ששוכנת בבסיס מסווג סמוך לירושלים.


צילום: איתמר כרמון – חדשות כל העולם.

כזכור, מותו הטרגי של כלב הימ"מ 'זילי', במהלך לכידת מחבל בשכם, רק חידד את התרומה של הכלבים בפעילות לסיכול טרור, תפיסת אמצעי לחימה, איתור חומרי נפץ וסמים.

סרטון של פעילות יחידת הכלבים, צילום: דוברות המשטרה.

הכלבים של משמר הגבול מגיעים מצ'כיה והולנד (ברובם), עלות כל כלב בסביבות ה – 20,000 ₪.

כלבן יוצא לקורס בן חצי שנה ולומד את כל הפרטים שקשורים לכלב, כגון וטרינריה, פסיכולוגיה וכו'.

צילום: איתמר כרמון – חדשות כל העולם.

כשהכלב מגיע ליחידה הוא עובר הכשרה מיוחדת בת ארבעה חודשים בה הוא מתאמן על משמעת, מעבר מכשולים, פקודות מרחוק ומקרוב, פקודות גם ללא קול, סירוב בעלי חיים (לא להתייחס לבע"ח אחר כלל) וסירוב קבלת מזון, וכשהוא מסיים את ההכשרה, הכלב עובר מבחן מעשי, אחד מתוך 100 כלבים מתקבל ומצטרף לשרת ביחידה.


צילום: איתמר כרמון – חדשות כל העולם.

היחידה מתמקצעת בבידוק השטח וליווי נשיאים מחו"ל בעת ביקורם בארץ, בידוקים בטחוניים ברחובות וביטחון שוטף בכדי למנוע את הפיגוע הבא, היחידה עובדת עם כלל היחידות המיוחדות של המשטרה וצה"ל.

רנ"ג שלומי מזרחי עם אחד מכלביו. צילום: איתמר כרמון – חדשות כל העולם.

כולם יודעים לעשות הכל או שיש סוגים לכלבים?

סוג הכלבים מתחלק לשניים, כלבי הרחה וכלבי שיטור:

כלבי הרחה – מתמחים בתפיסת נשק, אמל"ח, מטעני נפץ, סמים ונעדרים (כשהכלב מוצא סמים הוא מביא אותם לידי הכלבן אך כשהוא מוצא חומרי נפץ הוא מתיישב ליד החומר החשוד ולא נוגע – מאולף לזה כדי שלא יפוצץ את המטען בבית על כל יושביו.

כלבי שיטור (תקיפה) – הכלבים בדרך כלל מזן רועה בלגי או גרמני, ועוברים את אותה הכשרה רק בתחום השונה.

הכלב מסתובב עם רסן עליו כל שעות הפעילות (למעט אירועים חריגים במיוחד), ובמקרה שמבוקש בורח מידי כוחות הביטחון, הכלב מוזנק אליו בשל יכולתיו המהירות, מתנפל עליו עד שהוא מביא לידי מעצרו.

צילום: דוברות המשטרה.

אתם יכולים לספר לנו על מקרים שהצילו חיים?

לפני מספר חודשים, מחבל שהגיע לכיוון שער שכם שבמזרח ירושלים כשסכין באמתחתו, שמטרתו היתה לפגוע באחד מאנשי הביטחון שבמקום, הבחין בכלבן ששהה במקום עם כלבו והחל לרטוט ולפחד, כשהכלב זיהה את החשוד, הוא משך את הלוחם לכיוונו וכך הביא לניטרול המחבל (בחקירות שב"כ הודה שכוונתו היתה לפגוע בכוחות הביטחון ונרתע לאחר ה"מפגש" עם הכלב).

דוגמא נוספת: לפני מספר שנים, היחידה השתתפה בחיפוש אחר כלי נשק בשטחי איו"ש, וכשנכנסו הלוחמים הם נתקלו בתינוק בן יומו שישן בפינת החדר בתוך ערסל, לאחר התנגדות בני המשפחה לחיפוש בחדר (מה שעורר את חשדם של הלוחמים), רס"מ תומר מועלם (כלבן) החליט להכניס את הכלבה שברשותו לחדר ע"מ לסרוק, הכלבה רצה לכיוון הערסל ונבחה מה שגרם לתומר לגשת לאיזור, הוא הרים את התינוק ומתחת לסדין נמצא מוסלק נשק מסוג קרלו (נשק מאולתר).

לפני כחודשיים, התקבל דיווח על נעדר כבן 24 באיזור ירושלים, לאחר 12 שעות היחידה הוקפצה לסייע בחיפושים, ותוך דקות ספורות נמצא הבחור כשהוא ללא הכרה, הכלבן דיווח מיד והזעיק את כוחות ההצלה וניצלו חייו תודות לכלב שמצא אותו במהירות.

צילום: דוברות המשטרה.

יש עוד שימוש בכלבים חוץ מהרחה או תקיפה?

יחידת הכלבנים של משמר הגבול מתעסקת גם בעזרה לציבור בימי קהילה ושיטור, כגון עמותת זכרון מנחם (מגיעים עם כלביהם ומשחקים עם ילדים חולים), ואף ישנה ניצולת שואה ערירית שהיחידה דואגת לה בכל צרכיה.

צילום: איתמר כרמון – חדשות כל העולם.

רס"ב שלומי מזרחי מספר על רגע בלתי נשכח: "כשנכחתי עם כוחות מסתערבים בלב כפר ערבי לצורך מעצר מבוקש שיצא נגדו צו מעצר, משפחת המבוקש החלה לסרב לכוחות להכנס לבית ולעצור אותו תוך כדי שהם תוקפים את הכוחות, שיחררתי את כלבי לעברם מה שגרם להם להיבהל ולברוח, וכך הכלב הביא לתפיסת המבוקש ללא נפגעים בנפש וברכוש".

צילום: דוברות המשטרה.

רנ"ג חיים סבג שמפקד על היחידה כ-10 שנים מפרגן ואומר כי "מדובר ביחידה לוחמת הכי גדולה בארץ שתפקידה העיקרי הוא לשמור על שלום המדינה ואזרחיה, למנוע ולסכל אירועים לאומניים ופליליים. ליחידה ישנה דרישה גדולה מאוד לעומת היחידות האחרות בשטח, וכיום אין תחליף לכלב עם יכולות המידע וההרחה שלו. הכלבים מביאים לגילוי סמים ונשק על בסיס יומי ולרוב עושים פעולות מצילות חיים."

צילום: דוברות המשטרה.

עוד הוסיף: "הכלבים מנעו פגיעה בנפש ע"י סימון במקומות שאיש לא יעלה על דעתו כגון מכונות כביסה, מקררים, דלתות כפולות, ביובים, מתחת לריפודים של כיסאות ברכב ועוד… היחידה מגובשת ברמה של משפחה מה שאומר שאפילו הבנות/בני זוג מכירים ונפגשים מעת לעת ואוהבים גם בטוב וגם ברע".


צילום: דוברות המשטרה.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: