לאחר ההסכם המתגבש: הוועד האולימפי הישראלי מודיע על השתתפות בטקס במינכן

הוועד האולימפי הישראלי מודיע על השתתפות בטקס במינכן לאחר עשיית צדק היסטורי וההסכם המתגבש עם ממשלת גרמניה

המטוס רשמי של משלחת ישראל יצא לטקס הזיכרון שיתקיים במינכן על אדמת גרמניה, 50 שנה אחרי הטבח נורא במינכן


יעל ארד יו"ר הוועד האולימפי בישראל: "50 שנים חיכו המשפחות שהצדק ייעשה כדי להקל על מעגל הכאב הנורא שהחל ברצח הספורטאים במשחקים האולימפיים במינכן. תחושות האובדן חקוקות אצל המשפחות ובציבור הישראלי ונותרו כפצע פתוח מדמם."

נעשה צדק היסטורי 50 שנה לאחר הטבח במינכן, נחתמות בשעות אלה הסכמות הודות למגעים של משפחות הנרצחים עם הממשלה הגרמנית. ההסכמות מהוות לקיחת האחריות של הממשלה הגרמנית על הטבח הנורא תוך פתיחת ערוץ מידע שהוסתר שנים ובמתן פיצוי הולם למשפחות על האסון ועל הסבל הנורא.

לטקס במינכן יגיעו במטוס ארקיע משפחות חברי המשלחת האולימפית למינכן 1972 שנרצחו. היציאה לטקס החשוב וההיסטורי התאפשרה הודות למאמצים אינסופיים משותפים של כל הגורמים המעורבים בפרשה ותמכו במאמצי המשפחות ובראשם נשיא המדינה יצחק הרצוג. בטקס הרשמי צפוי להשתתף, נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר, אישים בכירים ישראליים כמו כן, צפויים להשתתף משתי הממשלות שרים משתי הממשלות, שר הספורט חילי טרופר ראשי הוועד האולימפי הבינלאומי בראשות תומאס באך, ראשי הוועד האולימפי הישראלי בראשות יעל ארד וגילי לוסטיג, משפחות הי"א, ניצולים ספורטאים, מדליסטים אולימפיים שופטים ומאמנים בעבר ובהווה.

המטוס יצא ביום ראשון הקרוב. והטקסים הרשמים יתקיימו ביום שני.

יעל ארד יו"ר הוועד האולימפי בישראל: "50 שנים חיכו המשפחות שהצדק ייעשה כדי להקל על מעגל הכאב הנורא שהחל ברצח הספורטאים במשחקים האולימפיים במינכן . תחושות האובדן חקוקות אצל המשפחות ובציבור הישראלי ונותרו כפצע פתוח מדמם. סופסוף נפל דבר והממשלה הגרמנית לוקחת אחריות באמירה ברורה כלפי העולם כולו. המהלכים והמעשים של השבועות האחרונים הביאו לכך שאנו יכולים להישיר מבט אל המשפחות שתדענה שהמדינה וכל העם בישראל איתם והגב שניתן להן עמוק ומשמעותי.
אני הודעתי ועמדנו חברי ואני באופן נחוש על האמירה שלמינכן לא נגיע ללא המשפחות. אני מברכת על ההסכם ועכשיו נוכל להגיע ביחד חזקים ומאחודים כשהלב עדיין כואב אבל הגב זקוף והראש מורם. המסר עבר ויעבור אל העולם כולו בידיעה שטבח כזה מהדהד ויש מחיר עליו גם 50 שנים אחרי".


נשיא המדינה יצחק הרצוג ונשיא גרמניה פרנק ואלטר שטיינמאייר אמרו: ״אנו מברכים על כך שלפני יום השנה ה-50 לציון טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן הושגה הסכמה לחקירה היסטורית, לקיחת אחריות ולפיצוי הולם עבור משפחות החללים. אנו מברכים על תוצאות הדיונים. ההסכם לא יוכל לרפא את הפצעים, אבל הוא כולל קבלת אחריות מצד גרמניה והכרה מצידה בסבל הנורא של הקורבנות ויקיריהם, שאותם ננציח בשבוע הבא.״

נשיא המדינה מברך על פעילות אינטנסיבית רבת שנים של המשפחות השכולות, הועד האולימפי הישראלי וצוותי השגרירויות של ישראל וגרמניה, שהביאו היום להצעה למשפחות חללי הטבח במינכן.

בחודשים האחרונים עמל נשיא המדינה יצחק הרצוג, לצד הועד האולימפי הישראלי, נציגי משפחות חללי מינכן, והשגרירות הישראלית, למול גורמי ממשל שונים בגרמניה, שבראשם נשיא גרמניה פרנק ואלטר שטיינמאייר והשגרירות הגרמנית, לקידום מהלך לפיצוי המשפחות השכולות של הטבח במינכן, על מנת להביא את הפרשה הכאובה לכדי ריפוי ועשיית צדק עם המשפחות השכולות.

נשיא המדינה שמר על קשר רציף ומעמיק לאורך מספר חודשים עם נציגות המשפחות השכולות והועד האולימפי הישראלי, תוך ששוחח באופן שוטף עם ידידו נשיא גרמניה ודן עמו בנוגע לחשיבות מתן הפיצויים ולקיחת האחריות מצד גרמניה.

נשיא המדינה עם נשיא גרמניה. קרדיט: חיים צח / לע״מ.

נשיא המדינה יצחק הרצוג הוסיף: ״אני מודה לידידי, נשיא גרמניה פרנק ואלטר שטיינמאייר על הנהגתו ומחויבותו חסרת הפשרות למהלך של צדק, אנושיות ואחריות. זו לא הפעם הראשונה בה הנשיא שטיינמאייר מוכיח כי הוא ידיד קרוב של ישראל, וכי לפועלו יש תרומה כבירה למערכת היחסים החמה בין ישראל וגרמניה. אני מבקש להביע את הערכתי לצעד החשוב של ממשלת גרמניה בהנהגת הקנצלר שולץ, צעד אשר בליבתו ניצבים לקיחת אחריות ותיקון העוול ההיסטורי שנעשה למשפחות חללי אולימפיאדת מינכן. תודתי גם לשר התרבות והספורט חילי טרופר וליועצת הנשיא לקשרי חוץ שירלי הלר, אשר יחד עם הצוותים עמלו לילות כימים למציאת פתרון. תודתי לצוותים שפעלו כחלק מהמהלך, ובראשם הוועד האולימפי בישראל בראשות יעל ארד, יועציו של נשיא גרמניה, שגרירות גרמניה בישראל ושגרירות ישראל בגרמניה. אני מאמין שבחלוף 50 שנה מהאסון, הגיעה העת למציאת מזור למשפחות האבלות, ולהנחלת לקחי הטרגדיה ובהם חשיבות המאבק בטרור – לדורות הבאים.״

נשיא גרמניה פרנק ואלטר שטיינמאייר ברך: ״מחשבותיי עם המשפחות השכולות. אני אסיר תודה וחש הקלה שנמצא פתרון אשר פותח את הדלת לטקס הנצחה משותף לזכר החללים. אני מודה לידידי ועמיתי הנשיא יצחק הרצוג על האמון שלו, על מעורבותו ועל כך ששמר נתיב הדו שיח בין הצדדים פתוח.״


(קרדיט צילום – עמית שיסל הוועד האולימפי בישראל)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: