תגובות

בגיל 91: נפטר נשיא מועצת חכמי התורה הרב שלום כהן זצ"ל

סמוך לחצות לילה, מבית החולים הדסה עין כרם, התבשרנו כי למרבה הצער חלה הדרדרות נוספת במצבו של ראש הישיבה הגאון חכם חיים שלום בן טופחא מלכא.

בני המשפחה נקראו לחדר ומחוץ לחדר נשמעו זעקות כאב ובכי, וכעשר דקות לאחר חצות החלו בני המשפחה באמירת וידוי ו'שמע ישראל'


אחרי שיפור קל במצבו, סמוך לשעה 3:00 התקבלה הגזירה, והצדיק הגדול הלך לעולם שכולו טוב.

מסע הלוויה יצא מישיבת 'פורת יוסף' בגאולה, בשעה 14:00 לבית החיים סנהדריה, שם ייטמן ליד רעייתו הרבנית יעל ע"ה.

הרב הראשי לישראל יצחק יוסף שליט"א פסק: "יחד עם כל בית ישראל אבלים ורצוצים על הסתלקותו של חכם שלום הכהן זצוק״ל אשר הנהיג אותנו עשרות בשנים. חובה על כל אחד ואחד לבוא ולהשתתף בהלוויתו של מרן זצ״ל שלימד תורה לרבים, גידל דורות של תלמידי חכמים, החזיר עטרה ליושנה והקים את יהדות ספרד מעפרה".

יו״ר ש״ס אריה דרעי: ״נצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון האלוקים. בלב מוכה הלם ויגון נסתלק מאיתנו בסערה השמימה, אבינו מורנו ומנהיגנו נשיא מועצת חכמי התורה, גדול הדור מרן חכם שלום כהן בן תופחא מלכה זצוק״ל. ‏אוי לו לעולם שאבד מנהיגו ואוי לה לספינה שאבד קברניטה. ברוך דיין האמת״.

הרב שלום, נולד בירושלים, לתופחא מלכה ולרב אפרים כהן, ראש ישיבת המקובלים 'עוז והדר' ששכנה בישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה בירושלים. נקרא על שמו של הרב שלום שרעבי.

למד בישיבת פורת יוסף, אצל הרב עזרא עטייה. לאחר נישואיו התמנה כר"מ בישיבת פורת יוסף.

יחד עם הרב שמעון בעדני, הקים סניף נוסף לישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה, בשונה מהסניף בשכונת גאולה, הסניף בעיר העתיקה הוא בסגנון עולם הישיבות הליטאי.

לקראת הבחירות לעיריית ירושלים שנערכו באוקטובר 1983, היה הרב הספרדי הראשון שתמך בפומבי במפלגת ש"ס שהוקמה אז כמפלגה מוניציפלית והוא הופיע בכנסי הבחירות הראשונים שלה.

בשנת 1984 הפכה ש"ס לתנועה ארצית והרב כהן צורף למועצת חכמי התורה של המפלגה.

לאחר פטירת הרב עובדיה יוסף ב-2013 קיבל אריה דרעי את השליטה על מפלגת ש"ס, מכיוון שהיה צורך בדמות רוחנית מונה הרב כהן למלא את מקום הרב עובדיה יוסף כנשיא המועצת. ההכרזה הרשמית התקיימה בפסח תשע"ד, באולמי ארמונות חן בבני ברק.

חיים אמסלם תקף את מינויו של הרב כהן כממשיך של הרב עובדיה יוסף בטענה שהוא כלי בידי דרעי, ושהוא לא יכול להיכנס לנעלי קודמו בתפקיד הרב עובדיה יוסף, אריה דרעי הכחיש את הדברים ואמר שהרב שמעון בעדני היה המחליט היחיד, בעקבות טענות אלה הביטאון הרשמי של תנועת ש"ס (בעבר) יום ליום הקפיד לפרסם תמונות של הרב כהן יחד עם הרב יוסף.

עמד בראש ועדת הכשרות של בד"ץ נוה ציון, יחד עם גיסיו הרבנים שלמה ומסעוד בן שמעון.

בשונה מאביו שהיה מקובל הרב כהן התרחק מלימוד קבלה.

בהכתרת הרב יצחק יוסף לראשון לציון בשנת 2011, לאחר שרבנים חרדים אשכנזים ובראשם הרב יוסף שלום אלישיב יצאו נגד פסקו של הרב עובדיה יוסף שקבע כי הגיורים הנערכים בצה"ל תקפים לפי ההלכה, תיווך הרב כהן בין הצדדים, עם רבנים נוספים. לבסוף חתם הרב יוסף על מכתבם המבהיר כי התכוון להכשיר רק את מי שקיבלו על עצמם שמירת מצוות.

הרב כהן היה גם סופר סת"ם, ובמשך שנים רבות (עד לחתונת בנו הצעיר בשנת ה'תשנ"ח), עסק בכך כעבודה צדדית. הוא כתב לעצמו ספר תורה מוקטן, ממנו הוא נהג לקרוא בכל שבוע שניים מקרא ואחד תרגום.

עד לפטירת אשתו יעל, התגורר ברובע היהודי בדירה השייכת לישיבת פורת יוסף, מתוקף תפקידו כראש הישיבה. מאז הוא התגורר לסירוגין בביתה של בתו בשכונת רמות בירושלים.

הרב כהן לא חיבר ספרים בצורה רשמית, אך תלמידיו הוציאו מקבץ משיחותיו בשם דובר שלום, כמו כן הוא כתב טור קבוע במוסף השבת של עיתון הדרך.


(קרדיט צילום: אליסף כהן – חדשות כל העולם)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: