תגובות

המאבק באלימות נגד נשים – הממשלה אישרה: סמכויות הוועדה לבדיקת רצח נשים יורחבו

הממשלה אישרה היום (א') 14 באוגוסט 2022, י"ז באב תשפ"ב, את הצעת שר הרווחה והביטחון החברתי מאיר כהן והצעת השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, להרחבת סמכויות הוועדה הבין-משרדית לבדיקת רצח נשים, כך שתכלול גם רצח של נשים על ידי בני משפחה אחרים שאינם בני זוגן.

הממשלה החליטה על קמת הוועדה הבין-משרדית לבדיקת מקרים של רצח נשים בשנת 2002, וכיום פועלת כוועדת משנה לוועדה הבין-משרדית לטיפול ומניעה של אלימות במשפחה אותה מוביל משרד הרווחה.


תפקידה של הוועדה הוא ללמוד ולבחון את תהליכי הטיפול וההתערבות לפני הרצח, כדי להפיק לקחים ככל שנדרש בעניין טיוב הממשקים בין גופי הממשלה וגורמים הרלוונטיים אחרים לטובת מניעה וטיפול במקרים עתידיים. בוועדה חברים נציגים ממשרד הרווחה, ממשטרת ישראל ולצדם נציגים ממשרדי הבריאות, החינוך והקליטה.

על פי נתוני הוועדה שנאספו, בכל השנים האחרונות רק מחצית מהמקרים של רצח נשים בישראל נגרמו על ידי בני זוגן בעוד שביתר המקרים רצחו את הנשים בני משפחה אחרים. בשנת 2021, מספר מקרי הרצח של נשים על ידי בן משפחה שאינו בן הזוג שלהן גדול פי שלושה וחצי מאשר נשים שנרצחו בידי בן הזוג.

משרד הרווחה והביטחון החברתי והמשרד לביטחון הפנים, מציעים להרחיב את סמכויות הוועדה ובמצב זה ניתן יהיה להביא בפני הוועדה מקרי רצח נשים בידי זוגן, בידי בן משפחה אחר גם כאשר בן הזוג או בן המשפחה שותפים לרצח, בין אם מבצעים אותו בעצמם או באמצעות אדם אחר.

בראש הוועדה לבדיקת רצח נשים עומדת איילה מאיר, מנהלת אגף בכיר משפחות ילדים ונוער במשרד הרווחה: "לאורך השנים הסיקה הוועדה תובנות משמעותיות ביותר מהבדיקות אשר סייעו לנו בקידום הטיפול והתמודדת עם התופעה של רצח נשים וחיזוק הממשקים המשותפים בין המערכות המטפלות. הרחבת סמכויות הוועדה תאפשר לנו לבחון מקרים רבים יותר ולצבור ידע משמעותי נוסף".

ראש הממשלה יאיר לפיד: "הרחבת סמכויות הוועדה הבין-משרדית לבדיקת מקרי רצח נשים בידי בני זוגן, היא עוד צעד במאבק הנחוש שלנו באלימות נגד נשים. זה בלתי מתקבל על הדעת שאישה תחוש אימה בתוך ביתה. בלתי נתפס שאב, אח, דוד או בעל רוצחים אישה. הממשלה הזו תעשה ככל שביכולתה כדי להגן על נשים מפני רוע ואלימות בכלל ובתוך המשפחה בפרט".


שר הרווחה והביטחון החברתי מאיר כהן: "הרחבת מנדט הוועדה נועד לחזק את היכולת של גורמי המקצוע להסתכל באופן רחב על רצח נשים, להסיק מסקנות ולפתח מנגנונים ושירותים מותאמים יותר למאבק בתופעה. אנחנו לא חוסכים במאמצים ובמשאבים להיאבק בתופעה הקשה ואנחנו מגבים מאמצים אלו גם בהחלטות ממשלה חיוניות שיאפשרו לגורמים הרלוונטיים לפעול. אני מודה לראש הממשלה ולשר לביטחון הפנים על שיתוף הפעולה והצבת הנושא החשוב הזה בראש סדר העדיפויות".

מנכ"לית משרד הרווחה והביטחון החברתי, סיגל מורן: "התובנות שעולות בוועדה הבין-משרדית בנושא רצח נשים הן משמעותיות ביותר כי הן מאפשרות לנו לפתח כלים למניעה של מקרים עתידיים באמצעות שיפור היכולות של מערכות ההגנה והאכיפה. ההחלטה החשובה הזאת תיתן לנו ולעמיתנו במשרד לביטחון הפנים רוח גבית קריטית למאבק באלימות נגד נשים".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: