תגובות

תגובות חריפות במערכת הפוליטית על שריפת שומרון העתיקה

במערכת הפוליטית מגיבים להרס הגן הלאומי 'שומרון העתיקה', לאחר שפורעים ערבים הציתו בסוף השבוע חלקים מאתר המורשת המדובר. שטחים נרחבים מהאתר נשרפו, ונזק נגרם לעתיקות ולממצאים ארכיאולוגיים חשובים במקום. בנוסף, חלק מהממצאים במקום הושחתו, ורוססו עליהם כתובת שונות בערבית.

ח"כים רבים מהליכוד הזדעזעו מההרס, ביניהם ח"כ יולי אדלשטיין "הרשות הפלסטינית שמה לה למטרה להשמיד ולטשטש את אתרי המורשת של העם היהודי וחזקתו על ארץ ישראל. מדינת ישראל חייבת ומחויבת לשמור על מורשתה ועל אתריה ההיסטוריים, אלה שמחברים את העם היהודי לארץ אבותם, ומאותם שורשי היסטוריה אנו שואבים את חזקתנו על הארץ המובטחת. הפתרון המיידי הוא חיזוק ההתיישבות בכל חבלי הארץ ותנופה חסרת תקדים של הקמת ישובים חדשים. זה בדיוק מה שנעשה כשנחזור לשלטון".


ח"כ יריב לוין, יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, קרא להבטיח ביקורי תיירים בשטח: "הוונדליזם הערבי נועד לשכתב את ההיסטוריה, אבל לא יוכל למחוק את האמת. עוד בעת כהונתי כשר התיירות סיירתי במקום עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן והזדעזעתי מהנזק שנגרם לאתר היסטורי ראשון במעלה. על צהל לפעול באופן מיידי להגנת המקום ולהצבת גידור וכל אמצעי דרוש אחר. יש להבטיח ביקורים סדירים של תיירים במקום ולרדוף אחר הפורעים הערבים עד שיורתעו מלפגוע באתר".

ח"כ ניר ברקת אמר "עם ישראל חזר לארצו אחרי שנים בגלות, חזרנו למולדתנו האהובה, לאדמה עליה הלכו נביאים ומלכים, למקומות בהם נטועה ההיסטוריה שלנו בכל מקום – ובשומרון בפרט. הפורעים הערבים לא יצליחו למחוק את הקשר העמוק שלנו לארץ ישראל ולשומרון. התשובה לטרור ההצתות היא חיזוק ההתיישבות והמשך אחיזתנו בחבלי ארצנו ללא מורא".

גם ח"כ שמחה רוטמן ממפלגת הציונות הדתית הגיב "סדרי העדיפויות הלקויים של ממשלת ישראל ושל שר הביטחון בני גנץ, מקוממים. מי שהושיב בכל גבעה צוות של חיילים לשמור כדי שחס ושלום לא תהיה שם הפגנה של ‎נחלה, לא מסוגל לשמור על הנצח שלנו. אוזלת היד של גנץ ושל ממשלת ישראל דוחקת אותנו מחבלי המולדת שלנו ומפקירה אותם לטרור הפלסטיני".

ח"כ מיקי זוהר אמר כי "מדובר בפגיעה חמורה בנכס היסטורי של העם היהודי. אני קורא לשר הביטחון גנץ לפעול על מנת לשמור ולהגן על העתיקות בשומרון. מדובר באתר יקר וחשוב ואסור לעבור על כך לסדר היום".

ח"כ חיים כץ מסר "מראות מבישים. לא רק שממשלת ישראל הנוכחית זנחה את ערך קידום ההתיישבות היהודית ביו"ש, כעת היא נרדמה בשמירה ומאפשרת את חילול מורשת אבותינו. העובדה שהפורעים לא מתאמצים להסתתר היא קריאת השקמה רצינית ואובדן הרתעה. החלת ריבונות מלאה ביהודה ושומרון היא הפתרון".


ח"כ יואב גלנט הוסיף "השלטת חוק וסדר ברחבי מדינת ישראל היא תנאי לקיומנו בארץ אבותינו. כנגד טרור ואלימות לאומנית צריך לפעול בנחישות וביד חזקה. השחתת אתרי מורשת ברחבי השומרון היא נסיון של גורמים עויינים להבהיר מי הוא ״בעל הבית״ ולכך לא נסכים בשום אופן, נפעל להגן על חיי האזרחים, על נכסי התרבות היהודית ועל הרכוש ונביא לדין את הפועלים כנגדנו".

ח"כ קטי שטרית אמרה "תמיד כשמדובר בריסוס כתובת גרפיטי של יהודים ישנם עצורים באופן מיידי. אין ספק שהמעשה המתועב בשריפה וחילול אתר העתיקות בסבסטיה לא מותיר ספק כי מדובר בהצתה של מחבלים מהרשות הפלסטינית. אני מצפה מהמשטרה לפעול בכל הכח כדי למצוא את האשמים במעשה ולהפסיק את הוונדליזם במקומות הקדושים שלנו".

ח"כ קרן ברק קראה להציב שמירה במקום: "הפגיעה החמורה באתר המורשת היהודי בסבסטיה בידי פלסטינים אלימים היא חלק ממנגנון ההסתה והשקר של הרשות הפלסטינית. מדובר במעשה טרור מובהק של השחתת אתרי מורשת יהודים בארץ ישראל בניסיון למחוק את ההיסטוריה רבת השנים של העם היהודי במולדתו. אסור לנו לשתוק, לא ניתן למקרה כזה לחזור על עצמו. אני דורשת מהממשלה להציב מרגע זה שמירה באזור ולתגבר את האכיפה באתרי המורשת השונים".

ח"כ אתי חוה עטיה אמרה: "שומרון העתיקה, בירת ממלכת ישראל, היא אחד מהמקומות ההיסטוריים החשובים לעם ישראל. העובדה שפורעים פלסטינים מצליחים להצית ולהשחית אתר כה חשוב ואסטרטגי היא תעודה עניות למדינת ישראל. צה"ל והממשלה חייבים עוד היום להציב במקום אבטחה, ולפעול שאירוע כה חמור לא ישנה".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן קרא לממשלה לפעול לשמירה על אתר המורשת "זו לא הפעם הראשונה שפורעים ערבים פוגעים בהיסטוריה של העם היהודי. אתרי המורשת שלנו מופקרים, ואם לא נפעל ההיסטוריה שלנו תימחק ותירמס".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: