תגובות

פיגוע בצומת רמות בירושלים: מחבל דקר עם מברג אדם באוטובוס – ונוטרל בירי • צפו

מחבל דקר אדם בתוך אוטובוס קו 137, באמצעות מברג, בשדרות גולדה מאיר בסמוך לצומת רמות בירושלים. חובשים ופראמדיקים העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו במצב בינוני. המחבל נוטרל בירי ומצבו קשה.

כוחות משטרה גדולים הגיעו למקום בתוך זמן קצר, סגרו את זירת האירוע וחוקרי המשטרה החלו באיסוף ממצאים ועדויות.


צילום: תיעוד מבצעי מד"א.

ממדא נמסר כי בשעה 17:01 התקבל דיווח על גבר שנדקר בתוך אוטובוס בשדרות גולדה מאיר בירושלים. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח שערי צדק גבר בן 41 במצב בינוני עם פצעי דקירה.

מחקירה ראשונית של הפיגוע עולה כי המחבל, ערבי תושב יו״ש בשנות הארבעים לחייו, שנסע באוטובוס, החל לדקור לפתע את אחד מנוסעי האוטובוס באמצעות מברג. נהג האוטובוס בלם את האוטובוס ופתח את הדלתות. בשלב זה החלו נוסעים לרדת מהאוטובוס, ביניהם המחבל שהמשיך לנסות לפגוע בנוסעים. אזרח שחלף במקום באותו הזמן והבחין במתרחש, ניסה לפגוע במחבל במטרה להפסיק את מעשיו ואזרח נוסף שנקלע למקום, ביצע ירי לעבר המחבל וניטרל אותו.

דברי ממ"ר קובי יעקובי, צילום: זאבי וידבסקי – חדשות כל העולם.

ממ"ר ציון קובי יעקובי אמר בזירה: "המחבל דקר באמצעות מברג, אדם שראה את הפיגוע ניסה לנטרל באמצעות אבן, אדם שני הגיע עם אקדח וניטרל עם כדור או שניים, הממ"ז הטיל את חקירת האירוע על ימ"ר ירושלים, החקירה בעיצומה ואין עוד פרטים נופים."

חיפוש אחר ממצאים מהארוע, צילום: זאבי וידבסקי – חדשות כל העולם.

ממשטרת ישראל נמסר: "הערב בשעה 16:57, התקבל במוקד המשטרה דיווח אודות אירוע דקירה באוטובוס אגד קו 137 בעת שהיה בנסיעה מכיוון גבעת זאב לירושלים, באזור היציאה משכונת רמות בירושלים על ציר גולדה מאיר. למקום הוזעקו כוחות משטרה גדולים של מחוז ירושלים שסגרו את הזירה והחלו בחקירת המקרה.


צילום: דוברות המשטרה.

מחקירה ראשונית של הפיגוע עולה כי המחבל, ערבי תושב יו״ש בשנות הארבעים לחייו, שנסע באוטובוס, החל לדקור לפתע את אחד מנוסעי האוטובוס באמצעות מברג. נהג האוטובוס בלם את האוטובוס ופתח את הדלתות. בשלב זה החלו נוסעים לרדת מהאוטובוס, ביניהם המחבל שהמשיך לנסות לפגוע בנוסעים. אזרח שחלף במקום באותו הזמן והבחין במתרחש, ניסה לפגוע במחבל במטרה להפסיק את מעשיו ואזרח נוסף שנקלע למקום, ביצע ירי לעבר המחבל וניטרל אותו.

במקום טופל אזרח במצב בינוני (עפ"י גורמי מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, הגיע לזירה וקיים הערכת מצב עם המפקדים במהלכה קיבל סקירה והטיל את חקירת הפיגוע על היחידה המרכזית של מחוז ירושלים."

שי מלכה, סמנכ"ל השירות ודובר חברת אלקטרה אפיקים מוסר כי "במהלך נסיעה שגרתית בקו 137 תקף מחבל נוסע באוטובוס, ככל הנראה באמצעות מברג. נהג האוטובוס, שפעל על פי ההנחיות, עצר את האוטובוס ופתח את דלתות האוטובוס במהירות, באופן שאיפשר לנוסעים לרדת ולתפוס מרחק מהמחבל. מהפרטים שידועים לנו בשלב זה ייתכן שתגובתו המהירה של נהג האוטובוס הצילה את חיי הנוסעים ואיפשרה לעובר האורח לנטרל את המחבל."

הפראמדיקים של מד"א איתי שמעונוב ונתנאל ליפשיץ סיפרו: "הפצוע שכב על המדרכה בסמוך לאוטובוס כשהוא בהכרה וסובל מפצעי דקירה מדממים בגופו. סיפרו לנו שהוא נדקר בתוך האוטובוס במהלך הנסיעה. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים שכלל עצירת דימומים וחבישות ופינינו אותו במהירות בניידת טיפול נמרץ לבית החולים כשמצבו יציב."

נפתלי סופר פארמדיק 'צוות הצלה' מוסיף: "בהגיענו למקום, נמצא גבר כבן 40 עם פצעי דקירה בצוואר וגב, הענקנו לו סיוע רפואי ראשוני, שכללו חבישות וקיבועים והוא מפונה להמשך טיפול רפואי בביה"ח, כשמצבו מוגדר בינוני ויציב".

צילום: אליסף כהן – חדשות כל העולם.

אליקים שישא חובש רפואת חירום שהגיע למקום תוך זמן קצר מוסיף: "מדובר בנוסע באוטובוס שנדקר על ידי מפגע שנוטרל במקום באמצעות ירי. לאחר טיפול ראשוני, הוא מפונה באמצעות אט"ן של מד"א להמשך טיפול רפואי, כשהוא במצב יציב".

קרדיט תיעוד: דוברות 'צוות הצלה'.

זאבי סופר חובש איחוד הצלה מסר: "מדובר בגבר בן 41 שנדקר תוך כדי נסיעה באוטובוס. הענקתי לו סיוע ראשוני ולאחר מכן הוא פונה למרכז הרפואי שערי צדק כשבשלב זה מצבו מוגדר בינוני".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר אמר בתגובה לפיגוע: "המחבל שניסה לרצוח יהודים היום ישתחרר בקרוב מבית החולים ויועבר לכלא חמישה כוכבים על חשבוננו. רק אתמול בר לב ולפיד טענו שמותר לירות במחבלים כדי להרוג, אבל אנחנו רואים שהאמת הפוכה. כל הכבוד לאזרח שנקט יוזמה, אבל אנחנו חיים במציאות שבה אזרחים ואפילו שוטרים נמנעים מהדבר המתבקש: מחבלים יש לחסל בזירה. לא לנטרל, לחסל. בהזדמנות זו שולח איחולי רפואה שלמה לפצוע".

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב שוחח לפני שעה קלה עם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב קובי שבתאי, ועודכן בנוגע לפיגוע ואמר: "מדובר באירוע טרור חמור, ובזכות תושייה ותגובה מהירה של אזרח נמנעה פגיעה קשה יותר בנוסעי האוטובוס. אירוע כזה לא ירפה את ידינו במאבק הנחוש בטרור הפלשתיני, במבצעים ובשולחיהם. משטרת ישראל פועלת כדי להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל, והשוטרים והשוטרות נחושים לסכל כל ניסיון שכזה. אני מאחל החלמה מהירה לאזרח שנפצע בפיגוע".

בתום הערכת המצב שקיים בזירה, ציין מפקד מחוז ירושלים: ״מדובר בתזכורת נוספת לאיום הטרור שעמו אנו מתמודדים. התוצאה של הפיגוע הערב הייתה יכולה להיות קטלנית הרבה יותר, והמחבל נוטרל בראש ובראשונה בזכות נחישות וגבורה של אזרחים שעברו במקום, נאבקו עמו ופעלו לנטרלו. ערנותם ואומץ לבם מנעו פגיעה נוספת בחפים מפשע. נמשיך להיאבק בטרור ובמחבלים באשר הם, למען שלומו ובטחונו של הציבור".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: