תקף רק בשל היותו יהודי: 9 שנות מאסר בפועל בדואי שנטל חלק בלינץ' ב'שומר החומות'

בית המשפט המחוזי בב"ש קיבל את עמדת הפרקליטות וגזר עונש של 9 שנות מאסר בפועל על הנאשם, שנטל חלק באירוע לינץ' באזרח ישראלי על רקע גזעני ומתוך מניע לאומני- אידאולוגי במהלך מבצע "שומר החומות".

בית המשפט המחוזי קבע, כי המענה העונשי ההולם לחומרת מעשי הנאשם, אשר בוצעו מתוך מניעים לאומניים, אידיאולוגיים ופגיעה במתלונן וברכושו, רק בגלל שהוא יהודי, צריך להיות מחמיר ולבטא את תכלית הוראות חוק המאבק בטרור, שהינה החמרה משמעותית בלחימה בטרור על כל היבטיו.


מהפרקליטות נמסר: בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות והעביר מסר חד וברור המביא לידי ביטוי את הסלידה ממעשי הנאשם וכי יש להחמיר בעונשם של אלו המבצעים פשעי שנאה ממניע גזעני ופועלים נגד אזרחים וכוחות הביטחון, בפרט בתקופות מתוחות ורגישות ובוודאי בתקופת מבצע צבאי. הנאשם, אזרח ישראלי, פגע פגיעה קשה במתלונן רק בשל היותו יהודי ואנו מקווים שגזר הדין ירתיע את מי שמבקש לפגוע במרקם היחסים העדין בין הדתות והעדות השונות במדינת ישראל.

הנאשם, עבדל עזיז עמראני, בן 21 מהפזורה הבדואית, בצוותא חדא עם אחרים, השתתף בהתפרעויות בכביש 25, בכניסה לישוב שגב שלום, אשר התרחשו במסגרת גל של הפרות סדר והתפרעויות אלימות ברחבי הארץ, על רקע לאומני-גזעני, במהלך מבצע "שומר החומות". הנאשם, כשהוא מפר תנאים של מעצר בית מלא, הצטייד במקלע מבד (קלע דוד) וכפפות, וכשהוא רעול פנים נטל חלק יחד עם אחרים בהפרות סדר, שכללו יידוי אבנים על הרכבים של יהודים, ניידות משטרה, חסימת כבישים באמצעות צמיגים בוערים ועוד. ביום 11.5.21, מתוך מניע לאומני-אידאולוגי ובמהלך השתתפותו בהתפרעויות, ידה הנאשם, יחד עם אחרים, אבנים על רכב של נהג יהודי אשר נקלע למקום ההתפרעות. הנהג, ביקש שיחוסו עליו, צעק שהוא ערבי, אך ההמון, ובו הנאשם, התנפל עליו, הוציאו מרכבו והטיחו לארץ. הוא הוכה בראשו, גבו וצלעותיו באמצעות ידיהם, בבעיטות ובאלות, נזרקו לעברו אבנים, תוך צעקות לשחוט אותו משום היותו יהודי וכן רכבו נופץ על ידי הנאשם וההמון. נפגע העבירה חולץ מהמקום על ידי כוחות משטרה, אשר נאלצו להשתמש ברימוני הלם, על מנת להרחיק את ההמון מעליו.

במסגרת ניהול התיק, הנאשם הודה בביצוע המעשים, אך כפר בכך שהיה מדובר במעשה טרור. בית המשפט המחוזי דחה את הטענה, והרשיע את הנאשם בביצוע מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה לפי חוק המאבק בטרור, עבירות של יידוי או ירי של אבן או חפץ אחר לעבר כלי תחבורה, היזק במזיד לרכב ממניע גזעני, התפרעות והפרת הוראה חוקית.

בשלב הטיעונים לעונש, ביקשה הפרקליטות לקבוע בעניינו של הנאשם מתחם עונש הולם בין 10-7 שנות מאסר בפועל, ולהשית עליו עונש ברף העליון של המתחם. עו"ד זוהר נאור מפרקליטות מחוז דרום (פלילי) ציינה בטיעוניה, בין היתר, כי " תופעת האלימות על רקע גזעני, לאומני ואידיאולוגי בייחוד בתקופה בה אנו מצויים, מחייבת עליה ברמת הענישה וההרתעה לשם שמירה על בטחון הציבור… על בית המשפט להעביר מסר מרתיע לבל יעז איש להצית את אש הגזענות בקרבנו ולפגוע באדם תמים בשל מוצאו או דתו".

בית המשפט המחוזי (כב' השו' י. עדן) קיבל את עמדת הפרקליטות, והשית על הנאשם עונש של 9 שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי בסך של 100 אלף ₪ לנפגע העבירה.


בית המשפט המחוזי קבע, כי "מעשה זה בוצע מתוך מניע לאומני דתי שכוון כנגד המתלונן אך בשל היותו יהודי. מדובר במעשה טרור אשר ביצע הנאשם תוך שהוא גורם לפגיעה חמורה בגופו של אדם ובביטחון הציבור… במסגרת חוק המאבק בטרור, ובהכפלת הענישה, במגבלת 25 שנים, יש כדי שינוי משמעותי בבחינה של המענה העונשי ההוכל למעשים אלו"..


(צילום ארכיון: דוברות המשטרה)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: