פרשנוף: הספר החדש שמקשר בין הפרשה לנוף המרהיב של הארץ

כזה עוד לא ראיתם, תרתי משמע: אלבום מרהיב שמפגיש בין הטקסט העתיק מלפני אלפי שנים לצילומים העכשווים והאקטואליים של הארץ.

וכך, הספר החדש של יוסי מרצבך מצליח להביא את הביטוי "תמונה אחת שווה אלף מילים" לכדי מעשה מופלא שבו תצלומים של ארץ ישראל מקבלים משמעות חדשה. לכל תצלום יש הקשר לפרשה בצורה קצרה וכך ניתן לעסוק בדברי התורה מבחינה פרשנית לא רק בצורה הסטנדרטית והמקובלת אלא בצורה חדשנית. ישנו כאן מעשה בעל מעוף, תרתי משמע.


הספר בנוי מדרשות קצרות על פרשות השבוע ולצידן צילומי נוף פנורמיים של יישובים שצולמו באמצעות רחפן. וכך, לכל פרשה יש רעיון וצילום אווירי של יישוב בארץ ישראל שקשורים לאותה פרשה. הצילומים מלווים בדברי הסבר, מה ניתן לראות בתמונה, קצת היסטוריה והקשר המיוחד של המקום לאותה פרשה.

וישנה גם מטרה לאופי של הצילומים: הם מתמקדים ביישובים ביהודה ושומרון כדי להכיר לקורא יישובים, שלפעמים נראה שהם רחוקים מהעין ורחוקים מן הלב, להראות את יופיים ואת הנוף הנשקף בסביבתם.

בכל דרשה ניתן למצוא תובנות חדשניות ומעניינות בנושאים כגון, חינוך, התייחסות לחיים, משפחה, הבעיה הדמוגרפית, אמונה באלוקים ועוד. הדרשות מכילות מגוון של ציטוטים מחכמי הדורות, מעוררות למחשבה מעמיקה בכל מיני תחומי חיים הקשורים לחיינו, ואף מי שלא אמון על ספרי הקודש, ימצא בהן טעם.

המחבר, מהנדס מחשבים בחברת היי-טק, אוהב לעסוק בתורה ולטייל בכל רחבי ארץ ישראל. בספר המדהים הזה הוא הביא לידי ביטוי את שתי האהבות האלו.

ד"ר דורון שר-אבי, ראש החוג ללימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית הרצוג כתב על הספר את הדברים הנפלאים הבאים:


וַיַּעַל מֹשֶׁה מֵעַרְבֹת מוֹאָב אֶל הַר נְבוֹ רֹאשׁ הַפִּסְגָּה אֲשֶׁר עַל פְּנֵי יְרֵחוֹ וַיַּרְאֵהוּ ה' אֶת כָּל הָאָרֶץ אֶת הַגִּלְעָד עַד דָּן׃ וְאֵת כָּל נַפְתָּלִי וְאֶת אֶרֶץ אֶפְרַיִם וּמְנַשֶּׁה וְאֵת כָּל אֶרֶץ יְהוּדָה עַד הַיָּם הָאַחֲרוֹן׃ וְאֶת הַנֶּגֶב וְאֶת הַכִּכָּר בִּקְעַת יְרֵחוֹ עִיר הַתְּמָרִים עַד צֹעַר

(דברים ל"ד, א-ג).

התצפית של משה רבנו ערב מותו על כל חבלי ארץ ישראל הייתה כנראה ביום של ראות טובה וצלולה. הגיאוגרפים עשויים להתלבט אם אכן ניתן לראות מהר נבו את דן, את הנגב ואת "הים האחרון". אך לכל איש אשר רוח בו, ברור כי התצפית היא פרי הראות הרוחנית הטובה והצלולה של משה על הארץ שאליה כה רצה להגיע. התורה שהוריד משה מהר סיני ניתנה במדבר אך היא נטועה עמוק בנופי ארץ ישראל. גם הספר שלפנינו ראשיתו בתורה- בפרשות השבוע, אך הוא מרחף מעל ארץ ישראל עם תצפיות בימים של ראות טובה ובעיקר עם עין טובה למעשה ההתיישבות בהר המרכזי.

בתצלומי הרחפן המרהיבים שלו הצליח יוסי מרצבך לחבר בין פרשות השבוע לבין ההתיישבות, על רקע נופי ההר המרכזי של ארץ ישראל, מחבל יתיר בדרום, עד סביבות עמק דותן בצפון, בבחינת "תמונה נאה של ההתיישבות, מרחיבה דעתו של אדם".

להזמנת הספר מהמחבר מייל: yossi.merzbach@gmail.com טלפון 054-5484429. מחיר: 100 ₪ כולל משלוח.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: