"שחררו את הגיבור": מאות צעדו למקום הלינץ' סמוך לאריאל

צעדת ענק התקיימה מהעיר אריאל למקום בו ביצעו הפורעים הערבים את הלינץ' בקבוצת הנערים. המשתתפים קראו לשחרר את מלווה הקבוצה שהציל את הילדים. ראש מועצת שומרון יוסי דגן " לא רדיפה אישית כנגד התושב היקר הזה, זו רדיפה אישית נגד חצי מיליון תושבים ביהודה ושומרון"

מאות אנשים, ובהם חברי כנסת ואישי ציבור, צעדו היום (שישי) בצעדת תמיכה בניצול הלינץ' סמוך לעיר אריאל וקראו לשחררו. הצעדה התקיימה באישור צה"ל. הצועדים צעדו במסלול אותו עשה ניצול הלינץ' יחד עם הנערים בעת שהותקפו על ידי המון פורעים ערבים. בין הצועדים, היו גם ח"כ מיכל וולדיגר מהציונות הדתית, חכ"ל אורן חזן, רב הישוב יצהר הרב דודי דודקביץ, ראש ישיבת חומש הרב אלישמע כהן, אישי ציבור וכו ראש מועצת שומרון יוסי דגן.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר במקום כי זה לא עוד ההפנינג. "הגענו לכאן כי אנחנו זועמים ואנחמו כועסים" אמר דגן, "אנחנו לא מוכנים לשתוק על העוול הזה. זה לא רדיפה אישית כנגד התושב היקר הזה, זו רדיפה אישית נגד חצי מיליון תושבים ביהודה ושומרון וכנגד כל אחד מאיתנו. האיש הזה נמצא עכשיו במרתף, בתא כי הוא הגן על החיים של כעשרים ילדים, ואם משהו חושב שהוא יוריד לנו את הראש לתושבי השומרון, לעולם לא תורידו לנו את הראש".

בהמשך דבריו התחייב דגן כי "אנחנו נטייל כאן, אנחנו ניסע כאן ואנחנו נבנה כאן. וכן, שיבואו מחבלים נתעבים, אנחנו נגן על החיים שלנו. אתם לא תשברו אותנו. אני אומר כאן למחלקה היהודית בשב"כ, תורידו את ידכם מהאזרח הזה. תתעסקו עם המחבלים לא עם האחים שלנו. יש כאן עוול בלתי נתפס. אם הבן אדם עשה משהו לא בסדר, גם בסיטואציה של הגנה עצמית, יש כאן מרחב שומרון במשטרה שצריך לטפל בזה. מה השב"כ קשור לאירוע הזה לעזאזל? מה אתם קשורים לאירוע הזה?"

"אני רוצה לומר בצורה ברורה. אנחנו הגענו לכאן ביום שישי ומאחורינו מאות אלפים. אנחנו לא נעזוב אותו לבד, אנחנו לא נעזוב את המשפחה הזאת, אנחנו לא נעזוב את הסיפור המגעיל והמכוער הזה. אנחנו נהיה איתו בבית המשפט, אנחנו נהיה איתו בכל מקום שצריך עד שהוא יחזור לביתו ב כי הוא יהודי גיבור שהציל חיים של עשרים ילדים" הבטיח דגן בסוף דבריו.

רבה של הישוב יצהר בשומרון, הרב דודי דודקביץ', אמר במהלך ההפגנה כי שלפעמים היהודים מתבלבלים מי אוהב ומי אויב. לדברי הרב דודקביץ', "הבלבול הזה של הערבות ההדדית הוא סכנת נפשות לאומית. לא פחות מזה. זו סכנת נפשות פרטית של אנשים שלפעמים נרמסים בצורה כזאת משפילה, מסוכנת, מרתיחה את כל נקודות ההזדהות הלאומית וערבות ההדדית שכל ישראל חתומים עליהם. היא גם סכנה לאומית, כי אם אין ערבות הדדית איך נעמוד מול אויבים בשער".

ראש ישיבת חומש, הרב אלישמע כהן נשא דברים אף הוא במהלך האירוע. "אנחנו רוצים מכאן לצאת באורים, להחזיר את הצבע האדום ללחיים שלנו, להחזיר לנו גאווה יהודית. יהודי יכול להסתובב בכל מקום בארץ. אין גבולות. אנחנו פורצים את הגבולות" אמר הרב כהן.

ח"כ מיכל וולדיגר מהציונות הדתית אמרה שהיא לא מסוגלת להבין את המעצר הזה. לדבריה, "לא בשביל הדבר הזה הוקם ארגון השב"כ. השב"כ נועד בשביל להיאבק במחבלים, בשביל לדאוג לכולנו לנוע בבטחה. לא יכול להיות שאדם בן 44 ששמר על ילדים שעשו עליהם לינץ' יהיה קבור במרתפי השב"כ ויענו אותו, ולא יתנו לו לראות עו"ד והוא פשוט נמצא במצוקה. אני מטפלת בתחום של בריאות הנפש, זה לא ייאמן שאדם נמצא שם, מענים אותו ולא נותנים לו את הדברים הכי בסיסיים שנותנים למחבלים".

משתתפי הצעדה קראו "לשחרר את הגיבור שהציל את הילדים", לדבריהם. הצעדה מתקיימת תחת הכותרת "לא יעצרו אותנו – ממשיכים לטייל בארץ ישראל". בפרסומים לקראת הצעדה נכתב "בשבוע שעבר מטרים ספורים מהגדר של העיר אריאל תקפו עשרות פורעים קבוצת ילדים וניסו לבצע בהם לינץ׳. מטרת הפורעים הערבים הייתה להטיל פחד ולדחוק אותנו היהודים מהמרחבים הפתוחים אל תוך גדרות הישובים. במקום לעצור את הפורעים החליט השב״כ לעצור את יהודי גיבור שהציל את חיי הילדים. נצעד בביטחון, באומץ ובראש מורם ונקרא לשחרור הגיבור שהציל את הילדים".

נזכיר כי העצור, נשוי בשנות הארבעים לחייו, וללא עבר פלילי. הינו אב ל-3 ילדים בגילאים 3,5, ו-6, בוגר שרות צבאי בחיל הים, הוא נעצר ביום רביעי בשבוע שעבר בשעות הצהרים, לאחר שהגיע למשטרת אריאל להגיש תלונה על הלינץ' הקשה שעבר יחד עם עוד קבוצת ילדים בסמוך לגדר העיר אריאל. לתדהמתו הוא נעצר והועבר לחקירת שב"כ תוך שנאסר עליו לפגוש בעו"ד.

לאחר לחץ ציבורי הורשה העצור להיפגש עם עורך דינו עדי קידר מאורגן חוננו שהעיד על הפגישה "נחשפתי למצבו הנפשי והגופני המידרדר של הנידון, והזדעזעתי לגלות כי הוא נמצא במצב נפשי וגופני קשה ביותר", אמר עו"ד קידר. לדבריו, "מסתבר כי כל הטענות שנטענו על ידו התבררו כנכונות. נגבתה ממנו תלונה מסודרת על ידי חוקר ואני מקווה מאוד שהדברים ייבדקו בהמשך. לגופו של עניין, נראה על פניו שהאירוע אינו אירוע שהיה צריך להיחקר על ידי השב"כ, אירוע שבינו לבין אירוע ביטחוני אין שום דבר וחצי דבר שכל כולו נוצר והחל ביוזמת הפורעים הערבים שמסתבר שהם מחבלים. על כן אנחנו דורשים הפסקה מיידית של חקירת השב"כ, ועד לאותו מועד לא נמסור את גרסתנו באופן מלא", מסר קידר.

(קרדיט תמונות: הלל בראון ומועצה אזורית שומרון).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: