אושר סופית ללא מתנגדים: הכנסת העשרים וארבע תפוזר והבחירות יתקיימו ב-1 לנובמבר

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק התפזרות הכנסת העשרים וארבע, התשפ"ב-2022. בקריאה השלישית תמכו 92 חברי כנסת ללא מתנגדים.

מוצע לקבוע כי הכנסת העשרים וארבע תפוזר לפני גמר כהונתה, וכי הבחירות לכנסת העשרים וחמש תיערכנה ביום ז' בחשוון התשפ"ג, 1 בנובמבר 2022. מליאת הכנסת דחתה את ההסתייגות של סיעות האופוזיציה לפיה במקום 1 בנובמבר, הבחירות יתקיימו ב-25 לאוקטובר.


עוד מוצע לקבוע כי התוספת האחידה המשולמת לסיעות לאחר הבחירות לפי סעיף 3 לחוק המימון תהיה 1.4 יחידות מימון במקום יחידה אחת, בהתחשב בהוצאות הקבועות המתחייבות של כל הסיעות וכדי לצמצם את הפגיעה בסיעות הקטנות. כמו כן, מוצע לקבוע כי רשימת מועמדים חדשה תוכל לבקש מקדמה על חשבון מימון הוצאות הבחירות שלה בשיעור של עשר יחידות מימון, במקום בשיעור של 70% מעשר יחידות מימון.

בדברי ההסבר נכתב: "על פי סעיף 34 לחוק-יסוד: הכנסת, מוצע לפזר את הכנסת העשרים וארבע לפני תום תקופת כהונתה. עקב קיום חמש מערכות בחירות לכנסת בפרק זמן של פחות מארבע שנים, המפלגות מתמודדות עם קושי ניכר בניהול המשאבים הציבוריים המוקצים להן בחוק. משאבים אלה נועדו לשמש את המפלגות לפרקי זמן ממושכים יותר בין תקופת בחירות אחת לאחרת, ולפיכך מוצע להתאים לנסיבות הייחודיות שנוצרו את הכללים לעניין ההלוואות שניתנות לסיעות הכנסת על חשבון מימון ההוצאות השוטפות."

ראש הממשלה החליפי, צילום: נועם מושקוביץ – דוברות הכנסת.

ח"כ אורי מקלב בתום ההצבעות על פיזור הכנסת: "ממשלה שהייתה עסוקה בפגיעה באחרים מאז הקמתה ברדיפה ורודנות נעלמת ונפלה מהר תוך התרסקות פנימית וביזוי עצמי. היד עליונה המכוונת עד עתה תוביל אותנו לממשלה טובה ומוצלחת."

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר: "סוף סוף ההכנסת התפזרה והקואליציה האטומה, הרופסת והכושלת ביותר שהייתה מאז קום המדינה הולכת הביתה. בכנסת הבאה נקים בעזרת השם ממשלת ימין מלא מלא בלי האחים המוסלמים תומכי הטרור ונשפיע לטובת המדינה כלכלתה וביטחונה, כדי שלעם שלנו יהיה טוב יותר".אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: