חידה לא פתורה: ביקורת על הספר מכוון המצפנים

לפני מספר שנים נחשפו מסמכים מפתיעים במיוחד: התברר שהמדען הדגול שכולנו מכירים, אייזיק ניוטון, זה שגילה בין היתר את כוח הכבידה היה עסוק בתחומים נוספים שרחוקים שנות אור מזה הריאלי. חזון אחרית הימים, בית המקדש השלישי, אלכימיה, כתבי הקודש ועוד.

ואם כל זה לא מרתק הרי שמתברר שבכל הנושאים האלו הוא עסק הרבה יותר מבחינת מספר המילים שכתב והזמן מאשר בתיאוריות המדעיות ששינו את העולם. הכתבים שלו מוצגים לראווה בתערוכות וישנם גם בבית הספרים הלאומי בירושלים.


מה ראה ניוטון בעיסוק בדברים הללו? מה קיווה למצוא או לגלות דווקא ברוחני ובנשגב? האם האמין בהם או שחשב שיש בהם מפתח להבנת המציאות? ובכן, התשובות לשאלות הללו הן בגדר חידה לא פתורה. שרטוטי מפות, תרשימים, עיסוק קבלי וכן תיאוריות של דתות צופנות סוד כמוס שלא רבים ניסו לגעת בהם. מי שכן מבקש לעשות זאת, ספק בצורה מחקרית וספק בדיונית, הוא הסופר דורון סיוון. בעלילת הספר החדש והמסקרן "מכוון המצפנים", תוכלו למצוא את המרכיבים האלו שהופכים באחת למסע מטלטל.

הוא מורכב ממונולוגים משובחים שמעידים על בקיאותו של המחבר בחייו של ניוטון ושל מדענים נוספים שהיו רעיו: המחלות מהן סבלו, הניואנסים הדקים, התגליות הגדולות והקטנות, הרקע ההיסטורי וכך גם הגאוגרפי, אמירות מיוחדות, מושגים מהתקופה והליכות. אלו הופכים את העלילה לאמינה ומושכת ובכך יוצרים מארג זורם ובעיקר מותח שנע על הציר שבין הידוע לזה הנסתר. וכך, אם חשבתם פעם על הדרך שבה אתם מקבלים החלטות ואיך כל זה משפיע על העולם שסובב אותנו, מתברר שניוטון כבר חשב על זה קודם, עוד בשנת 1700. המסקנה שלו באופן מפחיד הייתה שכל זה יוביל לאפוקליפסה ולאבדון בשנת 2060.

העלילה מתמקדת במאמצים לפענח את הכתבים הללו שהזכרנו לעיל. כאשר מדען אחד עושה זאת בעקבות סיור במוזאון בירושלים הוא יוצא למסע מעורר השראה עם בנות על הרצף האוטיסטי אחרי שהוא בונה "מערכת לקבלת החלטות". בדרך הם פוגשים מנהיגים רוחניים, מדענים ואמנים שמסייעים להם ומגדירים עבורם "דיברות" חדשים, כל זאת כדי לאפשר למשתמשים במערכת לקבל החלטות נכונות ובכך בעצם ליצור עולם טוב יותר.

בספר ישנם תובנות ורעיונות מדעיים ופילוסופיים שיוצרים סיפור הרפתקאות מסקרן. ניתן למצוא בו התמודדות עם יצורים מיתולוגיים, אתגרים לוגיים ואפילו סיפור אהבה. הרעיונות המפתיעים שיש בו על ההתנהלות שלנו, דרכי החשיבה, ההחלטות והמעשים מובילים את הקורא לא רק במשעולי העלילה של הספר אלא גם בחייו שלו עצמו. וכך, גם כשתמה הקריאה המסר עדיין נשאר.

המחבר, דורון סיון, פיזיקאי ובעל תואר שני במנהל עסקים. מוכר בישראל בזכות רבי המכר שכתב לאורך השנים בתחומי מחשבים, תקשורת וסייבר. מייסד שותף בחברה שפיתחה פטנטים בתחום בינה מלאכותית. זה רומן הביכורים שלו.אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: