תגובות

אבנים מסתוריות מהר סיני מוצעות למכירה פומבית

אבנים מסתוריות מהר סיני שהצורה שעליהם מזכירה את מעמד הסנה מסעירות כבר מאות שנים את דמיונם של רבים עד ימינו. הם בדקו אותם, כתבו עליהם ואפילו שמו אותם אצלם בבית כי לטענתם מדובר בחיזוק האמונה הדתית ובהוכחה לאירוע הדרמטי שבו משה הולך במדבר ולפתע נגלה לעיניו מראה אבסורדי: סנה כלומר שיח שבוער באש אבל הוא נשאר באותה צורה ולא נשרף. הדבר הזה מוביל להתגלות אלוהית מרשימה שבסופה הוא נשלח לשחרר את עם ישראל מהעבדות במצרים.

כבר לפני מאות שנים נמצאו אבנים מוזרות ומסתוריות באותו אתר. ישנם עדויות של נוסעים וחוקרים לתופעה הזו שבה ענפים מצויירים על אותם ענפים. ומה שעוד יותר מפתיע זאת העובדה שגם אם שוברים את האבן לחתיכות, לא משנה כמה פעמים, הציור מופיע בכל אחת מהן.


העיסוק של גדולי הרבנים באבנים הללו מוזכר עוד מלפני למעלה מ700 שנה: רבי יעקב עמדין כותב על כך שהוא בדק אותם בעצמו ואף שבר אותם ונדהם לגלות שהצורה מופיעה גם בכל אחד מהם: "ואחד מנכבדי ברצלונה מבני בן חסדאי הביא עמו מן האבנים ההם, וראיתי בו הסנה מציור [מצויר] בתכלית הציור, והציור ציור א-לוהי. ושברתי האבן לחצאים ונגלה הסנה בכל חלק, וחלקתי אותו החלק לחצאים ונמצא הסנה מציור [מצויר] בשטח כל חלק בפנימיותו. וכן פעמים רבות, עד שהיו החלקים כדמות בוטנים ועדיין הסנה בהם. ונפלאתי על זה".

הנוסע רבי יעקב ספיר שעבר בקהילות יהודיות במטרה לאסוף כספים, ביקר במקום לפני 170 שנה והוא כותב בספרו 'אבן ספיר': "ואני אוסיף עליהם בעדות, שכל ההרים האלה עשבם וצמחם ויערם הכל מעשה מקשה אבן סנה".

מתברר שאבנים כאלו היו מצויות בבתים של הרבנים הבכירים בציבור החרדי כדוגמת הרב אהרן יהודה ליב שטינמן שאפילו בדק אותם בזכוכית מגדלת והופתע למצוא שם הוכחה לדברי המדרש על כך שעלי הסנה מנו 5 בדים. כמו כן, הרב חיים קנייבסקי פוסק במפתיע שאבן כזו מהר סיני מותרת לשימוש בשבת ואיננה מוקצה כמו בדרך כלל.

כעת מוצעות האבנים המיוחדות הללו למכירה פומבית בבית המכירות "נחמד למראה" (מאכטיסעל לשעבר), ביום רביעי, 29.6.22, בשעה 19:00.

כמו כן, עומדים למכירה גם ספרי קודש נדירים, כתבי יד, חתימות, ספרים עתיקים, ספרי קבלה, מהדורות צילום נדירות, ספרי שו"ת והלכה, ספרי מחקר ותולדות, ועוד הרבה פריטים מעניינים במחירים זולים.אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: