תגובות

ביומא דהילולא: מסע קודש מרגש והיסטורי לציונו של הרה"ק שבתי מרשקוב זיע"א • גלריה

לראשונה: כחודש לאחר גילוי ציונו הקדוש של בעל מחבר 'סידור רבי שבתי' נאמר קדיש ראשון ביום ההילולא של הצדיק ● משלחת המסע נשאה תפילות גם בקברי צדיקים של הרה"ק רבי מענדל מבאר זיע"א והגאון הרב יהודה לייב צירלסון הי"ד.

למעלה מעשרים וארבע שעות של חוויות רוחניות מרגשות, נמשך המסע ההיסטורי לציונו של הרה"ק רבי שבתי מרשקוב זיע"א מחבר 'סידור רבי שבתי' לרגל יום ההילולא שחל אמש בכ"א סיון. זוהי הפעם הראשונה שנאמר קדיש על הציון הקדוש ביום ההילולא.

מסע הקודש שהופק ונוהל על ידי הנהלת הקהילה היהודית בקישינב, נערך בראשותו של הגר"פ זלצמן רבה של מולדובה ובהשתתפות חסידים ואנשי מעשה, לצד רבים מחברי הקהילה היהודית בקישינב ובטרנסניסטריה.


יום המסע נפתח בתפילת שחרית בבית הכנסת 'אגודת ישראל' – בית הכנסת המרכזי של קישינב, ולאחר מכן נערך סיור בהובלת הרב פנחס זלצמן בבניין הקהילה היהודית ובמתחם מגורי משפחות פליטים מאוקראינה.

לאחר פת שחרית, יצאה המשלחת לעבר בית העלמין היהודי של קישינב לתפילה על ציונו של רבה של קישינב הרב יהודה לייב צירלסון זצוק"ל, חבר מועצת גדולי התורה וממנהיגי תנועת אגודת ישראל לפני שנות השואה הנוראות.

בית החיים היהודי של קישינב, מהווה עדות דוממת לקהילה יהודית תוססת שהתגוררה בקישינב במשך מאות שנים. במקום נמצאים מנוחתם עדן של רבנים חשובים וגדולי ישראל מדורות קודמים.

התחנה הבאה של המסע, היתה העיירה דובסר שבמחוז טרנסניסטריה. בבית העלמין המקומי, נמצא ציונו של תלמיד הבעל שם טוב הרה"ק רבי מנחם מענדל מבאר זיע"א שביקש להיטמן לצד קדושי דובסר. לאחר אמירת פרקי תהילים ותפילה על ציונו של רבי מנחם מענדל, התכנסו חברי המשלחת לשירת 'אני מאמין' מרגשת וסוחפת.

שיאו של המסע, הגיע בשעת דמדומי החמה לקראת שקיעת השמש של יום ההילולא: בית העלמין היהודי העתיק של העיירה רשקוב. העיירה שהיתה ביתם של גדולי החסידות בדורו של הבעל שם טוב ובדורות שאחרי כן, היתה מרכז יהודי תוסס.


לאחר דברי התעוררות קצרים על חשיבותו של הרגע ההיסטורי שנשא רבה של מולדובה הרב פנחס זלצמן, נכנסו משתתפי המסע וחברי הקהילה היהודית בטרנסניסטריה ובקישינב לתפילה בציון הקדוש. שעה ארוכה ומרגשת, התפללו המשתתפים וקראו פרקי תהילים בציון הקדוש. בסיום התפילות ואמירת הקדיש הראשון ביום היארצייט של רבי שבתי זיע"א, הונח על הציון סידור 'רבי שבתי' בהוצאה מחודשת והמשתתפים נעמדו יחד לסדרת ניגוני דבקות חסידיים.

המסע המרגש הסתיים בביקור ותפילת מנחה במבנה בית הכנסת הגדול של רשקוב בו התפלל רבי שבתי זיע"א וכן בעל 'התולדות' וגדולי חסידות נוספים, שהשתמר לאחר עשרות שנות המלחמה הנוראות ועשרות שנים של חוסר שימוש במקום. קירות בית הכנסת, עם תבליט שם ה' מעל היכל ספר התורה, חדר המקווה, ועזרת הנשים מספרים את סיפורה של העיירה החסידית שהיתה מוקד מרכזי בהתפתחות תנועת החסידות, עם חיים יהודיים פעילים עד לחורבן יהדות אירופה בשואה.

בסיום המסע נראה, כי ציונו הקדוש של רבי שבתי מרשקוב ושאר קדושי עולם הטמונים באדמת מולדובה, יהפכו לאבן שואבת לתפילות יהודים מכל רחבי העולם.


קרדיט צילום: יוסי רוזנבוים
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: