יום הולדת בקישינב: הפליטים שחולצו מהתופת חגגו יום הולדת במתחם זק"א במולדובה


במתחם הרפואי של זק״א בקישינב חגגו היום שני ימי הולדת לפליטים שחולצו מאוקראינה ומטופלים במתחם של זק״א וחב"ד מולדובה חייהם של שניהם ניצלו בזכות חילוצם, בימים הקרובים הם יעלו בטיסת חילוץ לישראל


ילנה בת ה-98 ניצולת השואה, הגיעה למתחם זק"א מאודסה. ילנה נולדה בעיירה קטנה באוקראינה, בזמן מלחמת עולם השנייה היתה בת 17 ויחד עם הוריה הוגלתה לקזחסטן, שם שרדו בנס ובדרכים לא דרכים שבו בסיום המלחמה לאודסה, שם נאבקה במסירות נפש תחת שלטון ברית המועצות כדי לשמור על יהודתה. בשנים האחרונות התגוררה בגפה באודסה, עד שפרצה המלחמה שאילצה אותה לשהות במרתף "זה החזיר אותי לימים האפלים של מלחמת העולם", סיפרה ילנה.


לפני מספר ימים היא חולצה והובאה למתחם הסיוע שהוקם בקישינב ע"י זק״א בסיוע הקרן לידידות וחב״ד מולדובה, כאן היא מקבלת סיוע וטיפול רפואי עד לעלייתה ארצה במטוס חילוץ רפואי מותאם.
סרגי בן ה68 הוא אדם ערירי, ללא משפחה. הוא חולץ ממריופול מספר ימים טרם העיר נפלה בידי הרוסים. סרגי סיפר בדמעות שהתחבא יחד עם עוד אנשים כחודשיים מתחת לאדמה בלי מים ראויים לשתייה, בלי חשמל, עם מעט מאוד אוכל. הם ישנו בקור העז על פלטות ברזל כשהוא לא יודע אם ישרוד וישאר חי.


בהזדמנות הראשונה, סרגיי חולץ והגיע למתחם זק״א במולדובה, כאן הוא מקבל אוכל ומקום מכובד לישון. היום, כשחגגו לו יום הולדת הוא התרגש במיוחד. סרגיי סיפר למתנדבי זק"א שהוא מרגיש שהם כמו משפחה בשבילו, הוא לא זכר מתי חגג בפעם האחרונה יום הולדת, והוא מתרגש מאוד לקראת העלייה לישראל בימים הקרובים.


נחמן דיקשטיין, סגן מפקד זק״א אוקראינה ומנהל מתחם זק״א במולדובה: "זכינו לחגוג היום לילנה ניצולת שואה בת ה98 מאודסה וסרגי בן ה68 ממריופול ימי הולדת מרגשים במיוחד, הבאנו עוגות, שרנו וחגגנו. הם מאוד התרגשו, וגם אנחנו. רגע של נחת ותחושה של משפחה בתוך כל הכאב ואי הוודאות".

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: