תגובות

פיגוע קשה באלעד: מחבלים תקפו עוברי אורח עם גרזן וסכין – שלושה נהרגו ושלושה נפצעו קשה • צפו

הערב (ה') בשעה 20:36 החלו להתקבל קריאות רבות בקו החירום 101 של מגן דוד אדום על פצועים בפיגוע ברחוב אבן גבירול ובפארק הסמוך באלעד. למקום הוזנקו מיד כוחות רבים של מגן דוד אדום הכוללים ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים ואופנועי חירום של מד"א.

החובשים והפראמדיקים של מד"א קבעו את מותו של גבר כבן 40 ברחוב אבן גבירול סמוך לכיכר ואת מותם של 2 גברים בשנות ה-40 בפארק אלעד הסמוך, והעניקו טיפול רפואי מציל חיים ופינו לבתי החולים שיבא, בלינסון והשרון 4 פצועים, בהם: גבר בן 75 במצב קשה וגבר בן 38 במצב קשה (לבי"ח בלינסון), צעיר בן 20 במצב קשה (לבי"ח שיבא בתל השומר) וצעיר בן 23 במצב קל (לבי"ח השרון).


מחקירה ראשונית עולה כי 2 מחבלים רצחו אדם עם גרזן, המשיכו לרחוב נוסף, רחצו 2 בני אדם ונמלטו מהזירה. כוחות משטרה רבים בשיתוף יחידות מבצעיות מיוחדות, לרבות יחידות של צה"ל, ממשיכים בשעה זו בסריקות אחר מבצעי הפיגוע.

פראמדיק מד"א אלון ריזקאן סיפר: "מדובר בפיגוע קשה מאוד. הגענו מהר למקום והבחנו שמדובר בזירה מורכבת. סמוך לכיכר ברחוב אבן גבירול באלעד שכב גבר כבן 40 ליד רכב, כשהוא עם פציעות קשות בגופו, ביצענו בדיקות רפואיות אבל הוא היה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותו. במקביל קיבלנו קריאות על פצועים נוספים בפארק הסמוך. ירדנו במדרגות לפארק, והבחנו ב-2 גברים בשנות ה-40 ששכבו במרחק של כ-10 מטר אחד מהשני. הם היו מחוסרי הכרה עם סימני אלימות קשים מאוד, ביצענו בדיקות רפואיות ולצערנו נאלצנו לקבוע גם את מותם במקום."

בהנחית ראש סניף איחוד הצלה באלעד יצאו החובשים לסריקות ברחבי הפארק והרחובות הסמוכים בכדי לשלול הימצאות נפגעים נוספים.


פראמדיק מד"א אלון ריזקאן סיפר: "מדובר באירוע קשה מאוד כשהגענו למקום הבחנו שמדובר בזירה מורכבת. סמוך לכיכר באבן גבירול שכב גבר כבן 40 ליד רכב כשהוא עם פציעות קשות בגופו, ביצענו בדיקות רפואיות אבל הוא היה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותו. ירדתי במדרגות לפארק הסמוך, ביצענו פעולות החייאה בגבר כבן 40 שהיה מחוסר הכרה ובסופן נאלצנו לקבוע את מותו. במרחק של עשרות מטרים שכב פצוע נוסף מחוסר הכרה, גם הוא בשנות ה-40 עם פציעות קשות ולאחר פעולות החייאה נקבע מותו. 3 פצועים, בהם גבר כבן 60 וגבר כבן 35 שנפגעו באורח קשה טופלו במקום ופונו לבתי החולים שיבא בתל השומר ובלינסון כשהם מורדמים ומונשמים. גבר כבן 40 שנפצע באורח בינוני פונה לבי"ח בלינסון וגבר בן 23 שנפגע באורח קל במהלך מאבק עם המחבלים פונה לבי"ח כשמצבו יציב".

פראמדיקית מד"א ספיר אילוז סיפרה: "טיפלנו בצעיר בן 20 שהיה בהכרה מלאה וסבל מפציעות בפלג גופו העליון. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים מהיר בשטח ופינינו אותו תוך כדי טיפול לבי"ח שיבא כשמצבו קשה והוא הורדם והונשם."

פראמדיק מד"א יעקב אדרי סיפר: "ראינו גבר בן 38 בהכרה מעורפלת עם פציעות קשות בפלג גופו העליון. הוא דאג כל הזמן לשלום ילדיו ושאל אותנו מה קורה איתם. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותו תוך המשך טיפול רפואי לבי"ח בלינסון שם הוא הורדם והונשם. בבית החולים אישתו סיפרה שהילדים שברחו מהמקום הגיעו הביתה כשהם בריאים ושלמים"

פראמדיקית מד"א עידית לוי סיפרה: "בפארק ראינו גבר בן 75 שוכב בהכרה מעורפלת עם פציעות קשות בפלג גופו העליון. הוא לא יכל לדבר והגיב בתנועות. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים, הרדמנו אותו והנשמנו אותו ופינינו אותו תוך המשך טיפול לבית החולים כשמצבו קשה."

חובש מד"א אליהו לוינשטיין סיפר: "צעיר בן 23 היה בהכרה מלאה וסיפר לנו שהוא נפצע בידו בזמן שנאבק במחבל שתקף אותו כשישב ברכבו. הוא סבל מחבלה ביד, הענקנו לו טיפול מהיר בשטח ופינינו אותו לבית החולים השרון כשמצבו קל."

משה סעדון ראש סניף איחוד הצלה באלעד מסר: "למרבה הצער נקבע מותם של שלושה פצועים עליהם ביצענו פעולות החייאה. כמו כן הענקנו סיוע בזירה לשני פצועים באורח קשה, לפצוע בינוני, ולמספר נפגעים קל".

כמו כן: צוותי חוסן היחידה לעזרה ראשונה נפשית של איחוד הצלה מעניקים סיוע למספר נפגעי חרדה.

צילום: תיעוד מבצעי איחוד הצלה.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, מקבל עדכונים שוטפים ויקיים בשעה הקרובה הערכת מצב עם כלל ראשי מערכת הביטחון.

חבר הכנסת איתמר בן גביר בזירה.

אהרון זילברמן מתנדב זק״א שהגיע מהראשונים למקום. ״הוזעקתי ע״י מוקד זק״א לכיכר אבן גבירול באלעד, מדובר באירוע פח״ע. הגעתי במהירות למקום, מעדות של עוברי אורח הבנו שמדובר בשני מחבלים שיצאו במסע רצח לאורך הרחוב ובאכזריות תקפו בגרזנים וסכינים עוברי אורח תמימים. מסע רצח מכיכר אבן גבירול עד לאמפי פארק הסמוך שהיה באותו זמן עמוס במבלים וחוגגים. מדובר במראות קשים מאוד, אנשים היו שרועים על הכביש ועל המדרכה מהכיכר עד לפארק, זעקות לעזרה נשמעו מכל פינה, נקרע הלב. צוותי מד״א פינו 3 נפגעים במצב קשה לביה״ח, ונאלצו לקבוע את מותם של 3 נפגעים במצב אנוש שלא שרדו את הפציעות הקשות. מתנדבי זק"א מרחב שרון נמצאים בזירה ועוסקים במלאכת הקודש, הקשה מכל.״

שר הביטחון בני גנץ קיים הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ רונן בר, ראש אמ"ן וראש אמ"ץ.

בסיום הערכת המצב הנחה שר הביטחון:

– להאריך את הסגר בעזה וביהודה ושומרון בשלב זה עד יום ראשון – בסוף השבוע תתקיים הערכת מצב נוספת בנושא.

– לתגבר את המשטרה בסיוע בסריקות, ולהפעיל את כל הכוחות הנדרשים לסגירת מרחב התפר והמעברים בכדי למנוע בריחה אפשרית של המפגעים לאיו"ש.

– למקד מאמצים מודיעינים והתקפיים רלבנטיים.

בסיום הערכת המצב אמר שר הביטחון כי מדובר בפיגוע קשה, שהוא חלק מסדרת פיגועים. עוד אמר, כי מערכת הביטחון תגבה מחיר על הפיגועים וההסתה, וכי הוא משתתף בצער משפחות ההרוגים ומאחל החלמה לפצועים.


רוכב שמים בזירת הפיגוע, צילום: אליסף כהן – חדשות כל העולם.
צילום: איתמר כהן – חדשות כל העולם.

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: