תגובות

תחת השם "שרה פופי": שב"כ חשף רשת איראנית שפעלה לגיוס ישראלים ולבצע פיגועים

במהלך החודשים האחרונים שירות הביטחון הכללי חשף הפעלה רשתית איראנית, שפעלה לאיתור וגיוס אזרחים ישראליים במטרה לאסוף מידע ואף לפגוע ביעדים בישראל.

השיטה: יצירת קשר באמצעות פרופיל פיקטיבי בפייסבוק תחת השם "שרה פופי", שהציגה עצמה כבחורה יהודיה צעירה, לה קשרים ועסקים בישראל. פרופיל פיקטיבי זה צבר אלפי חברים בזמן קצר מאד, כאשר מרבית מחבריו היו מישראל. לאחר יצירת קשר בפייסבוק, הקשר עבר לאפליקציית ווטסאפ.


פניה באמצעות הרשתות החברתיות הינה שיטה מוכרת בשימוש ארגוני הטרור והמודיעין האיראני, לגיוס והפעלת ישראלים.

בחודשים האחרונים אף מזוהה עיסוק גובר של גורמים אלו ליצירת קשר עם ישראלים באמצעות הרשת, לעיתים באופן משוטה תוך שימוש בכיסוי ומצג שווא, לטובת גיוסם לאיסוף מודיעין ופעילות טרור.

הפעילות הרשתית המתוארת לעיל נוטרה על ידי שירות הביטחון הכללי כבר מראשיתה.

המפעיל האיראני שעשה שימוש בפרופיל הפיקטיבי "שרה פופי" ביקש ממופעליו בישראל, ללא הידיעה כי מולו פועל השב"כ, לאתר מידע על ישראלים שהינם מושאי עניין עבור המודיעין האיראני. בתוך כך, ביקש המפעיל האיראני מהמופעל הישראלי לכאורה לאסוף מידע על אישים ישראלים ובחן את נכונותו לפגוע בהם, תוך הפעלת לחץ והבטחת סכומי כסף בסך של אלפי דולרים, כתשלום עבור הפעולה.
לעיתים אף נעשה ניסיון שימוש במניפולציות רגשיות ורומנטיות.


במסגרת הקשר הועבר מהמפעיל האיראני כספים למופעל לכאורה, באמצעות מטבעות ביטקויין.

המפעיל האיראני שעמד מאחורי פרופיל הפייסבוק השתמש בסיפור כיסוי עיסקי להטלת משימות שונות, כדוגמת בקשה לנקום במי שחייבים לו כספים, רצון לפגוע ביריבים אישיים ואף רצון לפגוע באופן כללי בלהט"בים.

בנוסף, על רקע הלחימה בין רוסיה ואוקראינה, פעל המפעיל האיראני מול המופעל לכאורה להוציא לפועל פרסום חוצות מסית כנגד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, במטרה לפגוע ביחסי ישראל-רוסיה.

עוד ניסה המפעיל האיראני לאסוף מודיעין ולפגוע בנציגי חברות עסקיות ודיפלומטים של מדינות ערביות הפועלים בישראל.

פעילות זו של שירות הביטחון הכללי חשפה שיטות פעולה איראניות לצד רצון לפגוע באישים ישראלים וביחסי החוץ של ישראל עם מדינות שונות.

משירות הביטחון הכללי נמסר כי בהתאם לייעודו עפ"י חוק, מוסיף לפעול מול מהלכים דומים נוספים של האיראנים וארגוני הטרור במרחב הקיברנטי.

גורמי ביטחון קוראים לאזרחי ישראל לגלות ערנות וזהירות לאור האיום הנשקף מפני גורמי טרור שונים ברשתות החברתיות ולדווח על כל פניה חריגה למשטרת ישראל.

באיגוד האינטרנט הישראלי ממליצים לציבור: ״ההמלצה הכי חשובה לציבור הרחב היא לנהל שיח ברשת אך ורק עם מי שפגשו בעולם הפיזי. זהו כלל קשה ליישום במציאות היומיומית אבל הוא זה שימנע פרשות מהסוג הזה- הדבר נכון גם לגבי הצטרפות לקבוצות שאת המנהלים שלהן לא פגשתם מעולם ואישורי חברות מפרופילים שאינם מוכרים לכם״.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: