תגובות

חייך והפעיל מטען: אחרי 10 שנים – פוענח רצח ציון יאנה בפיצוץ מטען ברכבו • צפו ברגעי המעצר

הותר לפרסום, משטרת ישראל פענחה את תיק הרצח משנת 2012 בו נרצח בפיצוץ רכב ציון יאנה ז"ל, וניסיון הרצח של אדם נוסף – כתב אישום הוגש הבוקר נגד הנאשם ע"י הפרקליטות. צפו ברגעי המעצר בארץ:

קרדיט צילום: דוברות המשטרה.
ראשיתה של החקירה בפיצוץ רכב שאירע בעיר אשקלון בתאריך 23.10.2012, בעקבות מטען חבלה שהונח בתוכו, דבר שהוביל למותו של המנוח ציון יאנה, ופציעתו הקשה של אדם נוסף ששהה עמו ברכב.

חוקרי ימ"ר לכיש שניהלו את החקירה לאורך השנים, הצליחו להתחקות אחר זהותו של הנאשם, ליאור חדד כבן ה-36, כמי שמעורב בהפעלת המטען שהתפוצץ ברכב, והוא נמלט זמן קצר לאחר המקרה לחו"ל ושהה שם מזה כעשור עד לאחרונה.

חוקרי הימ"ר הצליחו לאסוף ראיות ולבסס את התשתית הראייתית נגד הנאשם, ובתוך כך נרקמה פעילות יוצאת דופן וחוצת יבשות, ע"י המשטרה בליווי פרקליטות מחוז דרום, שבמהלכה הצליחו חוקרי הימ"ר יחד עם שוטרי אגף החקירות והמודיעין של המשטרה ובתיאום עם רשויות הממשל במרוקו, להוביל לגירושו של הנאשם למדינת ישראל, ומעצרו עם נחיתתו בארץ בתאריך 22.3.22.

הנאשם נחקר ע"י ימ"ר לכיש בחשד לעבירות רצח וניסיון רצח, ומעצרו הוארך מעת לעת, עד שלביה הסופיים של החקירה, שממצאיה הועברו לידי הפרקליטות, שהגישה נגדו כאמור הבוקר את כתב האישום עם בקשה למעצרו עד לתום ההליכים.

על פי כתב האישום, שהוגש ע"י עו"ד סיגל דהן, גמלה בלבו של הנאשם ההחלטה לגרום למותם של המנוח ואחיו למחצה, בין היתר כנקמה על ניתוק הקשר עם החבורה של שלום דומרני, מומי קסנטיני, הנאשם ואחרים וחבירתם לאחרים. לצורך הוצאת התכנית לפועל, הצטייד הנאשם בלבנות חבלה במשקל כחצי קילו, נפצים חשמליים, מערכת הפעלה אלחוטיות, ברכב גנוב ועוד. הנאשם רכש את אמונם של המנוח ואחיו, יצר מצג שווא כי בכוונתו להכניסם כשותפים בקיוסקים באשדוד ובאשקלון ואף אמר למנוח כי יעניק לו רכב במתנה.

הנאשם הרכיב על רכב גנוב לוחית רישוי מזוייפת, הוא או מי מטעמו הרכיב שני מטעני חבלה קטלניים במשקל כחצי קילו כל אחד מהם, והצמיד אותם אל תחתיות המושבים של הנהג והנוסע ברכב הנחזה להיות הרכב אותו יעניק למנוח ולמתלונן במתנה.

בתאריך 22.10.2012, בשעות הלילה, כחלק מהמצג שווא שיצר בפני המנוח והמתלונן כאמור, הביא הנאשם ברכבו את המנוח והמתלונן למקום שבו חנה הרכב הממולכד ברחוב הנוער העובד באשקלון. שם, הנאשם הצביע על הרכב כרכב הנחזה להיות "הרכב החדש" שהבטיח לו במתנה וכשהמנוח והמתלונן ישבו ברכב, נסע הנאשם עם רכבו לאחור במהירות כדי להתרחק מהרכב, חייך לעבר המתלונן ולאחר מכן הפעיל את המטענים באמצעות שלט שהחזיק ברכב ומיד לאחר הישמע הפיצוץ ברח הנאשם מן המקום.

כתוצאה ממעשיו של הנאשם, המטען הקטלני שהוצמד למושב של המנוח הופעל וגרם לפיצוץ עז של הרכב, ואילו המטען הקטלני שהוצמד למושב השני לא הופעל.
המתלונן הצליח לצאת מהרכב הבוער, ניסה לחלץ את המנוח, אך ללא הצלחה.

בתאריך 23/10/12, נמלט כאמור הנאשם מן הארץ למרוקו, עד אשר חזר ארצה בניגוד לרצונו בתאריך 22/3/22, בשיתוף עם משטרת ישראל. החקירה בוצעה ע"י ימ"ר לכיש במשטרת ישראל.

כתב האישום מייחס לנאשם ביצוע עבירות רצח, נסיון רצח, חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירות נשק, שיבוש מהלכי משפט ועוד.


הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו, זאת בין היתר בשל החומרה המופלגת של העבירות המיוחסות לנאשם וכפי שצוין בבקשת המעצר, "מעשיו של הנאשם הם חלק בלתי נפרד מתופעת אלימה ואכזרית המכה בכל רחבי הארץ של חיסול אזרחים על ידי גורמים עבריינים תוך כדי שימוש בנשק חם ובמטעני חבלה".

מפקד מרחב לכיש, ניצב משנה ברק מרדכי, התייחס הבוקר לחקירה: "כמו שלפושעים ולעבריינים אין גבולות, ככה גם אצלנו, הפעילות והתיאום שנעשו לאורך תקופה ארוכה מול רשויות הממשל במדינה אחרת, הוכיחו פעם נוספת שזרועה הארוכה של משטרת ישראל יכולה להגיע לכל מקום ולכל פושע על הגלובוס, לא משנה היכן מסתתר וכמה ינסה להסתיר את זהותו. הכל עניין של זמן, אורך רוח ותכנון קפדני, כאשר המטרה הסופית להביא את הנאשמים לדין על אדמת ארץ ישראל."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: