תגובות

אחרי 74 שנים התגלה: פישל נורדמן שנפל בקרב הוא נצר אחרון

74 שנים לאחר שנפל בקרב בגוש עציון הוכר טוראי פישל נורמן כנצר אחרון. "שנים חשבו על בסיס מכתב שהשאיר, שנותרה לו אחות עד שעובדה זו נשללה" שיתף ד"ר שוקי שריר שיחד עם ביהס שדה כפר עציון וקרובי משפחה של פישל צלל אל העבר.

היום, בבית העלמין בכפר עציון באנדרטה שהוקמה לחללי נצר אחרון שנפלו בגוש נחשף הסיפור לראשונה בטקס מרגש שנערך בשיתוף מועצה מקומית אפרת מואז גוש עציון בית ספר אורות עציון בנים ואולפנת
אוריה.


במשך שנים נחשב טוראי פישל נורדמן שנולד בלודז', שרד את השואה והגיע ארצה עם האקסודוס – לחלל צה"ל מן המניין. אלא שבשנים האחרונות בני משפחה יצרו קשר עם בית ספר שדה כפר עציון ועם ד"ר שוקי שריר כדי לברר על קרוב משפחתם פרטים נוספים. עם הזמן התבהרה התמונה, משפחתו הגרעינית של נורדמן הושמדה באירופה ובכלל זה אשתו. פישל נישא בשנית עם ניצולה כמותו ומכתב ששלח לאחותה בילבל את החוקרים.


קרובי משפחה של פישל נורדמן ליד שלט עם שמו שהונצח באנדרטה לנצר אחרון, צילום: דוברות מועצה מקומית אפרת.

לאחר שהוכח כי הינו נצר אחרון פעלו בני המשפחה בליווי שוקי שריר וביהס שדה מול אגף ההנצחה במשרד הבטחון ואלה שינו את מעמדו באתר יזכור. כאן גם התגייסו במועצות אפרת וגוש עציון כדי לצרף את שמו של פישל אל אנדרטת חללי נצר אחרון ל 15 חללי נצר אחרון שאיתם נפל ב ד אייר תש"ח. היום הוזכר בטקס לראשונה במעמד מרגש של מי שעסקו בחודשים האחרונים כדי לגלות את סיפורו.

אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: