תגובות

מליל הסדר ועד פעילות לילדים בחול המועד: כך ציינו פליטים מאוקראינה את חג החירות בקישינב

6 סדרים לפליטים עם ליל סדר מרכזי בהשתתפות שגרירים ודיפלומטים ● למעלה מ-7000 מנות סיפקה הקהילה היהודית של מולדובה לפליטים לאורך ימי חג הפסח ● הרב פנחס זלצמן רבה של מולדובה: "חג החירות קיבל אצלנו השנה משמעות מיוחדת, עם שבוע שלם של ימי שמחה ואווירת חג גם בסיטואציה הקשה בה נמצאים הפליטים"

"לראשונה הבנתי מה זאת חירות אמיתית", אמרה אירינה פליטה יהודיה מאודסה שחגגה את ליל הסדר בקישינב בקהילה היהודית של מולדובה בראשות הרב פנחס זלצמן. אירינה ומשפחתה, היו חלק ממאות הפליטים שערכו את ליל הסדר ביחד עם הקהילה היהודית של קישינב והשתתפו בפעילות הקהילה לאורך כל ימי חול המועד. במהלך ימי החג, הכוללים את ליל הסדר, חול המועד, שביעי של פסח ושבת אחרון של פסח, סיפקה הקהילה למעלה מ-7000 מנות לפליטים השוהים במתחמים השונים של הקהילה.

לאחר למעלה מחודש וחצי של לחימה, והקהילה היהודית של קישינב בראשות הרב פנחס זלצמן רבה של מולדובה, ממשיכה להיות נקודת העזרה הראשונה לאלפי פליטים שמוצאים את דרכם מאוקראינה למולדובה. לקראת חג הפסח, נערכה הקהילה במספר מוקדים בקישינב וכן בקהילות בערים בלז וטרספול. בסיוע מתנדבים, ערכה הקהילה מספר סדרי פסח במלונות שונים ברחבי קישינב בהם השתתפו בכל אחד מלילות החג למעלה מ-600 משתתפים.


גולת הכותרת של סדרי הפסח, היה הסדר שנערך במתחם הקהילה בו נכחו לצד מאות פליטים גם דיפלומטים בינלאומיים ושגרירי מדינות המוצבים במולדובה. בין השגרירים נכחו שגרירים וצוותים בכירים משגרירות ארצות הברית, אוסטריה, שווייץ, פולין, שבדיה, ישראל, אירלנד ונוספים. הדיפלומטים, בהם גם יהודים רבים, בחרו לציין את חג החירות יחד עם פליטים מאוקראינה שעברו את תלאות המלחמה בדרכם ליעד בטוח וכעת מציינים את חג הפסח יחד עם הקהילה היהודית של קישינב.

גם במהלך ימי חול המועד ובשביעי ואחרון של פסח, המשיכה הקהילה בפעילות הסיוע לפליטים מאוקראינה. במהלך ימי חול המועד נערכו פעילויות לילדים וכך נערך אירוע פסח מרכזי לפליטים בארגונו של נשיא קהילת JCC מר אלכסנדר בלינקיס ובהשתתפות כלל הקהילות היהודיות בעיר. רב המדינה, הרב זלצמן שכובד לשאת את הנאום המרכזי, חיזק את רוחם של הנוכחים והסביר על משמעותו האקטואלית של החג, בו נגאלו בני ישראל ממצרים – גם לימינו ולמצבם האישי והלאומי של הפליטים שברחו מזוועות המלחמה.

לדברי הרב פנחס זלצמן רבה של מולדובה: "חג החירות השנה, קיבל אצלנו בקהילה משמעות מיוחדת. לצד פליטים שאיבדו את כל עולמם, אירחנו גם דיפלומטים חשובים ששמעו מכלי ראשון את התלאות שעברו הפליטים הרבים ועמדו מקרוב על הפעילות שלנו שנועדה להעניק להם אווירת חג חירות כשרה למהדרין גם בסיטואציה הנוראית בה הם נמצאים".אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: