תגובות

‏‏ליברמן בכנס הרצליה: "הציונות הדתית היא כבר לא מפד"ל אלא חרד"ל" – שר החינוך רפי פרץ: " זמנך עבר, דבריך פרפורי הגסיסה של הקרירה שלך"

ליברמן בכנס הרצליה: המכינות הקדם צבאיות של הציונות הדתית מתפתחות לכיוון מיליציות. שאלתי חניכים במכינות למי הם כפופים למפקד או לרב ולקח להם הרבה זמן להשיב. חלק גדול אמרו למפקד אבל חלק אמרו לרב.

מתוך דבריו של יו״ר מפלגת ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, בכנס הרצליה:

אם אני רוצה להגדיר מהי המטרה שלנו בבחירות הקרובות אז אני אאמץ את הגדרתו של דונלד טראמפ: Make Israel normal" again".

מה שקורה עם הציונות הדתית זו היא טרגדיה יוונית. אני הייתי מאוד מיודד גם עם זבולון המר ז"ל וגם עם יצחק לוי. עשיתי איתם לא מעט הסכמים. בין המפד"ל ההיסטורית ובין הבית היהודי או האיחוד הלאומי, בין זבולון המר לסמוטריץ' אין שום דבר משותף. זו היא פשוט השתלטות של קבוצה קטנה, חרד"לית, קנאית על ציונות דתית כולה. אני רוצה לראות את מפד"ל ההיסטורית ולא חרד"ל. יש כאן תופעה, שאני מאוד מוטרד ממנה ואני מדבר על המכינות הקדם צבאיות.

המכינות הקדם צבאיות הכשירו עבור צה"ל שורה ארוכה של לוחמים מבריקים ואמיצים שהוכיחו את עצמם לא פעם בשדה הקרב. אני אומר מראש, אסור לשפוך את התינוק עם המים. אבל כמו שזה מתפתח היום, המכינות הקדם צבאיות הופכות למליציות פרטיות שהכפיפות של החיילים שם, לאט לאט עוברת מכפיפות למפקד בצבא לכפיפות לסמכות רוחנית – קרי הרבנים.

כמי שהקים את המכינה הקדם צבאית בנוקדים וכמי שבשנת 1997 הסדיר את כל הנושא בתור מנכ"ל משרד רה"מ, יחד עם שר הביטחון דאז יצחק מרדכי, שר החינוך זבולון המר ז"ל ויאיר מעיין, אני מוטרד ממה שקורה שם היום. במפגשים עם צעירים שלומדים במסגרת המכינות הקדם צבאיות הדתיות, שאלתי לא פעם אם תקבלו פקודה מהמפקד הישיר בצבא והרב שלך יאמר ההפך מה תעשה? לצערי לחלק גדול לקח יותר מ- 30 שניות להתעשת ולומר "המפקד", וחלק אמרו מפורשת שיקשיבו קודם כל לרב. כאן השאלה מי הרב שלהם. אם אני לוקח את מכינת עלי כספינת הדגל של המכינות אני יותר ממוטרד. כשר הביטחון היו לי כמה עימותים עם הרב לוינשטיין. לא אצטט את כל דברי הבלע שלו, אבל כן אתן דוגמא:
"אז מה אם תהיה מפקדת פלוגה? שיגעו לנו את הילדות… הן נכנסות יהודיות, הן לא יהיו יהודיות בקצה."

לאחר התפטרותי שמעתי דברים הרבה יותר חמורים. הרב גיורא רדלד אמר:
"בואו נתחיל מהשאלה אם היטלר צודק או לא. הוא הבן אדם הכי צודק שיש, ודאי שהוא צודק בכל מילה שהוא אומר…באידיאולוגיה שלו הוא צודק במאה אחוז, חוץ מזה שהוא בצד הלא נכון".
אלו דברים חמורים. עצם העובדה שהרב רדלר ממשיך לכהן כרב המכינה הצבאית עלי, זאת אות קין לכולנו. אני לא מקבל את ההסברים שהדברים הוצאו מהקשרם וכו'. הוא לא צריך להיות שם. זה בדיוק הדבר ממנו אני מזהיר. הפיכתן של המכינות הקדם צבאיות למליציות דתיות, לפלנגות. אמרתי כבר שאסור לשפוך את התינוק עם המים. מה שצריך לעשות זה לנתק כל קשר בין משרד החינוך לבין המכינות הקדם צבאיות. לצה"ל ערכים ברורים ואסור שישתרבבו בהם ערכים אחרים. בקואליציה הבאה אחת מהדרישות שלנו תהיה ניתוק כל קשר בין המכינות למשרד החינוך. זה חייב להיות אך ורק בציר צה"ל ומשרד הביטחון.
אותו הדבר לגבי חוק השירות הלאומי והאזרחי. זה הפך לנחלה פרטית של הבית היהודי או היום איחוד מפלגות הימין. פעם זה כפוף למשרד המדע ופעם למשרד החקלאות. החוק שהתקבל באוגוסט 2018 בנושא הוא חוק גרוע שאין בו שום סנקציות על אי עמידה ביעדים, כפי שהוגדרו בחוק ולכן אף אחד לא עומד ביעדים. יתרה מזאת, עיקר ההתעסקות עם בנות דתיות תוך זלזול מוחלט במגזר החרדי והלא יהודי. גם אלו שרוצים להצטרף לשירות הלאומי לא מקבלים מענה. את איחוד מפלגות הימין מעניין אך ורק הבנות הדתיות. זה העיקר.
חוק שירות לאומי ואזרחי חייב להיות במשולש שבין משרד הביטחון, אכ"א ופיקוד העורף. צה"ל לא ירצה אבל אין מה לעשות.

אנו חייבים לחזור לכור היתוך בצה"ל. כשבן גוריון הגדיר מהו יעודו של צה"ל אי שם ב-1949 כך הוא אמר:

"…יעודו הראשוני של צה"ל הוא ביטחון המדינה, אך אין זה תפקידו היחיד. על הצבא לשמש גם מרכז-חינוך חלוצי לנוער בישראל, יליד הארץ והעולה. על הצבא לחנך דור חלוצי, בריא בגוף וברוח, נועז ונאמן, שיאחה קרעי השבטים והגלויות ויוכשר למילוי יעודיה ההיסטוריים של מדינת ישראל מתוך הגשמה עצמית, כבונה המולדת ומיישב שממותיה.

בשנת השירות הראשונה יקנה הצבא לכל טירון שאינו יודע עברית ולא קיבל חינוך יהודי וכללי  – מינימום של ידיעת הלשון, ההיסטוריה העברית, הגיאוגרפיה הארץ ישראלית, מעמדו של העם היהודי בגולה, תולדות ההתיישבות והקמת המדינה, ויטע בלבו אהבת ישראל ונאמנות למדינה ויעודיה: קיבוץ גלויות, ישוב הארץ ובנינה. עזרה הדדית ואחווה אנושית, ו"ערכי החירות הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל".

מנימום של השכלה עברית תהיה חובה על כל טירון. כמו כן, יקבע מינימום יותר גבוה לכל דרגה – סמל וקצין. העלאה בדרגה לא תיעשה בלי בחינה שתכלול מלבד הידיעות הצבאיות גם המינימום התרבותי…"


שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, בתגובה לדברי ליברמן:


״לא היה מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה כמו המכינות הקדם צבאיות. כמי שהקים את אחת מספינות הדגל בעצמונה, וגידל אלפי נערים לתרומה והתנדבות עבור המדינה, אני אומר לליברמן: שחרר אותנו, עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה שלך, בזמן שהחברה הישראלית זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב.״

השר בצלאל סמוטריץ' בטוויטר: מגיב בזלזול למתקפה של יו"ר ישראל ביתנו על הציונות הדתית בכנס הרצליה.
"‏יופי אביגדור חמוד, קיבלת את מנת התשומי היומית שלך כבר בבוקר. אפשר להמשיך את היום".

משה בוגי יעלון : ‏שמעתי את דברי ליברמן על המכינות הקד״צ; מדינת ישראל זקוקה למנהיגות מאחדת, ולא כזו שמבססת את כוחה על שיח של שנאה כנגד ערבים, חרדים או ציונים-דתיים.


תגובות לכתבה:

  1. גוננציק

    הכל בגלל פוליטיקה בגלל כסף ובגלל חלוקת ג'ובים.
    כל המפלגות אותו שטענת
    יש לשנות שיטת הבחירות
    כולם יודעים ואין אומץ לבצע

כתיבת תגובה: