מתיחות בירושלים: 9 מחבלים נעצרו לאחר שרגמו אוטובוסים באבנים סמוך לכותל המערבי – 7 נפצעו

לפני זמן קצר התקבל במשטרה דיווח על ידויי אבנים לעבר אוטובוסים שנסעו באזור מזרח ירושלים בסמוך לעיר העתיקה.

תיעוד רגימת האוטובוסים באבנים והנזק שנגרם.

כתוצאה מידויי האבנים, נגרם נזק למספר אוטובוסים ודווח על 7 פצועים מנוסעי אוטובוס באורח קל שפונו לבית החולים שערי צדק.


רגעי האימה אחרי רגימת הסלעים.

השוטרים ולוחמי מג״ב עצרו עד כה שני חשודים בחשד לידויי האבנים, וכוחות משטרה ממשיכים לפעול באזור ומבצעים בשעה זו סריקות לאיתור חשודים נוספים.בשעות האחרונות ומאז שעות הבוקר, השוטרים ולוחמי מג״ב עצרו לחקירה עד כה 9 חשודים, בהם 4 חשודים בחשד לידויי אבנים לעבר אוטובוסים, שני חשודים בגין תקיפת שוטרים, ועצורים נוספים בגין תקיפה של עוברי אורח בעיר העתיקה והפרת הסדר הציבורי. חלק מהמעצרים בוצעו בהכוונה של תצפיתני מרכז השליטה במחוז ירושלים.

תיעוד מעצר אחד המחבלים.

ממד"א נמסר כי בשעה 07:26 התקבל דיווח על יידוי אבנים בסמוך לכותל המערבי בירושלים. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח שערי צדק 5 פצועים במצב קל.


מבית החולים שערי צדק כי למרכז הרפואי שערי צדק פונו שבעה פצועים מידוי אבנים בדרך לכותל. כולם במצב קל. עוברים סדרת בדיקות במחלקה לרפואה דחופה, שלושה שוחררו לביתם במצב טוב.

פראמדיק מד"א פנחס מאיר סיפר: "חברנו לפצועים בשער האשפות כשהם בהכרה וסובלים מחבלות ופציעות מיידוי האבנים וחלקם גם משברי זכוכיות של חלונות האוטובוס. הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני בשטח ופינינו אותם במצב יציב להמשך טיפול בבית החולים."

ממשטרת ישראל נמסר: "כוחות משטרה גדולים בפיקודו של ממ״ז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן פעלו הבוקר ברחבי ירושלים, ובפרט באזור העיר העתיקה והמקומות הקדושים בכדי לשמור על הביטחון והסדר הציבורי.

בשעות הבוקר המוקדמות, בטרם החלו הביקורים בהר הבית כמדי שבוע במסגרת שעות הביקורים המתקיימים בהתאם לנוהג הקיים במקום מזה שנים רבות, החלו מאות צעירים, חלקם רעולי פנים, לאסוף ולאגור אבנים ברחבת ההר בניסיון להפר את הסדר ולחסום את צירי הביקור באמצעות אבנים, ברזלים ומחסומים מאולתרים.

כוחות משטרה גדולים פעלו במקום להרחקתם ולמעצר פורעי חוק, זאת במטרה לאפשר את הביקורים שהתקיימו כסדרם. נציין כי לצד ביקורים אלו המשיך להישמר כל העת חופש פולחן וחופש תנועה לציבור המתפללים המוסלמים המגיעים להר הבית – כפי שהיה במהלך השבועיים האחרונים מאז תחילת חודש הרמדאן.

לצד זאת מאות צעירים פורעי חוק הפרו את הסדר בשטח הר הבית ובתוך המסגד תוך התפרעויות אלימות, שבינם לבין שמירת קדושת החג והמקומות הקדושים אין כל קשר. פורעי חוק אלימים אלו – הם שמטמאים ומחללים את המקומות הקדושים ומנסים לפגוע באזרחים תמימים ובכוחות הביטחון.

לצערנו ברשתות החברתיות מופץ מידע כוזב ודיסאינפורמציה ביחס לאירועים, תוך זריית חול בעיני הציבור בניסיון להסית ולהתסיס. פרסומים כוזבים אלו, חלקם חסרי אחיזה במציאות, מנסים לייצר לגיטמציה פסולה לידוי אבנים וירי זיקוקין בתוך בית תפילה ולעבר שוטרים ואזרחים ולהציג מצג שווא ביחס למקומות הקדושים ובפרט להר הבית.

בתוך כך בשעות הבוקר דווח למשטרה על ידויי אבנים באזור ולעבר אוטובוסים שחלפו בצירים הסמוכים לעיר העתיקה בירושלים. כתוצאה מכך, נגרם נזק למספר אוטובוסים ודווח על מספר נפגעים מהנוסעים באורח קל שקיבלו טיפול רפואי.

בשעות האחרונות ומאז שעות הבוקר, השוטרים ולוחמי מג״ב עצרו לחקירה עד כה 9 חשודים, בהם 4 חשודים בחשד לידויי אבנים לעבר אוטובוסים, שני חשודים בגין תקיפת שוטרים, ועצורים נוספים בגין תקיפה של עוברי אורח בעיר העתיקה והפרת הסדר הציבורי. חלק מהמעצרים בוצעו בהכוונה של תצפיתני מרכז השליטה במחוז ירושלים.

גם בשעה זו כוחות משטרה גדולים ממשיכים לפעול באזור ובהמשך צפויים מעצרים נוספים של מפרי סדר."

"נמשיך לפעול בנחישות נגד מפרי סדר ופורעי חוק באשר הם ולשמור על שלום הציבור ובטחונו", הוסיפו במשטרה.

תמונות של שני המחבלים שנעצרו. קרדיט צילום: דוברות המשטרה.

מתנועת אם תרצו וארגון לך ירושלים נמסר בתגובה להתפרעויות של מחבלים ערבים בירושלים: "מדיניות ההכלה ושמירה על חופש ההתפרעות של מחבלים בהר הבית, לא עובדת. הכניעה של הרשויות לטרור מובילה בהכרח לעלייה באירועי טרור נוספים. יהודים שנוסעים באוטובוס בעיר הבירה בדרכם להר הבית ולכותל, לא צריכים להירגם באבנים. יש להתייחס לכל זורק אבנים על אוטובוס כמחבל רוצח ולהענישו בהתאם. דורשים מממשלת ישראל לפתוח את הר הבית ליהודים ותיירים ללא הגבלה וכאשר יש התפרעויות לסגור אותו לכניסת מוסלמים. יש להשיב את הביטחון לירושלים".

מארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית נמסר: "האוטובוסים מהווים סמל שלטון ולכן בני בליעל תוקפים אותם ומבקשים להפריע את שגרת החיים. אסור שדם הנוסעים והנהגים יהיה הפקר".

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו: "אסור לעבור לסדר היום על כך שעשרות אוטובוסים נרגמו היום באבנים בלב ירושלים. אני מתפלל לרפואת הפצועים. חייבים לפעול ביד קשה נגד הטרור ולהחזיר מייד את השקט והביטחון לבירת ישראל."

יו״ר ש״ס אריה דרעי: ״הממשלה, בגלל שיקולי הישרדות, מונעת מכוחות הביטחון לבצע את עבודתן. לא ייתכן שיהודים העולים לרגל, לכותל המערבי, יירגמו ע״י מחבלים ארורים שכל מטרתם לרצוח. אני קורא לממשלה המבוהלת, לתת יד חופשית לכוחות הביטחון ולהציב באופן מיידי שמירה הדוקה להגעה בטוחה של אוטובוסים לכותל המערבי״.

ח"כ יואב בן צור: " אין הנהגה בישראל, בנט יושב עם תומכי טרור בקואליציה והתוצאה טרור רצחני ברחבי הארץ. הקו הוא ברור, המנהיגים שלהם מהללים ומנציחים שהידים והצעירים המוסתים צמאי הדם יוצאים לפגוע ביהודים. המס שפתיים שלהם לא קונה אותנו."

ח"כ אורית סטרוק: ‏"ירושלים בירת ישראל. יהודים נרגמים באבנים בדרכם לכותל. מבוקש: ח"כ 1 מהקואליציה שיודיע שאם זה קורה עוד פעם 1 הוא פורש. רק מאזן גנאים יכול?"

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב: "אנו רואים בחומרה את הפרות הסדר, השלכת האבנים על אוטובוסים בירושלים ופציעתם של נוסעים. המשטרה תנקוט יד קשה נגד כל מי שיעז להפעיל טרור כלפי אזרחים ישראלים, ואני מגבה את השוטרים והשוטרות בפעילותם הנחושה. חשוב לנו להמשיך ולאפשר את חופש הפולחן, אך לא נתפשר כאשר יתרחשו אלימות וטרור".


תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: