תגובות

מצמרר: כך זעק האסיר גור המל מכאבים שעות לפני מותו – שב"ס התעלמו • האזינו

הקלטה מצמררת חושפת את מחדל שב"ס בטיפול באסיר גור המל שעות לפני שנמצא מת בתאו. בהקלטה זועק המל מכאבים ואומר כי שב"ס אינו מטפל בו. עו"ד עדי קידר מחוננו "הכתובת היתה על הקיר – כל פניותינו לשב"ס לא זכו ליחס". האזינו:

ארגון חוננו חושף הבוקר (שני) הקלטת שיחה של האסיר גור המל, אשר פנה לארגון כ-11 שעות לפני שנמצא מת בתאו. בהקלטה נשמע המל זועק כי הוא סובל מכאבי בטן עזים, ושב"ס אינו מעניק לו טיפול רפואי "אני מת מכאבים, אני מתפתל מכאבי בטן, תזעיק מישהו, הם לא מטפלים בי", זעק המל, שעות לפני שנמצא מת בתאו.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, אשר מייצג את המל פנה בעקבות השיחה באופן מידי לקצינים בכלא איילון, ודרש כי האסיר יקבל טיפול רפואי דחוף ומידי. בשעות הערב, נמסר לקידר מרשויות הכלא כי האסיר קיבל טיפול רפואי וכי אין כל חריג בעניין האסיר. אתמול בשעות הבוקר בטרם נודע לעו"ד קידר על מות האסיר, חזר ודרש קידר מרשויות שב"ס לפנות את האסיר באופן דחוף לבית החולים על מנת להעניק לו טיפול רפואי מציל חיים. אך שעתיים מאוחר יותר נודע כי המל נמצא מת בתאו בשעת בוקר מוקדמת.


מכתב שיצא אתמול בעניינו של המל. בטרם נודע על מותו.

היום (שלישי), צפוייה להתקיים הלוויתו של המל בשעה 17:00 בבית העלמין בקיבוץ סעד, הקיבוץ בו גדל המל בילדותו. עו"ד עדי קידר מסר "‏הכתובת הייתה על הקיר. פניותנו במהלך החודשים האחרונים, בשבועות האחרונים, וביתר שאת ממש אתמול, שבו אנחנו דורשים בדיקה ובחינה של מצבו הרפואי, כל אלו לא זכו ליחס מתאים והנה הגענו למצב העגום אליו הגענו. אנו לא נשקוט עד שהדברים התבהרו עד תום", דברי קידר.

משפחתו של המל אמרה אתמול כי רשלנות שב"ס היא שהביאה למותו "הדם על הידיים של שב"ס גור מתחנן ימים ארוכים לטיפול רפואי, ומקבל זלזול ובוז, אין מילים". נציין כי גור אף הגיש עתירה דחופה לבימ"ש המחוזי מרכז על מצבו, ודרש לקבל טיפול רפואי דחוף, בימ"ש קבע דיון ליום רביעי השבוע, שם היה צפוי גור לדרוש כי בימ"ש יחייב את שב"ס להעניק לו טיפול רפואי.

ח"כ מוסי רז (מרצ) הגיב לפני זמן קצר בחשבון הטוייטר שלו, להקלטה המצמררת של האסיר גור המל ז"ל, שעות לפני מותו אשר נחשפה הבוקר. בהקלטה זועק המל מכאבים וטוען כי שב"ס אינו מעניק לו טיפול רפואי.

"לכל האסירים, גם לרוצחים כמו גור המל, מגיע טיפול רפואי הולם וזכויות בסיסיות", כתב חה"כ רז בדף הטוייטר שלו, "תפקיד השב"ס לשמור על חייהם. הפעם הוא נכשל. זו מציאות שאי אפשר להשלים איתה. מחכה לתוצאות מהירות של תחקור יסודי ומעמיק של המקרה", דברי רז.


נזכיר כי גור המל, בשנות ה-50 לחייו, יליד קיבוץ סעד, ובבגרותו תושב גבעות היישוב איתמר. גור נשפט למאסר עולם, בעקבות רצח של ערבי בשנת תשנ"ט בשומרון, כנקמה ביום השלושים של רצח חבריו הראל בן נון ושלמה ליבמן הי"ד אשר נרצחו בשומרון בידי מחבלים ערבים, וביום הרצחו של דני ורגס הי"ד מאבטח חברת החשמל סמוך לקרית ארבע. גיסו, מאיר ליקסנברג הי"ד, נרצח בשנת תשס"א בפיגוע ירי בעת שעשה את דרכו בין היישוביים אלון מורה ואיתמר.

הוועדות השונות סירבו לקצוב את עונשו. בתקופה האחרונה כאמור, סבל גור, מבעיות רפואיות קשות וחרף כל פניותיו לשב"ס בעצמו ודרך עורכי דינו מארגון חוננו, הוא לא קיבל טיפול רפואי הולם.

חבר הכנסת איתמר בן גביר אמר בתגובה: "‏קשה להישאר אדיש כששומעים הקלטה כזאת ועוד יותר קשה לראות את השוני ביחס בין מחבלים ערבים לבין האסירים הביטחוניים היהודים. המחבלים זוכים בתנאי הכל כלול, היהודים – לתנאים קשים ואטימות. מחכה לתשובות מהשב"ס."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: