"דרך שווה": פטור מתשלום לבני 75 ומעלה, חופשי ארצי ב-225 ₪ | כל הפרטים על המהפכה בתחבורה

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי, שר האוצר, אביגדור ליברמן ומנכ"לית משרד התחבורה, מיכל פרנק, הכריזו היום (א') על מהפיכת "דרך שווה", מהפכת שירות ותשלום בתחבורה הציבורית.

מהפכת "דרך שווה" יוצרת מודל חדש של שירות ותשלום בתחבורה הציבורית ומתקנת עיוותים היסטוריים בכל שיטת התעריפים. "דרך שווה" כוללת הטבות חדשות רבות המתקנות את אותם עיוותים היסטוריים ומובילה ליצירת צדק תחבורתי – ככל שתסעו יותר, כך זה ישתלם יותר. בין ההטבות ניתן למצוא מנויי נסיעה חדשים ומשתלמים, תעריפים אחידים והגיוניים, הנחות של 50% על מנויים חודשיים לילדים ונוער, נסיעה חינם לבנות ובני 75 ומעלה, והטבות נוספות שיאפשרו לכם ולכן לבחור בתחבורה הציבורית כחלופה העדיפה והמשתלמת ביותר.


המודל החדש כולל בשורות רבות בהן:
מנויי "חופשי-חודשי" משתלמים במיוחד בתחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ, הנחות מורחבות לגיל השלישי (נסיעה חינם לבני 75 ומעלה), לילדות, ילדים ונוער (50% הנחה גם על מנויי חופשי חודשי), לאנשים עם מוגבלות ולזכאי הביטוח הלאומי (ההנחה גדלה ל-50%) ושינוי תפיסתי כולל המתגמל את הנוסעות והנוסעים הקבועים בתחבורה הציבורית ומעודד שימוש בלתי מוגבל בה.

מהפכת "דרך שווה" כוללת 5 תעריפים ברורים ואחידים (4 לאוטובוסים ו-5 לרכבת) המבוססים על מרחק, ובכך מתקנת עיוות היסטורי ארוך שנים שהוביל ליותר מ-80 תעריפים שונים שנקבעו ללא סדר והיגיון וללא קריטריונים ברורים.

במסגרת המודל החדש ניתן יהיה לרכוש בכל יישוב בארץ כרטיס לנסיעה בודדת, מנוי חופשי-יומי או מנוי חופשי-חודשי, בתעריף אחיד לפי מרחק נסיעה ומיקום גאוגרפי. מהפכת "דרך שווה" משתלמת במיוחד לנוסעות והנוסעים הקבועים, עם שני מנויי "חופשי-חודשי" חדשים ומשתלמים, המשתלבים במאמץ הלאומי לעידוד השימוש בתחבורה הציבורית.

"חופשי-חודשי ארצי" משתלם במחיר 225 ש"ח בלבד: במקום מנוי עירוני או אזורי מוגבל, המנוי החדש מאפשר נסיעה בלתי מוגבלת בכל קווי האוטובוס העירוניים והבין-עירוניים בישראל (למעט קווי אילת), ברכבת הקלה בירושלים, ובחיפה בכרמלית, ברכבלית ובמטרונית.
מנוי זה מעניק 50% הנחה לילדים, נוער ואזרחים ותיקים (112.5 ש"ח בלבד).


"חופשי-חודשי אזורי" משתלם במיוחד במחיר 99 ש"ח בלבד: בנגב, בגליל ובכל היישובים שמחוץ למטרופולינים של ירושלים, גוש דן וחיפה. המנוי החדש מוצע בכ-80% משטח ישראל ומציע כיסוי רחב ביותר לנסיעות עד 40 ק"מ, המכסות את רוב הצרכים התחבורתיים של התושבות והתושבים.
משתלם עוד יותר לצעירים ולמבוגרים: גם במנוי זה, ילדים, נוער ואזרחים ותיקים ייהנו ממנוי מוזל: רק 49.50 ש"ח לחודש לנסיעות מקומיות ואזוריות ללא הגבלה.

שיטות תשלום נוספות ועדכניות: מהפכת "דרך שווה" תאפשר לראשונה תשלום באשראי ובאפליקציות תשלום, ללא פערי מחירים בין אמצעי תשלום שונים כפי שהיה עד כה. כמו כן, תבנה תשתית לתשלום עתידי מסונכרן על שירות במגוון אמצעי תחבורה נוספים (MAAS).

הכרטיסים החדשים משתלמים יותר: כרטיס נסיעה עירוני יעלה 5.50 ש"ח בכל יישוב בישראל ויאפשר נסיעה של 90 דקות עם מעברים בלתי מוגבלים למרחק של עד 15 ק"מ. הכרטיס החדש יופעל בכל רחבי הארץ, ולא רק במספר יישובים כפי שהיה עד כה. המרחק המוגדל יכסה במקרים רבים גם ערים שכנות: כך למשל, נסיעה מרחובות לראשון לציון, מיבנה לאשדוד או מעכו לנהריה, ייחשבו בקרוב נסיעה מקומית.

משתלם גם לנוסעות ולנוסעים הקבועים ברכבת ישראל: במקום מערך מסובך ומבלבל של מנויים אזוריים, ברכבת נקבעו 5 תעריפים מבוססי מרחק לנסיעה בודדת ו-3 מנויי חופשי-חודשי משולבים בכרטיס "חופשי ארצי" החדש.

מהפכת "דרך שווה" מתמודדת עם העלאת המחירים שנדרשה עקב עליית המחירים במשק והעלייה במדד התשומות בתחבורה הציבורית, באמצעות שיפור והרחבת השירות לכל סוגי הכרטיסים ובכל רחבי הארץ.

כזכור, תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית היו אמורים להתייקר ב-1 בפברואר השנה בכ-9%, עליה שנדחתה בעקבות התערבות שרת התחבורה ושר האוצר. מחיר נסיעה עירונית לדוגמה, שעמד על 6 ש"ח במטרופולינים, היה אמור לעלות ל-6.50 ש"ח. במקום זאת, נקבע מחיר כרטיס אחיד של 5.50 ש"ח לנסיעה עירונית או מקומית בכל הארץ, התקף ל-90 דקות ולמרחק עד 15 ק"מ, עם מעברים בלתי מוגבלים.

ניתן להתעדכן על פרטי "דרך שווה" באמצעות 'מחשבון התעריפים החדש' באתר המשרד, באתר הרשות הארצית לתחבורה ציבורית bus.gov.il ובמוקד הטלפוני של הרשות 8787*.

ארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית בתגובה להחלטת שרת התחבורה לאפשר נסיעת חינם בתחבורה הציבורית לבני הגיל השלישי: "אנו מברכים את שרת התחבורה על כך שבחרה לאמץ את מסקנות ארגון הנהגים בנושא שהוגשו לה ולקודמיה בתפקיד. במהלך זה מדינת ישראל משווה עצמה לרוב מדינות העולם המערבי המאפשרות נסיעות חינם לבני הגיל השלישי. רק כך ניתן יהיה להרחיב את השימוש בתחבורה הציבורית ולהוריד את העומסים בכבישים. אנו מקווים כי מהלך זה יפתח גם את הדרך לשיפור שכר ותנאי הנהגים".

ששי שדה, יו״ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות הלאומית מסר בעקבות החלטת שרת התחבורה לאפשר נסיעות חינם לבני הגיל השלישי: ״זהו מהלך חשוב מאוד, הן לשיפור התחבורה הציבורית בהיבט גביית הכספים ושיפור זמני הנסיעה והן לטיפול ביוקר המחיה לאוכלוסייה הכי חשובה. שני נושאים שההסתדרות הלאומית לקחה על עצמה לטפל. אנו מברכים את השרה שבחרה לאמץ את המלצתנו ומקווים להמשך טיפול ביתר הנושאים למען שיפור התחבורה הציבורית ותנאי העבודה בענף.״


ישראל גנון, יו"ר ארגון הנהגים מבית ההסתדרות הלאומית – בתגובה לרפורמה בתחבורה הציבורית.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: