לאור הלחימה המתמשכת: מבצע "צו השעה" לסיוע לאזרחי אוקראינה השוהים בישראל יוצא לדרך

לאור הלחימה המתמשכת באוקראינה, יצא היום לדרך מבצע "צו השעה" עם השקת מוקד יעודי שמספרו *5130. המבצע נועד לתת מענה הומניטרי לאזרחי לאוקראינה שהגיעו לישראל אחרי ה-24.2 ושאינם זכאי חוק השבות.

• מוקד יעודי: הבוקר הושק מוקד *5310 שייתן מענה לאזרחים אוקראינים שמצאו מקלט בישראל ולאלו השוהים בישראל, לאזרחים ישראלים שמבקשים מידע אודות הסיוע ההומניטרי שמעניקה ממשלת ישראל, ולרשויות המקומיות. המוקד ייתן מענה בשלוש שפות: אוקראינית, רוסית ועברית. המוקד ייתן מידע לפונים בנושאים כגון סיוע סוציאלי, חינוך, קורת גג, בריאות ועוד. המוקד יהיה פעיל בכל יום בין השעות 08:00 בבוקר ועד ל-18:00 בערב ובימי שישי משעה 08:00 ועד השעה 15:00.


• ביטוחי בריאות לפליטים בני 60+: משרדי האוצר והרווחה סיכמו על ביטוח בריאות לפליטים מאוקראינה בני 60 ומעלה ולאנשים עם מוגבלויות, שיבוטחו דרך חברת ביטוח פרטית שתתקשר עם קופת חולים לאומית, שתספק להם שירותי בריאות בדומה לאוכלוסיית המועמדים לעלייה, שמקבלים כיסויי ביטוחי נרחב הכולל טיפול סיעודי ושיקום.

• טיפול רפואי חינם במרפאות יעודיות: האוקראינים השוהים בישראל יוכלו לקבל טיפול ראשוני וחירום במרפאות "טרם" הפזורות בפריסה ארצית, ללא תשלום השתתפות עצמית ובמימון המדינה.
בין שירותי החירום הניתנים: ייעוץ עם רופא משפחה וילדים, טיפול בחבלות קלות, קבלת תרופות, עירוי, בדיקות דם, מכשור רנטגן ואולטרסאונד, מכשור לבדיקת תפקוד לבבי ועוד. במספר אזורים בארץ יספקו המרפאות שירותים נרחבים נוספים הכוללים גם יעוץ מרופא מומחה. בנוסף, טרם יפעילו מוקד טלפוני במספר שפות (אוקראינית, רוסית, אנגלית) ליעוץ רפואי טלפוני והכוונה לשוהים האוקראינים. כמו כן, תסייע טרם בממשק מול בתי החולים ובתיאום ניתוחי חירום מורכבים במקרה הצורך.

• סיוע לפליטי המלחמה: משרד הרווחה יספק לפליטים קורת גג זמנית, סיוע במזון, סיוע חומרי, טיפול סוציאלי ומיצוי זכויות בנושאים שונים. כמו כן, יתכלל המשרד בשיתוף עם ארגוני החברה האזרחית את הסיוע של החברה האזרחית לפליטים האוקראינים כמעטפת נוספת של מתן מענה לצרכים. במקביל יתגבר מוקד 118 של משרד הרווחה והביטחון החברתי את המענה בשפה הרוסית.

• שר הרווחה והביטחון החברתי, מאיר כהן: "מדינת ישראל קיבלה החלטה מוסרית ממעלה ראשונה להעניק סיוע הומניטרי לאזרחי אוקראינה אשר שוהים בישראל והיום אנו מתחילים ביישום שלה בפועל. זאת זכות גדולה שנפלה בחלקינו לסייע לאזרחים חפים מפשע שנמלטו מאימת המלחמה כשהם חסרי כל. המוקד שאותו אנו מקימים ביחד עם שותפינו בג'וינט ובמגן דוד אדום יהיה כתובת לכל מי שזקוק לסיוע".


• שר האוצר, אביגדור ליברמן: ״המציאות הקיימת דורשת מאיתנו לספק הסברה הולמת והנחיות לאלו שנחתו בעל כורחם אל מציאות זרה וזקוקים להכוונה, אני מקווה שהמוקד החדש יספק מענה סדור ויקל עבור מבקשי המקלט את התקופה הלא פשוטה הזו. מתן ביטוח בריאות וטיפול ראשוני במרפאות ללא תשלום הוא צעד בסיסי, חשוב וסולידרי ואני שמח שהוא יוצא כעת לפועל יחד עם ידידי שר הרווחה, מאיר כהן. נמשיך לנקוט במדיניות של סיוע אחראי״.

• מנכ"לית משרד הרווחה והביטחון החברתי, סיגל מורן: "התשתית הטובה של המשרד אפשרה לנו להתארגן במהירות שיא ולהתחיל בביצוע המשימה. כבר בימים הקרובים יוכלו אזרחי אוקראינה שנמלטו מהמלחמה לפנות למוקד ולקבל את מידע לקבל השירותים שלהם הם זכאים במסגרת תכנית הסיוע של הממשלה. אני מאמינה ששיתוף הפעולה הפורה בין כל משרדי הממשלה הרלוונטיים, הג'וינט ומד"א יאפשר לנו לתת את הסיוע הדרוש".

• מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אני רואה חשיבות רבה בשיתוף הפעולה בין משרד הרווחה והביטחון החברתי, הג'וינט ומגן דוד אדום להקמת המוקד למען נמלטי המלחמה באוקראינה השוהים בישראל. אני גאה כי נבחר להקים את המוקד במד"א, ארגון ההצלה הלאומי של ישראל ומשוכנע כי המוקד המשולב יצליח לתת את הפתרונות הנכונים שיעזרו ויקלו במעט על סבלם של אלו שהגיעו לישראל."

• מנכ"לית ג'וינט ישראל, ד"ר סיגל שלח: "כארגון יהודי והומניטארי, אנו לא יכולים להישאר אדישים אל מול שעתם הקשה של רבים כל כך. על כן חברנו יחד עם משרד הרווחה והבטחון החברתי ומגן דוד אדום להקמת מוקד "צו השעה", המהווה בעבור נמלטי המלחמה באוקראינה השוהים בישראל כתובת רשמית, המאגדת במקום אחד הכוון למגוון תחומי חיים. בכך, המוקד מסייע בצמצום תחושת הבלבול מחד, ובהקטנת תופעות פסולות של ניצול לרעה מאידך. בנוסף מהווה המוקד כתובת גם בעבור כלל ארגוני החברה האזרחית, המגזר הפילנתרופי והעסקי המעוניינים להירתם להצלחה משותפת במשימת הסיוע ההמוניטארי בעת הזו".


באדיבות המצלם.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: