תגובות

האלימות המשטרתית | חיים מזרחי פרץ בבכי בעדותו המטלטלת: "אתם רעים, הרסתם לי את החיים" ● צפו

בעקבות תקיפתו הקשה של חיים מזרחי בירושלים וחשיפת התיעודים בחדשות כל העולם, התקיים הבוקר דיון בוועדה לבט"פ בראשות ח"כ מירב בן ארי.

הדיון התקיים ביוזמת ח"כ איתמר על חיים מזרחי שהוכה באכזריות על ידי שוטרים ונעצר, כאשר בית המשפט ביקר קשות את מעצרו ועל אלימות השוטרים בכלל כלפי מפגינים ומתפללים.


יו"ר הוועדה לביטחון פנים מירב בן ארי על אלימות שוטרים כנגד חיים מזרחי, שהעיר להם על שפגעו ברכב חונה: "המשטרה הייתה צריכה להעביר את השוטרים מתפקיד מול קהל אני רוצה משטרה חזקה, אבל בכל פגיעה באזרחים אני אביא אתכם לכאן לספק הסברים."

"מבחינה ציבורית המשטרה הייתה צריכה להעביר את השוטרים שהפעילו אלימות כנגד חיים מזרחי לעבודה שלא עם קהל", אמרה יו"ר הוועדה לביטחון פנים, ח"כ מירב בן ארי, בדיון היום על אלימות שוטרים, לבקשת הח"כים משה ארבל, איתמר בן גביר, אורי מקלב, עמיחי שיקלי וגבי לסקי.

חיים מזרחי, צעיר שהעיר לשוטרים שפגעו ברכב חונה, ובתגובה ספג מהם מכות ונעצר, העיד בפני הוועדה, בעדות מרגשת, תוך שהוא פורץ בבכי. צפו:

"אני לא יכול להסתכל עליכם בעיניים. אתם רעים. אף אחד לא מרגיש מה שאני חווה, רק אמא שלי והרב שמדבר איתי ב-4 בבוקר. אני לא יכול לצאת לשיעור תורה, או לשיעור פסיכולוגיה. אני מפסיד שיעורים. זה לא מגיע לי. השוטרים שהרביצו לי צריכים לשים את המפתחות אצל מפכ"ל המשטרה. גם לא ביקשו סליחה. אני לא נרדם בלילה. אני לא צריך לפחד. אני בנאדם שעוזר. לא עשיתי להם כלום".

במהלך הפגנה: העיר לבלשים על פגיעה ברכב – והותקף באלימות קשה • תיעוד ממצלמת אבטחה


בתיה בן דוד, רמ"ח משמעת במשטרה: "כשנפתחת חקירה וחומי הראיות מועברים אלינו, אנו שוקלים מה לעשות בהיבט התפקודי – אולי להעביר את השוטר לתפקיד ללא מגע עם קהל, חופשה כפוייה, השעיה, פיטורין, כפוף לשימוע".

יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי: "ארבעת השוטרים שראינו במצלמות מכים את חיים מזרחי הועברו מתפקידם?"

בתיה בן דוד: "הקצין הועבר לתפקיד ללא מגע עם קהל. שני האחרים הוחזרו לתפקיד בשלב זה".

יו"ר הוועדה ח"כ בן ארי: "גם מבחינה ציבורית הייתם צריכים את כולם להעביר למשרד, כמובן שיש להם זכות שימוע, אבל את כל החבורה המצולמת הזו אי אפשר להחזיר לרחוב. אני הראשונה שקוראת לחקירה פלילית. אירוע כזה מזעזע, אותה חבורה צריכה להיות בלי מגע עם אדם".

יו"ר הוועדה ביקשה לדעת כמה שוטרים פוטרו בשל אלימות לא מוצדקת בשנה האחרונה.

בתיה בן דוד: "ב-2019 6 פוטרו בשל שימוש בכוח שלא כדין, ב2020 פוטרו 8, וב-2021 – 4".

ח"כ איתמר בן גביר: "אני מכיר את הדין המשמעתי. יש מקרים שאתם פועלים, אבל בדרך כלל בכפפות של משי. אני עד היום מחכה, עצרו אותי ל-4 ימי מעצר שווא, המשטרה פיצתה אותי ב-60,000 ₪ פיצויים, ומה קרה לשוטרים? מה המסר שיוצא?"

ח"כ משה ארבל: "אפשר לתת אגרופים לאזרח שהעיר לשוטרים. השוטרת שריסקה אותו באגרופים, מה אתה?"

התפתחות בחקירת המעצר האלים: מח"ש זימן את מזרחי למסור עדות נוספת

בדיון מתח ח"כ בן גביר ביקורת על הזיכוי הבוקר של מפקד תחנת לב הבירה נצ״מ שימי מרציאנו בבית המשפט מאישומים של תקיפת מפגינים. בן גביר שייצג כעו"ד את המפגינים שהותקפו, מחה את החלטת השופטת ג'ויה שפירא שהגיעה מהפרקליטות: "השופטת נותנת הבוקר לשוטרים רשיון להמשיך להרביץ לחרדים!"

לדברי בן גביר: "פסק הדין בזיכוי השוטרים מתייחס להמשך העיסוק בדיון בוועדה ומדובר במדיניות לתת לשוטרים להרביץ לחרדים למרות שני סרטונים שמתעדים מכות רצח לקטינים חרדים, היא מזכה זיכוי מוחלט את קצין המשטרה שימי מרציאנו שמתועד בסרטונים נותן להם מכות רצח".

ח"כ בן גביר הוסיף בדיון: "אנחנו כמחוקקים לא נשתוק ולא נעבור על התנהלות המשטרה לסדר היום, כאשר האינטרס להוציא את העשבים השוטים, הוא גם של המשטרה".

בדיון שיזם ח"כ בן גביר השתתפו גם חברי הכנסת משה ארבל, אורי מקלב, גבי לסקי, מיכאל מלכיאלי, יצחק פינדרוס ועמיחי שיקלי.

יו"ר הוועדה שאלה את חיים מזרחי אם ברצונו לומר משהו נוסף לוועדה, והוא השיב: "שיטפלו בהם. אני מפחד מהם. זה לא בסדר שאני עכשיו פוחד לצאת לבד. זה לא בסדר שלא מטפלים בהם, שאף אחד לא יקרה לא את זה, לא למישהו יהודי ולא לערבי, לא לחינולני ולא למוסלמי. מרביצים על כלום. האישה שדיברה פה, יש לה ילד בבית, שתחשוב אם היה לו כאב שלא עובר. נראה אתכם מישהו שיקח את הכאב שלי".

יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי סיכמה את הדיון: "חיים, ריגשת אותי. יש לך אחריות כי ראו אותך והבינו שכך אי אפשר להמשיך. אתה דמות למופת ואנשים מכל הציבור מזדהים עם הכאב שלך ועם העוול שעשו לך. כל אירוע אלימות משטרתית יידון פה בוועדה, שתדרוש תשובות והסברים. אני רוצה לתת למשטרה כול, שתטפל בהפרות סדר, ואחרי שאמרתי את זה, בכל פגיעה באזרחים אני אביא אתכם לכאן. לא יקרה מצב. אני מצפה לתוצאות חקירת מח"ש תוך ימים ספורים. אני מביעה מורת רוח ששני השוטרים המעורבים שוב נמצאים בשטח. זו החלטה גרועה מאד".


צילום: דני שם טוב – דוברות הכנסת.
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: