אחרי שנסגר התיק של אהוביה: התיעוד מוכיח – רכב הבלשים כמעט גרם לתאונה | צפו

אחר הצהרים הודיעה היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט כי נסגר התיק נגד השוטרים שהיו מעורבים בהרג אהוביה סנדק ז"ל – מחוסר אשמה.

ההחלטה לסגור את תיק החקירה במח"ש מעוררת זעם רב ותגובות קשות של אישי ציבור רבים.


במסגרת ההחלטה פרסמו תיעוד ממצלמת אבטחה שתיעדה את נסיון הבלשים לעצור את הרכב בו נסעו אהוביה וחבריו, וזאת כדי להוכיח את הטענה שאהוביה פרץ מחסום.

אלא שהתיעוד מוכיח גם כי הבלשים נסעו בצורה מסוכנת ביותר, נכנסו לתוך הנתיב הנגדי וגרמו לשתי בלימות חירום של רכבי אזרחים שנסעו בכביש הראשי.

רגע לאחר שעצרו הבלשים הם כבר ביצעו פניית פרסה מסוכנת וכמעט והתנגשו ברכב בו נסע סנדק, אשר ירד לשוליים והמשיך בנסיעה מהירה. צפו בתיעוד:

אחד הרכבים שנאלצו לבלום הוא של תושבת כוכב השחר שסיפרה כי נאלצה לבצע בלימת חירום בכביש הראשי, דבר שכמעט גרם לתאונה.

גם רכב ברלינגו משטרתי בו נהג אחד הבלשים מאחורי רכבו של סנדק כמעט והתנגש ברכב הבלשים שניסה לחסום את הכביש.


בעקבות ההחלטה, צפויה הערב (ה') הפגנת מחאה בגשר המיתרים.

משפחת סנדק הגיבה להחלטת היועמ"ש מנדלבליט שלא להעמיד את השוטרים שהרגו את בנם אהוביה ז"ל לדין "שבת משפטים בושה. תדע כל אם עבריה שהפקירה גורל ילדיה בידי יד אלימה ממשטרת ישראל.

שלהבת גולדשטיין, ארוסתו של אהוביה ז"ל.

מדובר בליקוי מאורות מוסרי, חקירתי ומשפטי ממעלה ראשונה. שוטרי ימ"ר ש"י הרגו את הבן שלנו, בידו ראיות, זיהמו את הזירה, מסרו גרסאות שקריות לגבי האירוע, גרסאות שסותרות את הראיות ואת העדויות. לצערנו, מתברר שגם מח"ש, גם פרקליט המדינה וגם היועמ"ש כשלו ונמנעו מבירור האמת.

אזרחי ישראל, והורים לילדים במדינת ישראל, צריכים להיות היום מודאגים, מודאגים שנער בישראל, שיכול להיות בנם, יכול להרג במפגש עם שוטר, שוטר שהחליט שהוא גם השוטר, גם השופט וגם התליין, וכל זאת בגיבוי המערכת. מדובר בשפל חסר תקדים ביחסי משטרה-חברה, בניגוד עמוק לערכי היושר והצדק של ההסטוריה המפוארת של עם ישראל, ובמתן לגיטימציה להתנהגות פלילית בידי מי שהיו אמורים להיות חוד החנית במלחמה נגד עבריינות. זהו אות קלון נוסף על מצחה של מח"ש ומערכת המשפט. לא נשקוט ולא נעצור, נדרוש צדק לדמו של בננו, ולאזרחי ישראל – עד יצא כנגה צדקה וישועתה כלפיד יבער", מסרה המשפחה.

עו"ד אריאל עטרי המייצג את הוריו של אהוביה סנדק ז"ל מטעם ארגון חוננו מסר "אתמול נודע לנו שהיועץ המשפטי לממשלה מתכוון לפרסם את החלטתו, באיחור של שמונה חודשים, לקראת סוף השבוע וסופת השלג, על מנת למנוע מחאה ציבורית. לצערנו השמועות היו נכונות. פרסום ההחלטה מצביע על כהות חושים עצומה כלפי ההורים השכולים. חרף התכתבות ענפה שלנו מול לשכת היועמ"ש – לא מצא מר מנדלבליט להעביר לנו עותק מההחלטה עד לרגע זה, ועותק קבלנו רק מכתבים שלהם העביר מנדלבליט עותק ממנה. מדובר בחוסר רגישות קיצוני שאיתו בוחר היועץ לסיים את תפקידו.

חוות הדעת של היועץ נסמכת על המלצת ראשת מח"ש ואולם, נעלמה מעיני היועמ"ש העובדה שראשת מח"ש המליצה לסגור את התיק כדי להגן על ההתנהלות השערורייתית שלה שאיפשרה שיבוש חקירה ותיאום עדויות בין השוטרים החשודים במשך 3 ימים – לא פחות משהיא באה להגן על השוטרים ששינו את גרסאותיהם בחקירה.

היועמ"ש צמצם את בחינתו לנסיבות התאונה ואולם, ניתן וראוי להעמיד לדין את השוטרים לדין גם על גרימת מותו של אהוביה ז"ל ע"י הפקרתו במשך שעה שלמה מתחת לרכב.

לצערנו, ומאחר שהיועץ בחר לגונן על השוטרים בכל מחיר – סעיפי החוק הללו נעלמו מעיניו בימיו האחרונים. השאלות הגדולות נותרו ללא מענה. היועץ מסיים את תפקידו באקורד צורם של חוסר רגישות אנושית ושל בחינה משפטית שטחית של סוגיה שתסעיר את המדינה עוד זמן רב.

בשבוע הבא נבקש מהפרקליטות לקבל את חומר החקירה כדי לתקוף את החלטת מנדלבליט ואנו מתכוונים להפוך כל אבן כדי לעשות צדק בפרשה הכואבת הזו", אומר עו"ד עטרי.

עו"ד מנשה יאדו הוסיף "‏החלטת היועמ"ש לא מחזיקה מים, כל בן אדם סביר ובר דעת יבין זאת. בסעיף 61 כותב היועמ"ש שההחלטה של השוטר לצאת לעקיפה היתה החלטה סבירה, וזאת הוא אומר לאחר שהוא מתאר לנו שבמשך שתיים וחצי דקות היה מרדף בכביש צר במהירות גבוהה כשהסובארו מלפנים מזגזג שמאלה וימינה למנוע אכיפה, והשוטר יוצא לאכיפה שבשבריר שנייה הראשונה שלה גורמת למוות, זה החלטה סבירה לצאת לעקיפה שתוך שניה גורמת למוות אחרי כזה מרדף? אז אם היועמ"ש מחליט להגיד שמה שהשוטר עשה הוא סביר- אזמה שיועמ"ש אומר לא סביר", אמר יאדו.

לאחר הכרעת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לסגור את תיק החקירה כנגד השוטרים בפרשת מותו של אהוביה סנדק ז"ל, אישי ציבור וח"כים רבים מכל קצוות הקשת הפוליטית הגיבו בחריפות להחלטה ותקפו את התנהלות היועמ"ש ומח"ש בחקירת האירוע.

חה״כ גלית דיסטל אטבריאן (ליכוד) הגיבה "סגירת התיק בעניין אהוביה סנדק ז"ל מסמלת יותר מכל את תרבות הטיוח והשקר שדבקו במערכות אכיפת החוק. השאלות הקשות שעולות מן האירוע זועקות לחקירה רצינית ולבדיקה יסודית ומקיפה.

איך יכול להיות שהמחלקה לחקירת שוטרים נכנסה לתמונה שעות לאחר האירוע? מדוע השוטרים לא הופרדו והותרו להיות יחד אחרי מה שקרה? איך לא עולה מכאן חשד לתיאום גרסאות? למה בזמן אמת המשטרה בחרה לסגור את זירת האירוע ומנעה מעיתונאים
ומנבחרי ציבור לתעד אותה? מה יש להם להסתיר? מדוע המשטרה הייתה מעורבת בצוות החקירה ולא מח"ש בלבד? איך יתכן שהגוף שאמור להיחקר לוקח חלק משמעותי בחקירתו עצמו?

יש לעשות הכל על מנת שנגיע לחקר האמת, כי מגיעות לנו תשובות רציניות, נהרג פה ילד", אומרת חה"כ דיסטל אטבריאן.

חה"כ מוסי רז (מרצ) הגיב בחשבטן הטוייטר שלו להחלטה "היועמ"ש החליט לא להגיש כתבי אישום כלפי השוטרים בתיק אהוביה סנדק. כך נראה טיוח. החלטה שערורייתית, נער נהרג מפגיעת מכונית משטרה ברכבו ואיש לא נותן על כך את הדין", כתב חה"כ רז.

יו"ר מפלגת 'עוצמה יהודית' חה"כ איתמר בן גביר מסר "יום שחור לדמוקרטיה בישראל. היועץ המשפטי לממשלה משאיר כמה ימים לפני לכתו הביתה, רישיון לשוטרים להרוג נערי גבעות ותוקע סכין בלב הוריו של אהוביה ז"ל שדורשים חקירה אמיתית. היושר, האמת והחתירה לצדק נעדרים מהמערכת שמחפה באופן נפשע על הניסיון להוציא את האמת לאור והדבר פוגע באימון הציבור במערכת", אמר חה"כ בן גביר.

חה"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית) אמקה על החלטת היועמ"ש "ההחלטה לסגור את תיק אהוביה סנדק – מקוממת. גם אם "הייתה הצדקה" למרדף וגם אם הם לא אחראים ישירות להתהפכות – נהרג נער, הזירה הושחתה, ח"כים עוכבו, מח"ש טייחה והחקירה החלה אחרי חודשיים. זו אכיפה בררנית. בכל מקרה שבו מת אדם, יש חקירה. אז עכשיו בגלל שיש לו פאות וכיפה – לא חוקרים? בושה", כתבה חה"כ וולדיגר בחשבון הטוויטר שלה.

אם היה כאן מח"ש באמת היה כאן גם צדק!", כתב חה"כ אוריאל בוסו מסיעת ש"ס ,"אין ״גרימת מוות ברשלנות״ אצל שוטרים, כדין אזרחים, הם לא מעל החוק! נמשיך להילחם לצדק אמיתי עבור אהוביה סנדק ז"ל, אמר חה"כ בוסו.

יו"ר סיעת הציונות הדתית, חה"כ בצלאל סמוטריץ', צייץ את תמונת הרכב בו נסע אהוביה וברקע תמונתו של אהוביה סנדק ז"ל וכתב "הילד איננו ואני אנא אני בא". בנוסף צייץ חה"כ סמוטריץ' את הפסוק "וְעוֹד רָאִיתִי תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ מְקוֹם הַמִּשְׁפָּט שָׁמָּה הָרֶשַׁע", בהתייחסותו להחלטת היועמ"ש.

הפרופסור למשפטים טליה איינהורן צייצה בחשבון הטוויטר שלה "התנהלות מח״ש והיועמ״ש בתיק החקירה של נסיבות מותו של אהוביה סנדק ז״ל בידי המשטרה היא הפרת אמונים כלפי הציבור. כך נראה קלון. פרשת משפטים קלון", אמרה איינהורן.

דודי זילברשלג, אישיות בכירה בעולם החרדי תקף את ההחלטה "סגירת תיק הרצח של הקדוש אהוביה סנדק ז"ל עלם חמודות, צריכה לעודד את אוהבי אהוביה. עוד נתח גדול משאריות האמון המתפוגג במערכת הצדק הישראלי, מובלת היום לקבורת חמור. מי שיש לו קורטוב של אמון בטחנת הצדק הישראלי – שיקום!", כתב זילברשלג.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, בה התגורר אהוביה ז"ל, שלמה נאמן פרסם תגובה "בכל תאונה ובכל תקלה יימצאו אשמים. בכל מחבל פצוע יימצא חייל נחקר. כל ועדת בדיקה תסתיים בפיטורין. כל חקירה ממלכתית סופה בתיקים פליליים. ורק מצבת נער בבית העלמין של כפר עציון אין לה אשם ואין לה חשוד. כאן מונח אות כלון לשיטה ולבעלי השיטה. דמו של ילד יהודי, בן בת עין שבגוש עציון נותר הפקר. וזוהי הפקרות ממלכתית", מסר נאמן.


תגובות לכתבה:

  1. עם ישראל

    הלוואי ואלפית מאותה נחישות של השוטרים, היתה מופגנת מצידם כלפי המחבלים. הבדיחה על חשבוננו. הפיקוד חייבים לעשות חשבון נפש עמוק עם עצמם

כתיבת תגובה: