תגובות

"אלפיס" כבר בישראל: בערב השלג יגיע גם להרי המרכז וירושלים | כל הפרטים על ההכנות וההיערכויות

אחרי טורקי ויון – סופת 'אלפיס' הגיעה לאתר החרמון בשעות הלילה ועד כה התווספו לשלג הקיים כ-20 סמ' שלג טרי. שלג יורד גם כעת וצפוי לרדת ביממות הקרובות. אתר החרמון סגור.

שלג החל לרדת גם בצפון הגולן ועבודות פילוס הכבישים החלו.


צילומים: מועצה אזורית גולן.
שלג החל לרדת במועצה המקומית מַסְעָדֶה שבצפון רמת הגולן. קרדיט: כב״ה צפון.

תחזית מזג האוויר לשבוע הקרוב מעודכן ליום רביעי כ"ד שבט 26/1/2022 בשעה 8:00:

היום (ד') ירד גשם לפרקים מלווה בסופות רעמים בצפון הארץ ובמישור החוף. בחרמון, בצפון רמת הגולן ובפסגות הגבוהות של הרי הגליל ירד שלג.
משעות הצהריים הגשמים יתפשטו עד לצפון הנגב ובדרום הארץ צפוי גשם מקומי. ינשבו רוחות חזקות. משעות אחה"צ יחל לרדת שלג בהרי הצפון והמרכז כולל ירושלים. במהלך הלילה ירד שלג קל גם בהרי הנגב. קיים חשש להצפות בערי החוף ולשיטפונות בנחלי מדבר יהודה וים המלח.

במהלך הערב והלילה עשוי להצטבר בין 5-20 ס"מ שלג בירושלים

מצב הרוח⬅️ תנשב רוח דרום מערבית 28-50 קמ"ש. מצב ים התיכון⬅️ רוגש. גובה גלים בתל אביב 220-320 ס"מ. טמפרטורת הים⬅️ 16.6 מעלות בחיפה, 16.6 מעלות באשדוד, 15 מעלות בכנרת, 19 מעלות בים המלח, 22 מעלות בים סוף.

⬇️טמפרטורות מקסימום בצהריים⬇️
ירושלים: 6 🔹 תל אביב: 13 🔹 חיפה: 11 🔹 נתניה, טייבה: 12 🔹 כפר סבא והוד השרון: 13 🔹 באר שבע: 11 🔹 חרמון: 0 🔹 מרום גולן: 4 🔹 קרית שמונה: 9 🔹 קצרין: 7 🔹 צפת: 4 🔹 עפולה: 10 🔹 כרמיאל: 8 🔹 נצרת, גלבוע: 8 🔹 נהריה: 11 🔹 כרמל: 8 🔹 אשקלון ואשדוד: 12 🔹 עוטף עזה וחבל אשכול: 12 🔹 אריאל: 7 🔹 בית אל ואפרת: 5 🔹 מעלה אדומים: 10 🔹 מודיעין ובית שמש: 11 🔹 רחובות וראשון לציון: 11 🔹 ערד: 8 🔹 מצפה רמון: 7 🔹 טבריה, בית שאן וצפון בקעת הירדן: 14 🔹 דרום בקעת הירדן: 14 🔹 עין בוקק, סדום: 16 🔹 אילת: 17.


התחזית לימים הקרובים:

יום חמישי (27/1)⛈🌨☃️: קר מהרגיל לעונה ב-8 מעלות בחוף וב-9 מעלות בהרים (כ-10 מעלות בתל אביב וכ-3 בירושלים).
גשם יוסיף לרדת לפרקים מצפון הארץ ועד לצפון הנגב. בחרמון ובצפון רמת הגולן יוסיף לרדת שלג. עד שעות הצהריים עדיין ייתכן שלג קל בפסגות הגבוהות של הרי הגליל והמרכז (כולל ירושלים) שעשוי להצטבר על הקרקע. חשש קל משטפונות במדבר יהודה וים המלח והצפות מקומיות בערי החוף. יוסיפו לנשב רוחות ערות ברוב האזורים.

יום שישי (28/1)⛈☔️☃️: קר מהרגיל לעונה ב-6 מעלות בחוף וב-7 מעלות בהרים (כ-12 מעלות בתל אביב וכ-5 בירושלים).
בצפון הארץ ובמרכזה עדיין צפוי גשם לפרקים מלווה בסופות רעמים בודדות. בחרמון ובצפון רמת הגולן יוסיף לרדת שלג, ועדיין ייתכן שלג קל בפסגות הגבוהות של הרי הגליל. בצפון הנגב ייתכן גשם מקומי. במדבר יהודה וים המלח קיים חשש משיטפונות. עדיין קר במיוחד.

יום שבת – פרשת "משפטים" (29/1)🌦☔️☃️: קר מהרגיל לעונה ב-3 מעלות בחוף וב-2 מעלות בהרים (כ-15 מעלות בתל אביב וכ-10 בירושלים).
מעונן חלקית עד מעונן. גשמים מקומיים, ברובם קלים, עדיין צפויים לרדת בצפון הארץ ובמרכזה, בעיקר לאורך מישור החוף. שלג ירד בחרמון. הגשמים ייחלשו ויתמעטו בהדרגה במהלך היום. יוסיף להיות קר מהרגיל.

יום ראשון (30/1)🌤: קר מהרגיל לעונה ב-3 מעלות בחוף וב-2 מעלות בהרים (כ-15 מעלות בתל אביב וכ-10 בירושלים).
מעונן חלקית.

יום שני (31/1)🌦☔️☃️: קר מהרגיל לעונה ב-2 מעלות בחוף וב-1 מעלות בהרים (כ-16 מעלות בתל אביב וכ-11 בירושלים).
מעונן חלקית עם גשם קל בצפון הארץ ומרכזה. בחרמון ירד שלג.

יום שלישי (1/2)🌦☔️☃️: קר מהרגיל לעונה ב-2 מעלות בחוף ובהרים (כ-16 מעלות בתל אביב וכ-12 בירושלים).
מעונן חלקית עם גשם קל בצפון הארץ ומרכזה. בחרמון ירד שלג.

מפלס הכנרת (עודכן ב25/1)
210.56- מטר מתחת לפני הים.
המפלס עלה בחורף הנוכחי ב-22 ס"מ.
בחורף שעבר עלה המפלס ב-90 ס"מ וירד בקיץ האחרון ב-1.68 מטר.
המפלס נמוך ב- 1.77 מטר מקו רום עליון.
המפלס גבוה ב-2.44 מטר מקו אדום תחתון וב-4.31 מטר מהקו השחור.

בתום הערכת מצב שקיימה עיריית ירושלים הלילה (ג') בראשות ראש העיר, משה ליאון ומנכל העירייה, איציק לארי.

בעירייה מעדכנים כי:
1. בתאום ארגון ההורים העירוני הוחלט כי היום ד', יום הלימודים בעיר יסתיים בשעה 15:00, בכל מערכת החינוך (צהרונים, בתי ספר, חינוך מיוחד ומעונות יום).

2. עובדי עיריית ירושלים יסיימו את יום עבודתם בשעה 15:00 (להוציא עובדים חיוניים)

בעירייה מדגישים כי הם ממליצים למי שלא צריך להיות בחוץ להישאר בקרבה לביתו משעות אחה"צ, ושההחלטות מתקבלות למען התושבים והשמירה על בטיחותם.

מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק, ערכה ישיבה עם כלל גופי הסמך, בהובלת אגף חירום במשרד התחבורה, שנועדה לבחון את מוכנות המשרד על אגפיו השונים והגופים המקצועיים הקשורים אליו, במטרה לשמור על הרציפות התפקודית של מערך התחבורה, גם במזג האוויר הצפוי.

במטרה לשמור על בטיחותם של הנוסעים והנוסעות, משרד התחבורה נערך להפסקת שירות האוטובוסים הבינעירוני אל ומרמת הגולן, צפת והגליל העליון, שומרון, בנימין, אזור ירושלים רבתי, גוש עציון והר חברון, בהתאם למזג האוויר. בהתאם לתחזיות, השירות הבינעירוני בצפון צפוי להיפסק ביום רביעי לקראת שעות הצהריים, והשירות הבינעירוני באזור ירושלים ויהודה ושומרון צפוי להיפסק לקראת שעות אחר הצהרים. השירות העירוני בצפת וירושלים יופסק גם הוא ותיתכן הפעלה מצומצמת של אוטובוסים בעלי שרשראות ייעודיות. השירות יחודש עם פינוי הנתיבים, ביום חמישי.

משרד התחבורה קורא לציבור להיערך להפסקת השירות ולהקדים את הנסיעות המתוכננות בתחבורה הציבורית, לנהוג בזהירות ובאחריות, בהתאם לתנאי הכביש והראות, ולהימנע ככל האפשר מנסיעות שאינן הכרחיות.

שינויים בלוחות הזמנים ובמסלולי הקווים, יעודכנו בזמן אמת במוקד המידע הארצי לתח"צ *8787 ובמוקדי השירות של המפעילים. רכבת ישראל נערכת להפעלת השירות הרכבתי באופן מתוגבר, במקרה של חסימות כבישים, לרבות כביש 1.

חברת נתיבי ישראל השלימה את היערכותה למזג האוויר, בתיאום עם אגף התנועה במשטרת ישראל והרשויות המקומיות, והחלה בפריסת כלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) ומפזרות מלח, בעיקר בהרי הצפון והרי ירושלים והסביבה. נתיבי ישראל עוקבת אחר האירועים באמצעות המוקד הלאומי לניהול תנועה ותיתן מענה מיידי לכל תרחיש אפשרי.

רשות הספנות והנמלים, ורשות שדות התעופה נערכות להמשך הרציפות התפקודית של נמלי הים והאוויר, כבשגרה, ויעדכנו בזמן אמת על שינויים, במידת הצורך. עם זאת, לא צפויים שיבושים בכניסה ויציאה דרך הנמלים לישראל וממנה.

מספרי הטלפונים של המוקדים: רשות ארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה – *8787 | רכבת ישראל – *5570 | חברת נתיבי ישראל- *2120 | נתב"ג – *6663.

מחדר הבקרה של איגוד ערים כינרת, נמסר כי עקב התרעת מזג אויר ועם תחילת כניסתה של הסופה אלפיס, שתלווה ברוחות של 60-70 קמ"ש וגשמים עזים- הוחלט ע"י אריה סגרון, מנהל החופים באיגוד ערים כינרת, על סגירה יזומה של כל חופי האיגוד בשעה זו, לשמירה על בטיחות הציבור.

הנחיות בטיחות של כבאות והצלה לישראל לציבור למזג האוויר הסוער:

▫️אנו ממליצים להשתמש באמצעי חימום בטוחים כמו רדיאטורים או מזגנים ולא בתנורים מקריני חום.
▫️הרחיקו את אמצעי החימום מחומרים דליקים כגון: וילונות, שמיכות, שטיחים או כל חומר דליק אחר.
▫️אין להניח בגדים או שמיכות על מפזר חום או רדיאטור.
▫️כבו את מכשיר החימום בזמן שאתם יוצאים מהחדר.

❗ התקינו גלאי עשן המתריע על שריפה עוד בתחילתה ומאפשר הימלטות מהירה.

בכל מקרה של סכנה התקשרו 102 למוקד כבאות והצלה.

אגף התנועה במשטרת ישראל ריכז מספר המלצות למשתמשים בדרך:

➖ ציבור המשתמשים בדרך מתבקש להישמע להוראות השוטרים הפרוסים בשטח ולפעול בהתאם.

➖ יש לנהוג בהתאם לתנאי הדרך.

➖ בזמן גשם/שלג יש להאט את מהירות הנסיעה.

➖ שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה מהווה היסח דעת ומגדיל משמעותית את הסיכוי למעורבות בתאונה קטלנית.

➖ השול הנו חלק מהכביש. במקרה חירום בו נאלצתם לעצור בשול, על כל יושבי הרכב לעבור את מעקה הבטיחות ללא דיחוי, להתרחק משפת הכביש ולהתקשר למוקד 100.

➖ חובה על כלל יושבי הרכב לחגור חגורות בטיחות. חגורות בטיחות מצילות חיים.

➖ בכל מקרה ניתן לפנות למוקד החירום של משטרת ישראל או למוקד המידע המשטרתי 110.

מומחי כללית הכינו מספר טיפים כיצד להימנע מפגיעות קור:

כידוע חשיפה לקור עלולה לגרום לירידה בטמפרטורת הגוף מתחת לטמפרטורה הנחשבת תקינה. כאשר טמפרטורת הגוף יורדת מתחת ל – 35 צלזיוס, מדובר במצב של פגיעת קור (היפותרמיה). הסכנה לפגיעת קור גדולה יותר בקרב אנשים מבוגרים, בעיקר בקרב אלה שהם מעל גיל 75.

ראשית חשוב לדאוג לטמפרטורה קבועה בחדרי המגורים, שתהיה בין 20 מעלות צלזיוס ל – 24 מעלות צלזיוס, במשך כל שעות היממה. יש לשמור על לחות האוויר בחדר, על מנת שהאוויר לא יהיה יבש מדי, בגלל החימום. במידת הצורך אפשר להשתמש במכשיר אדים להגברת הלחות. מומלץ מאד לאוורר את חדרי המגורים. חשוב ביותר לוודא שתנורי החימום תקינים ובטוחים לשימוש. לצורך כך, יש להיעזר בבני משפחה ובאנשי מקצוע. אין להשתמש בתנורי בערה, כמו תנורי נפט, הפולטים גזים רעילים. כדאי לעקוב אחר תחזית מזג האוויר ולהיערך בהתאם לתחזית.

בנוסף מומלץ לשמור על הרגלי תזונה נכונים ולהקפיד על שתייה חמה ואכילת אוכל חם המסייעים לשמירה על חום הגוף. כדאי לאכול 5- 6 ארוחות קלות ביום, בהפסקות לא גדולות ולהימנע מארוחות כבדות. אם רופא המשפחה לא הגביל את כמות השתייה ביום, מומלץ לשתות 8 -10 כוסות ביום, גם אם אין חשים צימאון זאת על מנת למנוע סכנת התייבשות. חשוב להימנע משתייה מרובה של משקאות המכילים קפאין, כמו קפה ותה (ישנם סוגי קפה ותה שאינם מכילים קפאין) וכן להימנע משתייה מרובה של אלכוהול. פעילות גופנית קלה ותנועה מגבירים את זרימת הדם ומעלים את חום הגוף. מומלץ להיוועץ ברופא לגבי תרופות העלולות להגביר את הרגישות לקור וכן לגבי מצבי חולי העלולים להגביר את הסיכון לפגיעת קור.

התסמינים המוכרים לפגיעת קור הינם בפגיעת קור קלה כאשר טמפרטורת הגוף יורדת מתחת ל-35 צלזיוס ועד ל-32 צלזיוס. בהתחלה, כשהאדם נפגע מקור, הוא אינו מרגיש שהוא סובל מקור, אבל העור קר למגע. עלולות להופיע תופעות, כמו איטיות בתנועה, בלבול קל, ירידה בערנות, דיבור לא ברור, פגיעה ביכולת לבצע תנועות עדינות בידיים וגם רעידות.

בפגיעת קור בינונית טמפרטורת הגוף יורדת ל-32 צלזיוס ועד לכ-28 צלזיוס. במצב זה מופיע בלבול ניכר ובהמשך גם ירידה בהכרה. אצבעות הידיים והרגליים, האף והאוזניים מכחילים, יש נוקשות בשרירים והנשימה הופכת לאיטית ושטחית.
בפגיעת קור קשה טמפרטורת הגוף יורדת אל מתחת ל-28 צלזיוס. העור מאוד קר, אישוני העיניים אינם מגיבים, יש תופעות של התכווצויות, חוסר הכרה, דופק איטי וירידה בלחץ דם.

חשוב לציין, שאין להסתמך על מדחום רגיל למדידת חום הגוף הנמוך. המדחום הרגיל אינו מזהה טמפרטורות נמוכות כל כך. מדחום מיוחד שיש בו את טווח הטמפרטורות המתאים נמצא במתקנים רפואיים.

בכל מקרה של חשש מפגיעת קור, יש להעביר את מי שנפגע באופן מיידי לבית החולים, כיוון שגם פגיעת קור קלה, עלולה לגרום פגיעה בתפקוד מערכות חיוניות לגוף. עד שמגיעה עזרה רפואית, חשוב להעביר בעדינות את האדם שנפגע למקום חם ויבש. אם בגדיו רטובים, יש להחליפם בבגדים יבשים ולכסות אותו בשמיכות. חשוב לא לטלטל יתר על המידה את האדם הסובל מפגיעת קור, על מנת למנוע הפרעות בקצב הלב. אם האדם שנפגע מקור נמצא בהכרה יש לתת לו שתייה חמה.

כללית ממליצה להימנע מיציאה שלא לצורך חיוני בימים הקרים, ולכן מפעילה שירותים רבים אותם ניתן לבצע און-ליין, בין השירותים אותם ניתן לבצע און-ליין ניתן למצוא שיחה עם רופא באמצעות הטלפון או הווידאו, ניתן לבצע עם רופאי משפחה, ילדים ועור. זימון תורים לכלל שירותי הרפואה כולל רפואה יועצת. זימון תור לשירותי אחיות ולבדיקות. זימון תורים לשירותי כללית סמייל וכללית אסתטיקה. ניתן לצפות בתוצאות בדיקות ובפענוח בדיקות דימות, אפשרות לשליחת הודעות לרופא ולמרפאה. אפשרות לקבלת טופס 17 ואישורי מחלה.


(צילום תמונה: משטרת ישראל)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: