בנט נמנע ושקד התנגדה: הממשלה אישרה את הקמת ועדת החקירה לפרשת הצוללות

הממשלה אישרה כעת ברוב קולות את הקמת ועדת החקירה הממלכתית לעניין הצוללות וכלי השיט. ראש הממשלה בנט – נמנע, שקד – התנגדה ושרי תקווה חדשה תמכו.

רה"מ בנט נמנע בהצבעה, ונימק: "תפיסתי הבסיסית היא שממשלה צריכה למשול, ואם היא לא מושלת לשביעות רצון הציבור – הציבור יחליף אותה בבחירות. בימינה יש 3 שרים – מתן הצביע בעד, שקד נגד ואני בוחר להימנע, ואני אסביר למה:


ביטחון ישראל זה קודש הקודשים. כמי שפיקד על מבצעים ולחם, חלילה לכל אדם לחשוב שהוא נושא בנשק הלא נכון בגלל שחיתות או דבר מהסוג הזה. להבנתי, ביערנו את זה.

תהליכי הרכש מקום הממשלה הם תהליכים נקיים ורציניים, אני מאוד שמח שמה שנתקע אצלם משך כמעט עשור אנחנו טיפלנו בנמרצות ב-7 חודשים והסרנו את החסמים. דאגנו ל-50 שנה קדימה.

אני שומע בקשב את הדברים שאמרה שרת הפנים על הזמן שעבר ועל ממשלה שחוקרת את קודמתה. אני רואה גם ומקבל את עמדות שותפיי על החשיבות לבער את הנגע.

מה שחשוב הוא שהנושא לא ישמש לניגוח פוליטי וחלילה להגברת המחלוקות והשנאה.

חשוב לי לומר שוב – התהליכים היום הם תהליכים נקיים, זה לא אומר שאנחנו צודקים בכל דבר אבל זה אומר שאנחנו נקיים משיקולים זרים. אנחנו באים עם מצפן אחד והמצפן הוא טובת ביטחון ישראל וטובת מדינת ישראל".


מהליכוד נמסר בתגובה: "הדבר הראשון שהוועדה צריכה לבדוק זה איך כל מי שהתנגדו כל השנים לקניית שלוש צוללות נוספות – פתאום מאשרים את הרכישה, ובתוספת של מיליארדי ש״ח על חשבון הציבור, שהיו נחסכים לו הצוללות היו נרכשות בזמן.

רכש הצוללות חיוני לשמירה על ביטחון ישראל, וזאת שערוריה שהוא התעכב עד עכשיו בגלל פוליטיקאים כושלים שפגעו בביטחון המדינה כדי לשרת טענות סרק פוליטיות."

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: ״לפני קרוב ל-4 שנים התחלנו להוביל את המאבק הזה. בהתחלה אספנו מידע, ערכנו בדיקות, הצלבנו נתונים, דיברנו עם עשרות מעורבים בפרשה. בהמשך, גבינו תצהירים מפורטים מלמעלה מ-50 מפקדים – רמטכ״לים, אלופים, ראשי מוסד ושב״כ, בכירי מערכת הביטחון לדורותיה. את התצהירים שלהם צירפנו לעתירה שהגשנו לבג״ץ, בדרישה להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות וכלי השיט.

״המאבק לא היה רק משפטי. הובלנו מחאה ציבורית שרק הלכה ותפסה תאוצה משבוע לשבוע. דאגנו להביא את המידע על הפרשה לכל בית בישראל. יצאנו בקמפיין תקשורתי ענק שחשף לכל אזרח במדינה את הסיפור האמיתי שמאחורי הפרשה. עשינו הכל, אבל הכל, כדי להביא להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את פרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות מדינת ישראל.

יו״ר התנועה לאיכות השלטון, עו״ד ד״ר אליעד שרגא: ״אנחנו מודים לשרי הממשלה שהקשיבו לנו בקשב רב, ובפרט לשר הביטחון בני גנץ ולשר המשפטים גדעון סער, שהניחו על שולחן הממשלה את הצעת המחליטים להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשה.

״אנחנו מודים גם לפורום הביטחוני של התנועה ובהם בכירים לשעבר במערכת הביטחון – רמטכ״לים, אלופים, מפקדי שב״כ ומוסד, מנכ״לי משרד הביטחון ובכירים נוספים – שנתנו תצהירים מפורטים על אודות הפרשה ועשו לילות כימים על מנת להביא לחשיפת השחיתות הביטחונית החמורה הזו.

״אנו מאחלים הצלחה לוועדת החקירה במשימתה החשובה לברר עד תום את כל תהליכי קבלת ההחלטות בפרשיות החמורות שפגעו קשות בביטחון הלאומי, ולהפיק את הלקחים הנדרשים על מנת שפרשות שחיתות כאלה, לא יקרו פעם נוספת במדינה״.

שר הביטחון, בני גנץ: "‏הבטחנו וקיימנו. הממשלה אישרה את הצעתי להקמת ועדת החקירה הממלכתית לרכש הצוללות וכלי השיט. הקמת הוועדה היא צורך ביטחוני מהמעלה הראשונה, ומסר ברור שאי אפשר לשחק בביטחון ישראל."


(צילום: דובר צה"ל, אילוסטרציה)
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: