תגובות

"מעצר סיטונאי": המשטרה תפצה ב-85 אלף ₪ 17 עצורים לשווא כשבאו לתמוך בתושבי רמלה

המשטרה תשלם פיצויים ללא פחות מ-17 צעירים יהודים, שנעצרו לשווא כשבאו לתמוך בתושבי העיר רמלה במהלך פרעות תשפ"א. עו"ד מנשה יאדו מחוננו "המשטרה מודה דה פקטו כי ביצעה מעצר סיטונאי שלא כדין ובדורסנות". צפו בסרטוני המעצר.

המשטרה תשלם 85,000 ₪ ללא פחות מ-17 צעירים יהודים, לאחר שעוכבו לשווא במהלך פרעות תשפ"א בעיר רמלה. הצעירים הגיעו לחזק את תושבי רמלה היהודים שסבלו מהפרעות, ומצאו עצמם מעוכבים שעות רבות בתחנת המשטרה ללא סיבה.

עו"ד מנשה יאדו ואלעדי ויזל מארגון חוננו הגישו תביעה בשם הצעירים נגד משטרת ישראל בגין העיכוב הלא חוקי, ובמסגרת הסכמי פשרה תפצה המשטרה כל אחד מהמעוכבים ב5,000 ₪ – סה"כ 85,000 ₪ פיצויים.


אחד מהבחורים שעוכבו לשווא מסר "אני וחברים הגענו לרמלה לחלק פיצות לתושבים היהודים, לעודד את רוחם במהלך כל הפרעות הקשות שהיו בקיץ. אחרי שסיימנו את החלוקה התחלנו לחזור לרכב, פתאום קופצים עלינו שוטרים. רק הלכנו ברחוב, לא עשינו שום דבר. הם לא הסבירו לנו למה אנחנו מעוכבים, לא הסכימו לומר כלום.. בתחנה חיכינו 6 שעות לחקירה, וגם החוקרת בעצמה לא ידעה למה עכבו אותנו. לא ידעה מה לשאול בכלל.. בסוף שוחררנו. אני מקווה שהמשטרה תלמד מהסיפור ושזכויות בסיסיות של חופש וחירות ישמרו".

עו"ד יאדו תיאר את אירוע המעצר "מדובר במעצר סיטונאי של 17 יהודים טובים בלילה אחד, בו ביצעה משטרת ישראל מבצע לניקוי רחובות רמלה מיהודים. פרעות תרפ"א הן לדיראון וחרפה כלפי משטרת ישראל שהוכיחה שהיא משקשקת מפחד מפני הערבים ומפקירה יהודים".

לדבריו, הפיצויים מהווים מעין הודאה של המשטרה לגבי המעצר הסיטונאי " השגנו פיצוי של כבוד לכל אותם צעירים שבאו להפיח רוח של זקיפות קומה לאומית בעיר המעורבת. ועל שום כך ורק על שום כך נעצרו שלא כדין על ידי המשטרה – אשר עכשיו מודה דה-פקטו כי ביצעה את המעצר הסיטונאי של יהודים שלא כדין ויש לומר בדורסנות".

אלעדי ויזל בירך על מתן הפיצויים "טוב עשתה משטרת ישראל שבחרה לפצות את התובעים טרם הגיעו התביעות להיות נידונות בפני בית המשפט. השכילה המשטרה להבין כי לא תוכל להגן על מעשיה התמוהים והשערורייתיים.

במקום לבצע את תפקידה להגן על תושבי רמלה היהודים שסבלו מפרעות קשות ולמצות את הדין מול התוקפים, בחרה המשטרה בפתרון הקל "וניקתה" את רחובות העיר מיהודים תוך ביצוע עיכובי שווא באופן סיטונאי וגרימת פגיעה קשה בחירות ובזכויות החוקיות של אזרחים שומרי חוק, שבאו לחזק את תושבי רמלה ומצאו את עצמם בסוף יום כלואים על לא דבר בתחנת המשטרה", הוסיף.


נזכיר כי לפי התביעה עברו הצעירים בין הבתים בעיר רמלה ועודדו את רוח התושבים. בעת חזרתם לכיוון רכבם במטרה לצאת מהעיר, עברו סמוך לקבוצת שוטרים שביקשו מהם לעצור.

לא פחות מ-17 צעירים עוכבו על ידי המשטרה באותו הערב, ללא סיבה הנראית לעין. הם הועברו לתחנת המשטרה בה שהו שעות רבות מעל למותר בחוק, וחלקם אף עברו חיפושים בהפשטה בניגוד לחוק. הצעירים תבעו את המשטרה בגין העוולות שנעשו להם.

בסרטוני תיעוד המעצר שהצליחו חלק מהצעירים לצלם נראים שוטרים 'קוטפים' את אחד הצעירים מצומת הכינסה לעיר רמלה, למרות שלא עשה דבר. בסרטון אחר נראים שוטרים מכניסים את המעוכבים לניידת, כשברק מסביר תושב העיר שהעצורים לא עשו דבר "ברקע יש יריות, המשטרה באה לעצור חבר'ה שהגיעו לעזור לנו ולחלק לנו צ'ופרים".

כאמור, המשטרה תשלם 5,000 ₪ פיצויים לכל תובע, המגיעים כדי פיצויים בסך 85,000 ₪.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: