תגובות

צפו: רעידת אדמה הורגשה בצפון הארץ – "כל הבית רעד" | כל ההנחיות

רעידת אדמה התרחשה לפני זמן קצר (בשעה 23:36) בישראל מגניטודה של 3.7, במרחק של 16 ק"מ צפונית מזרחית לבית שאן – והורגשה באזורים שונים בצפון ישראל.

תושבים דיווחו שהרגישו את הרעידה באזורים: טבריה, צפת, קריית אתא, חיפה, הקריות,בית שאן, כפר תבור,קרית גת, נוף הגליל, נצרת, עפולה, מגדל העמק. גם בקפריסין, ירדן ולבנון תושבים דיווחו על רעידת אדמה.


אזעקת התראה של רעידת אדמה בעפולה.

תושב הקריות סיפר לחדשות כל העולם: כל הבית שלי רעד, המיטה והשידה כמעט נפלו הילדים התעוררו בבהלה – ממש מפחיד." – תושב בית שאן סיפר כי "הורגשה רעידה חזקה יותר מכל פעם אחרת שאני מכיר".

מאגף סיסמולוגיה / מכון גיאולוגי לישראל נמסר:
"ביום שבת 22.01.22 בשעה 23:36 לפי שעון ישראל, התרחשה רעידת אדמה במגניטודה 3.7, במרחק של 16 ק"מ צפונית מזרחית לבית שאן."

האגף לסיסמולוגיה במכון הגיאולוגי, מפרסם את תיעוד רעידת האדמה שהתרחשה הלילה. התיעוד מציג את הרעידה כפי שהוקלטה ברשת הישראלית במרחקים שונים ממוקד הרעידה.

גלי הלחץ (מסומנים בכחול), הם הראשונים להגיע לתחנות הניטור. מספר שניות מאוחר יותר מגיעים גלי הגזירה החזקים יותר (מסומנים באדום).


קרדיט תרשים: ד"ר נדב וצלר, המכון הגיאולוגי.

ממשטרת ישראל נמסר: "לפני זמן קצר התרחשה באיזור קפריסין רעידת אדמה בעוצמה של 3.7. הרעידה הורגשה בישראל באזור בית שאן שבצפון. נרשמו עשרות קריאות במוקדי 100. לא דווח על נפגעים ונזק ואין התרעה לצונמי."

לאחר רעידת האדמה באזור, קיים הבוקר (א') ראש המועצה האזורית עמק הירדן עידן גרינבאום הערכת מצב במועצה, ביחד עם מחלקת ההנדסה ואגף החינוך על מנת לוודא שכל מערכות ההתראה במוסדות החינוך האמורות להתריע בפני רעידת אדמה אכן פעלו, ואכן כולן פעלו למעט אחת הנבדקת בשעות אלו.

לדברי עידן גרינבאום, "אנו אמנם חיים יום יום את החשש אבל תושבי המדינה כולה קיבלו הלילה תזכורת לכך שאנחנו בעמק חיים על השבר הסורי אפריקני ונמצאים בנקודה הכי בעייתית בישראל. בעמק הירדן מבנים בני עשרות שנים ולצערנו בכל הנוגע לתוכניות חיזוק המבנים בפני רעידות אדמה המדינה מתמקדת באזור חיוג 03 במקום באזורים הצריכים במיוחד את החיזוק – בכל הרצועה המזרחית של המדינה לא חוזקו מבנים בפני רעידות אדמה. אני מקווה שמקבלי ההחלטות במדינת ישראל יבינו שמדובר בקריאת השכמה. הפעם, זה נגמר בטוב, מי יודע מה חלילה יהיה בפעם הבאה?"

אנו מרעננים את ההנחיות כיצד יש לנהוג בזמן רעידת אדמה:

❗השוהים במבנה – אם ניתן, יש לצאת לשטח פתוח. אם לא ניתן לצאת מהמבנה תוך שניות ספורות, יש להיכנס לממ"ד ולהשאיר את הדלת והחלונות פתוחים או לצאת לחדר המדרגות ולהמשיך לרדת עד ליציאה מהמבנה. רק אם לא ניתן לפעול כך, יש לשבת בפינה פנימית של החדר או תחת רהיט כבד ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

❗השוהים בחוץ – יש להישאר בשטח הפתוח ולהתרחק ממבנים, מעצים, מכבלי חשמל ומפריטים שעלולים ליפול ולסכן אתכם.

❗השוהים בקרבת חוף הים – יש להתרחק מחוף הים קילומטר אחד לפחות או לעלות לקומה רביעית ומעלה, מחשש שיגיע צונאמי ויציף את החוף. ניתן להסתייע בשילוט המורה על דרכי המילוט אל אזורי הכינוס המסומנים.

❗הנוסעים ברכב – יש לעצור את הרכב בצד הדרך לחכות בתוכו עד שרעידת האדמה תיפסק. יש להימנע מעצירה מתחת לגשר או על מחלף.


תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: