תגובות

באישון לילה: המשטרה השלימה את הפינוי בשמעון הצדיק בירושלים

בשעות האחרונות המשטרה סייעה לעיריית ירושלים בהשלמת מימוש צו פינוי הוצל"פ לקרקע באזור רחוב דרך הזיתים משנת 2017. מדובר בקרקע שהופקעה ע"י הרשות המקומית לצורך הקמת בית ספר לחינוך מיוחד לטובת תושבי השכונה ומזרח העיר.

קרדיט צילום: דוברות המשטרה.

כזכור שלשום בוצע פינוי של חלק מהקרקע, והלילה נמשכה הפעילות, כשפונו מהמבנה אנשים שהתבצרו ושהו בו בניגוד לחוק. כמו כן, חלקם נעצרו לחקירה בחשד להפרת צו בימ״ש, התבצרות אלימה והפרת הסדר הציבורי. לאחר הוצאת האנשים מהמקום, הושלם הליך פינוי המבנה והקרקע ע״י גורמי העירייה.


נדגיש כי בניגוד לפרסומים כוזבים ברשתות החברתיות בערבית – במהלך הפעילות ועד כה לא נרשמו אירועים חריגים.

הפעילות בוצעה במטרה לממש את הצו השיפוטי שניתן ע"י בימ"ש, באמצעות משטרת ישראל נציגי עיריית ירושלים ובשיתוף גורמי הרווחה, זאת בתום היערכות ואישור תכניות של מפקד מחוז ירושלים.

אחרי שהתבצרו ואיימו בהצתה: הפינוי בשמעון הצדיק נדחה | תיעוד

נציין שוב, כי כבר לפני כשנה, הורה בית המשפט המחוזי בירושלים למשפחה לפנות את המקרקעין המיועדים לצרכי ציבור, לטובת הקמת בית ספר לחינוך מיוחד בן 18 כיתות ו-6 גני ילדים, שאמורים לשרת את תושבי שכונת שייח ג'ארח וילדיהם. מאז מתן פסק הדין, ניתנו אין ספור הזדמנויות למשפחה למסור את המקרקעין בהסכמה, אולם הם סירבו לעשות כן, גם לאחר מתן ארכות, פגישות וניסיונות הידברות חוזרים ונשנים מצד עיריית ירושלים. לכן, עיריית ירושלים פעלה כפי שהורה בית המשפט ומימשה את הצווים שהוציא בית המשפט.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר בתגובה על פינוי משפחת סאלחייה: "מברך את עיריית ירושלים ומשטרת ישראל על צעד של הפגנת משילות בשמעון הצדיק, אולם זו רק ההתחלה ואסור לעצור! יש במקום מבנים רבים שצריך לפנות ופולשים רבים שצריך להבהיר להם שישראל היא מדינת חוק. המדינה חייבת להפגין משילות קודם כל בירושלים ולא לאפשר לפורעי החוק לאיים על מדינת ישראל".


אריה קינג, סגן ראש עיריית ירושלים ויו"ר סיעת מאוחדים במועצת העיר ירושלים, מסר: "השלמת הפינוי הבוקר של הפולשים שבנו ללא היתר את ביתם בנכס העירוני בשכונת שמעון הצדיק, היא הוכחה לכך שלמשטרת ישראל יש את היכולת לפעול בכל מקום ברחבי העיר לשם החלת הריבונות ואכיפת החוק, גם במקרים שבהם יש לחץ ערבי ולחץ בינלאומי למנוע את הפעולה המשטרתית שהכרחית להמשך משילות שלטון החוק. אני מודה לממ"ז ירושלים דורון תורג'מן על שלקח את הביצוע על כתפיו והשיב לעיריית ירושלים את נכסיה. אין ספק שראש העירייה משה ליאון ומנכ"ל העירייה איציק לארי מסמלים בנחישותם להשלים את הפינוי, את השינוי המיוחל בעיריית ירושלים, זאת לאחר עשור שנים של רפיסות והססנות מצדו של ניר ברקת ראש העירייה הקודם, אשר ברח מכל מאבק של החלת ריבונות ומשילות במזרח העיר. הפינוי של משפחת סאלחיה, מצטרף לשרשרת הצלחות והישגים באזור מזרח העיר בכלל ושמעון הצדיק בפרט, הישגים שמשדרים לתושבי מזרח העיר, שאין מקום לפשרנות והססנות בכל האמור לשמירה על נכסי העירייה בד בבד עם השקעות אדירותמצד העירייה בפיתוח תשתיות במזרח ירושלים. אנו בהנהלת העירייה נוודא שהמגמה החיובית הזו תימשך ואף תתעצם."

ח"כ אורית סטרוק: ‏"שאפו לעיריית ירושלים ולמשטרת ישראל על פינוי הנכס בשכונת שמעון הצדיק! התחלה טובה שיש לקוות שבעקבותיה יבואו גם הגנה טובה יותר לתושבים היהודיים בשכונה, ולרכושם שהופקר בחודשים האחרונים."

ח"כ מוסי רז ממרצ אמר: "כגנבים בלילה הגיעו לפנות את משפחת סאלחיה ולהרוס את ביתה, בו היא גרה כבר עשרות שנים, למרות שלא היה שום צורך בכך על מנת לבנות את בית הספר המתוכנן במקום, תוך אלימות קשה ומעצרים ותוך שהם מונעים את תיעוד האירוע. בושה גדולה."

ח"כ אחמד טיבי: "מדיניות הממשלה והעירייה בירושלים המזרחית היא מדיניות של נישול, הריסות ומעצרים בעיקר בשייח׳ ג׳ראח וסילוואן. המשך ההריסות וגירוש פלסטינים מבתיהם לא פסקו מאז 67 ועד היום. ממשלה אחרת, אותה מדיניות. ואין שינוי".

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה: ״באישון לילה, משפחה של 15 נפשות מגורשת מביתה במינוס 2 מעלות. ההתאכזרות לתושבי שייח׳ ג׳ראח משרתת רק את נישול הפלסטינים והעמקת הכיבוש בירושלים המזרחית. המתנחלים, העירייה והממשלה בשיתוף פעולה נגד פתרון שתי המדינות ונגד השלום.״

ח״כ עאידה תומא-סלימאן: "שלשום התבצר אב משפחת סאלחיה על גג ביתו והגן עליו בגופו. הלילה בחסות החושך, כמו גנבים, הגיעו דחפורי הכיבוש והרסו את ביתו וזרקו 15 נפשות לגורלם ברחוב. שום ״צורך ציבורי״. הפלפול המשפטי והבירוקרטי לא יכול לכסות את המטרה האמיתית: טיהור אתני."

ח"כ עופר כסיף: "באמצע הלילה המקפיא ובאלימות קשה עיריית ירושלים והמשטרה גירשו את משפחת סאלחייה מביתה בשיח' ג'ראח. את הטיהור האתני חייבים לעצור מייד, להחזיר את המגורשים לאדמותיהם, או, לחילופין, לפצותם כראוי."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: