דקה אחר דקה: הסיירת הסגולה נחתה ממסוקים – ופשטה על יעדי טרור סמוך לג'נין ● תיעוד מבפנים

שורה של פעילויות מבצעיות מלוות את סיירת גבעתי, באחת התעסוקות העמוסות ביותר שידעו כבר מספר שנים במנשה. הפעם, בפעילות לילית רחבה – נכנסו אל הכפר "ביר אל-באשא", ובסיוע כוחות מיהל"ם, עוקץ וחיל האוויר – הביאו לתפיסות משמעותיות. כך זה נראה מבפנים:

צילום: יואב גינזבורג. עריכה: אוולין רוזנפלד.

20:54 – שטחי הכינוס, סמוך לגן-נר

בסמוך לתחנת הדלק הזו שבגלבוע, נערכים אימונים צבאיים כדרך קבע, ולוחמים אינם מראה חריג בנוף. אך ספק אם העוברים והשבים בליל רביעי האחרון, ידעו שמיד אחרי שהבחינו בחיילי סיירת גבעתי, הם כבר חברו לשורת מסוקי יסעור, שלקחו אותם לעומק הכפרים – באחד האזורים החמים ביותר ביהודה ושומרון.

"אנחנו יוצאים למבצע מוסק במרחב קבטיה", הכריז מג"ד סיירת חרוב, סא"ל אריאל גונן, בטרם העלייה למסוק, "אנחנו כאן עם סד"כ נרחב של היחידה, שכולל כוחות רכובים, מוסקים, כוחות חיל האוויר, אמצעי איסוף וכוחות חבירים נוספים – יש מבצע גדול שצפוי הלילה".


מבצע תפיסת האמל"ח התמקד ב'ביר אל באשא', כפר המזוהה עם ארגון הטרור חמאס, וממנו יצאו לפועל בשנים האחרונות מספר פיגועים רצחניים.

22:20 – פריקה מהמסוק, סמוך לכפר

"אנחנו יודעים שהכפר יכול להיות מקום מסוכן, ועלולים לנסות לפגוע בנו באחד מהצירים. לכן החלטנו לנחות באזור אסטרטגי, ממנו נמשיך לפשיטה", הסביר מג"ד הסיירת. כשהכוחות עוד בפאתי הכפר, נשמעים צרורות שיורים מתפרעים, שככל הנראה שמו לב לכניסת הלוחמים.

"ביר אל בשא זה מרחב שאנחנו מכירים אותו כרווי באמל"ח ופעילויות שכוללות הרבה נשק", אמר סא"ל גונן, "הוא קרוב מאוד לקבטיה וג'נין – האזורים הבעייתיים יותר בחטמ"ר מנשה. בגלל זה יצאנו לפעילות, שהמטרה הראשונה שלה היא תפיסת אמל"ח – אבל גם לעצור חמושים, שעלולים לנסות ולפגוע בכוחותינו במהלך הפעילות".

אל לוחמי סיירת גבעתי, הצטרפו גם כוחות עוקץ ויהל"ם שמומחים באיתור וסיכול אמצעי לחימה, וכוחות מהאוויר ומהקרקע שמחבירים את הלוחמים.


00:55 – מכפילים יעדים, לב ביר אל באשא

"אנחנו כבר ממש בשיאן של הסריקות אחר האיתורים. באחת הפלגות נמצאו מספר אמצעים של חלקי נשק", מדווח המג"ד מלב הכפר, "חשפנו גם נשק ארוך, ועכשיו אנחנו בריצה לאיתור האחרון בכפר".

בחטיבה מתרשמים מקצב העבודה ומתכוונים לנצל עד תום את כניסת הלוחמים. אז, הם מחליטים להוסיף עוד שני מוקדים לחיפוש תוך כדי תנועה: "התחלנו את המבצע עם 4 יעדים שידענו מראש שאליהם ניכנס. תוך כדי קיבלנו 2 יעדים נוספים".

הלוחמים נמצאים כבר פרק זמן לא מבוטל ברחובות הכפר, ויחד עם הדיווחים על כלי הנשק שנתפסים, מגיעים גם קולות בקשר על הפרות סדר בסמוך. "יש הרבה חיכוך עם האוכלוסייה הפלסטינית, שמאתגר אותנו מבחינת הפס"דים באזור – אבל אנחנו לקראת יציאה", מוסר בלייב סרן ברוך אטיאס, קצין האג"ם של הסיירת.

אחד ממפרי הסדר שנתפס בעדשת המצלמה, הוא מחבל שעוצר בסמוך לכוחות, פותח את החלון ומדליק מטען רב עוצמה. כמו שניתן לראות בסרטון – תוך שניות הפיצוץ מרעיד את הכפר. "במהלך הפעילות נזרקו אין ספור מטענים לעבר הלוחמים", סיפר סגן ד', מפקד הצוות ביהל"ם שחברו לפעילות, "הכוח בפיקודי טיפל במטענים וניטרל אותם, לצד הכוחות שפעלו כדי לתפוס את המחבלים".

05:40 – חוזרים עם אור ראשון, חטמ"ר מנשה

יותר מ-100 לוחמים סיימו את המבצע והצליח להחרים אמל"ח וחלקי כלי נשק רבים. לולא הפעילות, יכלו לוחמים ואזרחים לפגוש אותם מחר בבוקר בפיגוע קטלני על אחד מהצירים. "זו הייתה פעילות מוצלחת מהמון היבטים", מסכם באור ראשון סא"ל גונן, "חיזקנו את ההרתעה בתוך הכפר, ושיפרנו את המוכנות של הכוחות ללחימה משותפת עם כוחות רבים, ושיהיה בוקר טוב".


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: