אחרי שהתבצרו ואיימו בהצתה: הפינוי בשמעון הצדיק נדחה | תיעוד

החל משעות הבוקר המשטרה מסייעת לעיריית ירושלים במימוש צו פינוי הוצל"פ משנת 2017 לבית משפחת סאלחייה (אב המשפחה ערבי והאם וילדיה יהודים) ואת המשתלה לצידה באזור רחוב דרך הזיתים.

מדובר בקרקע שהופקעה ע"י הרשות המקומית לצורך הקמת מוסדות לימוד לטובת תושבי השכונה.


עם הגעת נציגי העירייה וההוצאה לפועל בליווי כוחות משטרה, החלו מספר צעירים להתבצר על בית מגורים עם בלון גז וחומר דליק והבעירו במקום מזרונים. צוות מו"מ של המשטרה פעלו במקום מול המתבצרים ומפרי הסדר במטרה לאפשר את מימוש הצו השיפוטי שניתן ע"י בימ"ש כחוק.

אחרי ההתבצרות עם בלון הגז ובעקבות האיומים להצתה – הפינוי נדחה למועד אחר בשבועות הקרובים. פעולות הפינוי של עיריית ירושלים בסיוע המשטרה יתבצעו רק במגרש הסמוך.

נציין כי כבר לפני כשנה, הורה בית המשפט המחוזי בירושלים למשפחה לפנות את המקרקעין המיועדים לצרכי ציבור, לטובת הקמת בית ספר לחינוך מיוחד בן 18 כיתות ו-6 גני ילדים, שאמורים לשרת את תושבי שכונת שייח ג'ארח וילדיהם. מאז מתן פסק הדין, ניתנו אין ספור הזדמנויות למשפחה למסור את המקרקעין בהסכמה, אולם הם סירבו לעשות כן, גם לאחר מתן ארכות, פגישות וניסיונות הידברות חוזרים ונשנים מצד עיריית ירושלים. לכן, עיריית ירושלים פעלה הבוקר כפי שהורה בית המשפט ומימשה את הצווים שהוציא בית המשפט.


צילומי הדמיות של קריית החינוך שמתוכננת להיבנות עבור תושבי השכונה במקום.

יו"ר עוצמה יהודית מסר בתחילת הפינוי: "הגיע הזמן להפגין משילות שהבריונים והפולשים יבינו שמדינת ישראל היא לא פראיירית ובטרור נגד יהודים, לא ישיגו שליטה בכח".

ח"כ בן גביר הוסיף: "כל הכבוד למשה ליאון, אבל עדיין מלאכה רבה עוד לפנינו, יש בשכונת שמעון הצדיק עוד עשרות בתים שפלשו אליהם וצריך לפנותם ויפה שעה אחת קודם. מדינת ישראל חייבת להפגין משילות קודם כל בירושלים".

צילום: זאבי – חדשות כל העולם.

אחרי דחיית הפינוי, מסר יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר: "משטרת ישראל הושפלה והתקפלה בצורה מבזה, בגלל איומי טרוריסט. במקום לירות במי שמאיים עם בלון גז ולנטרל אותו, הפינוי נעצר באופן חסר תקדים. מדובר בפארסה, המעודדת פורעי חוק לאיים בפיצוץ בלוני גז ולקבל מה שרוצים".

ח"כ בן גביר הוסיף: "כשממשלת ישראל החליטה לגרש יהודים מביתם בגוש קטיף, גם איומי התושבים לא עזרו והם גורשו. כנראה שהממשלה התקפלה עכשיו וזה יעלה לנו ביוקר ויגרום לכך שדם יהודי ישפך. גם היום, אם היה מדובר במתיישבים ביהודה ושומרון, המשטרה הייתה מפנה אותם באלונקות, אבל כאן נכנעת ברפיסות לפורעים ומוותרת להם".

יו"ר תנועת אם תרצו, מתן פלג, אמר: "מדינת ישראל הריבונית ורשויות האכיפה משדרות לאיחוד האירופי ולרשות הפלסטינים שהם השולטים בירושלים. זהו מסר נוראי שיפגע בהרתעה ויביא עוד טרור והסתה בירושלים. הזוי לראות שאפילו פרוייקט בסיסי לבניית בית ספר אשר נועד לשרת את תושבי השכונה, הופך למוקד חתרנות אירופאית יחד עם ארגונים פוסט ציוניים. אסור לעבור על כך לסדר היום, את הפינוי חייבים להשלים בהקדם, אחרת נשלם על כך מחיר כבד".

צילום: איתמר כרמון – חדשות כל העולם.

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב אמר: ״אני עוקב אחרי המצב בשייח ג׳ראח. ‏בית המשפט קבע שמדובר בפלישה לא חוקית. השטח מיועד להקמת כיתות לימוד וגנים לחינוך מיוחד שהם לרווחתם של ילדי השכונה הערבים. ‏אי אפשר לאחוז במקל משני קצותיו – גם לדרוש שהעירייה תפעל לרווחת התושבים הערבים, וגם להתנגד לבניית מוסדות חינוך לרווחתם״.

ח"כ עופר כסיף הגיע כעת למקום לתמוך במשפחת סאלחייה ולהתנגד לגירושה. ח"כ כסיף מסר: "הגעתי לשיח' ג'ראח לתמוך במשפחת סאלחייה שמגורשת באכזריות מביתה, ובמתייצבים לצידה מול מדיניות הטיהור האתני של הממשלה ועיריית ירושלים. נאבק יחד, ערבים ויהודים, ונסיים את הכיבוש והאפלייה הטרוריסטיים נגד העם הפלסטיני."


תגובות לכתבה:

  1. יוני

    מה זה שווה שהם מפנים משפחה ערבית ופותחים בתי ספר וגנים לעוד שלושמאות משפחות של מחבלים

כתיבת תגובה: