החלטות הקבינט: לימודי זום בערים אדומות, תו סגול בקניונים וירוק בחנויות – חיסון רביעי מגיל 60

תמה ישיבת ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה (קבינט הקורונה) ודיון בעניין המשך הטיפול בזן האומיקרון.

בדיון הוצגו נתוני התחלואה העדכניים בארץ ובעולם על ידי גורמי המקצוע במשרד הבריאות, וכן נדונה תכנית הפעולה שגובשה בימים האחרונים.


בדיון השתתפו שר הבריאות, שר החוץ, שר הביטחון, שר המשפטים, שר האוצר, השר לביטחון פנים, שרת הכלכלה והתעשייה, שרת הפנים, שרת החינוך, שר השיכון והבינוי, השר לשירותי דת, שרת החדשנות והמדע, שר התיירות, שר התרבות והספורט, השרה לשוויון חברתי, שר במשרד האוצר, מזכיר הממשלה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, המשנה לראש המל"ל, מנכ"ל משרד רה"מ, מנכ"ל משרד הבריאות, מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל משרד החינוך, מנכ"לית משרד התחבורה, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, הממונה על ההתגוננות במשרד הביטחון, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ממונה הקורונה, מפקד פיקוד העורף, פרופ' ערן סגל, פרופ' רן בליצר, פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' דורון גזית, פרופ' אלי וקסמן, וגורמי מקצוע נוספים.

החלטות ועדת השרים:

קניונים ומתחמי מסחר:

• קניונים יפעלו במתכונת של תו סגול, על פי יחס תפוסה של 1:15 (אדם אחד בכל 15 מטרים).

• כניסה לחנויות ששטחן עולה על 100 מ"ר תתאפשר בכפוף להצגת תו ירוק, הן במתחמים פתוחים והן בקניונים ובמתחמי קניות סגורים. חובת התו הירוק תחול גם העובדים בחנויות אלו.


• דוכני המזון בקניונים יתנו שירות ללקוחות בכפוף להצגת תו ירוק, ולא תתאפשר בהם ישיבה (Take away) בלבד.

• כניסה למסעדות הממוקמות בתוך קניון תתאפשר בכפוף להצגת תו ירוק, בהתאם למתכונת הנהוגה כיום במסעדות.

– התו הירוק בקניונים ובמתחמי המסחר לא יחול על מקומות המספקים שירותים חיוניים, בהם תימשך המתכונת הנהוגה כיום (תו סגול ביחס תפוסה של 1:7).

מערכת החינוך:

• כיתות א'-י"ב ביישובים אדומים וכתומים – רק כיתות שבהן היקף התלמידים שקיבלו את מנת החיסון הראשונה יעמוד על 70% ולמעלה מכך – ילמדו באופן פרונטאלי. כיתות שההיקף ההתחסנות בהן נמוך מ-70%, ילמדו באופן מקוון.

ההחלטה תוחל בחטיבות הביניים והתיכונים (כיתות ז׳-י"ב) באופן מיידי, ובבתי הספר היסודיים (כיתות א'-ו') החל מעוד שלושה שבועות (עד למועד זה תופעל בבתי הספר היסודיים מדיניות צמצום מגעים).

• ביישובים ירוקים וצהובים מערכת החינוך תמשיך לפעול כסדרה, בכפוף לתכניות "מגן חינוך" ו"כיתה ירוקה".

ההחלטות ייכנסו לתוקף לאחר אישור התקנות הרלוונטיות, ובכפוף לאישור ועדות החוקה והחינוך של הכנסת.

בנוסף הוחלט:

● במהלך חודש ינואר יופסק מימון המדינה עבור בדיקות אנטיגן לילדים למטרת תו ירוק (המדינה תמשיך לממן בדיקות אנטיגן למדוכאי חיסון בכל הגילאים).

● תתאפשר קבלת תעודת תו ירוק למשך חודש מקבלת החיסון הראשון, לשם כניסה למערכת החינוך ולמתחמים בהם חלים כללי התו הירוק, אך לא לשם קבלת פטור מבידוד. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר השלמת ההתאמות הנדרשות במערכות המחשוב של משרד הבריאות.

● יתבצע דיגום PCR פעמיים בשבוע לעובדים שאינם בעלי תו ירוק במסגרות חוץ של משרד הרווחה, בהן: מוסדות קשישים, אנשים עם מוגבלויות, מסגרות ילדים ונוער, מנהל תקין ועוד.

בהתאם להחלטת הצט"מ, הנחה כעת רה"מ בשיחה עם שר הבריאות, ניצן הורוביץ, בכירי משרדו וראשי קופות החולים מכבי, לאומית, כללית ומאוחדת, להיערך למבצע נרחב לחיסון רביעי של כלל המבוגרים מעל גיל 60 (בדגש על פרויקט "מגן אבות") והצוותים הרפואיים בישראל.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, התייחס הערב (ג׳), 21 בדצמבר 2021, י"ז בטבת תשפ"ב, להחלטת הצוות לטיפול במגפות (צט"מ) לחסן בחיסון רביעי מבוגרים מעל גיל 60 וצוותים רפואיים.

דברי ראש הממשלה: "זו בשורה נפלאה אשר תסייע לנו לצלוח את גל האומיקרון ששוטף את העולם.

מדינת ישראל ממשיכה לעמוד בחזית ההתמודדות העולמית עם המגפה. אזרחי ישראל היו הראשונים בעולם לקבל את החיסון השלישי, ואנו ממשיכים להוביל גם עם החיסון הרביעי.

אני קורא לכל מי שעומד בקריטריונים שקבעו חברי הוועדה – צאו להתחסן. קחו אחריות על הבריאות ועל הפרנסה של כולנו. החיסונים מצילים חיים.

אני מברך את חברי הצוות לטיפול במגפות, וכן את שר הבריאות, ניצן הורוביץ, את מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ׳ נחמן אש, ואת אנשי מערכת הבריאות כולה על עשייתם המסורה מסביב לשעון.

לאזרחי ישראל המסר שלי הוא – אל תבזבזו זמן, צאו להתחסן".


(צילום: חיים צח – לע"מ).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: