ניצחון לאופוזיציה: ח"כ עבאס התבלבל בהצבעה – והצעת חוק אושרה בקריאה טרומית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הקמת מערכת סולארית בבית משותף שהוקם במסגרת עסקת פינוי ובינוי, התשפ"א-2021 של חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס. במהלך הצבעה שמית הצביע ח"כ מנסור עבאס בעד ההצעה, זאת למרות עמדת הקואליציה להתנגד. לאחר שהובנה הטעות, על פי הייעוץ המשפטי כבר לא ניתן היה לשנות את ההצבעה, כך שבסיומה נרשמו 60 תומכים להצעה אל מול 59 שהתנגדו.

מוצע לקבוע כי יזם או קבלן המקים בית משותף או מקבץ בתים משותפים במסגרת עסקת פינוי ובינוי במתחם פינוי ובינוי, יתקין בכל בית משותף מערכת לייצור חשמל על ידי שימוש באנרגיית השמש (להלן – מערכת סולארית). על פי המוצע, המערכת הסולארית תהיה רכוש משותף של דיירי הבית המשותף ותשמש לייצור ומכירת חשמל לצורך מימון ההוצאות הדרושות להחזקת וניהול הרכוש המשותף.


בדברי ההסבר נכתב: "במקרים רבים תכניות להתחדשות עירונית ותכניות פינוי ובינוי, אשר המדינה מעודדת, נוגעות למבני מגורים בשכונות מצוקה ועוני. בקרב דיירים באותם מבני מגורים קיים לעיתים חשש כי והפרויקטים שיקומו בעקבות אותן התכניות ישיתו עליהם תשלומים שוטפים נוספים לשם תחזוקתם של אותם מבנים או יביאו לעלייה בתשלומים קיימים, כגון ארנונה ומסים עירוניים אחרים, תשלומי חשמל ומים, תשלומי ועד בית וכדומה. חשש זה מביא לא אחת להתנגדויות של דיירים לביצוע תכנית פינוי ובינוי או תכנית התחדשות עירונית לגבי מבני המגורים שבהם הם מתגוררים.

הצעת חוק זו נועדה לעודד שיתוף פעולה של דיירי מבני המגורים הזקוקים לשיפוץ ולהתחדשות עם תכניות של התחדשות עירונית או תכניות פינוי ובינוי, וכן להסיר את חששותיהם של אותם דיירים מהתייקרות העלויות הכרוכות בתחזוקת בנייני המגורים ובכלל זה תשלומי מיסים."

מוקדם יותר, ח"כ שירלי פינטו ביקשה להגיב במליאה על הסערה סביב הבאתה להציע במליאה שישה ימים לאחר לידה: "לאור ההתנהלות המבישה של האופוזיציה הוקפצתי על הקואליציה. הסיפור הזה נוגע לעל אם יולדת ועובדת במדינת ישראל שנקלה בהתעמרות מצד מקום עבודתה. הרבה מחברי האופזיציה האמינו העידו שזה מעשה לא מוסרי אך מתחו את הקו בהחלטה סיעתית. לצערי הלכתם שולל אחרי רוח המפקד, שדרשה מיכם לאמת התנהגות אנטי אנושית, חסקת מוסר וחסרת כל קלאס בסיסי."

סגר יו"ר הכנסת ח"כ אחמד טיבי שניהל את הדיון הגיב: "בשבוע שעבר הרשימה המשותפת קיזזה את ח"כ פינטו. היום נוצר מצב חדש שאחד מחברי הקואליציה, ח"כ אביר קארה שלא נמצא פה, כועס ולכן הקואליציה נאלצה להביא ח"כ פינטו. אני מצר על הכעס של ח"כ קארה ומצר עוד יותר על הצורך להביא אישה אחרי אחרי לידה".


(צילום: נועם מושקוביץ – דוברות הכנסת).

תגובות לכתבה:

  1. מישהו

    א. ההגיון של טיבי אומר שאם השני זבל אז גם לי מותר להיות זבל
    ב. לאביר קארה הייתה בעיה ערכית להצביע עם הקואליציה על פגיעה בבעלי עסקים שאותם הוא מייצג, לטיבי לא היה שום סיבה ערכית שתגרום לו לא להתקזז, הוא פשוט יישר קו עם זוועות הליכוד

כתיבת תגובה: