תגובות

שנה להרג אהוביה סנדק ז"ל: מאות מפגינים בירושלים – 24 נעצרו | צפו בתיעודים

שנה להרג הנער אהוביה סנדק ז"ל בידי שוטרים בבנימין כ-1000 מפגינים מוחים בכניסה לירושלים במחאה על הרג הנער ובקריאה להעמיד את השוטרים שגרמו למותו של סנדק לדין.

כוחות גדולים של משטרה חסמו את הכניסה לירושלים, מבעוד מועד.


אביו של אהוביה ז"ל, אברהם סנדק, אמר במקום קדיש, וערך קבלת עול מלכות שמים לע"נ של אהוביה.

כעת 2 מוקדים: המפגינים חסמו את רחוב כנפי נשרים. במקום הוצתו צמיגים, לפחות 5 עצורים במקום.

מוקד נוסף, בגשר המיתרים, במקום כאלף מפגינים, שוטרי יס"מ מתעמתים עם המפגינים. מכתזית החלה לפזר את המפגינים. לפחות 19 עצורים במקום.

לקראת השעה 22:00 המשטרה החלה להפעיל מכתזית ולאחר מכן הצטרפו גם מספר פרשים.


ח"כ בן גביר, שהגיע להפגנה, אמר: "אני באתי לכאן כדי לדרוש צדק לאהוביה, לא יכול להיות מצב שבו כאשר שוטרים הרגו ובצדק מחבל, אמרו להם: ״חייבים לחקור״, ודווקא כאן, לא חוקרים. זו בושה, זו שערורייה. ובאתי כאן גם להגן על אותם צעירים וילדים ולומר שאף אחד לא ייפגע בהם, אף אחד לא ירביץ להם, מותר להם לצעוק, מותר להם לזעוק, זו דמוקרטיה!".

יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר בהפגנה הערב – נגד הטיוח בפרשת אהוביה סנדק ז"ל.

ארגון חוננו סייע במהלך הלילה ל-24 עצורים ממחאת סנדק בירושלים, מתוכם 8 קטינים וקטינות. עו"ד דניאל שימשילשוילי, שהה בתחנת המשטרה מטעם ארגון חוננו והעניק לעצורים סיוע משפטי.

במהלך הלילה שוחררו 15 עצורים, חלקם בתנאים מגבילים של הרחקה מאזור ההפגנה. 9 עצורים יובאו הבוקר לדיון בבימ"ש, ביניהם קטינה בת 14, עו"ד דניאל שימשילשוילי צפוי לייצג את העצורים. חלק מהעצורים סרבו במהלך הלילה לחתום על תנאים מגבילים.

"‏המשטרה שוב נוקטת ביד קשה כלפי מפגינים, ברובם קטינים, בלי פרופורציות ביחס למה שהם לכאורה ביצעו ומונעת מהם להביע את מחאתם החוקית והלגיטימית, הפעם נקטו כלפי המפגינים ביד קשה, אף יותר מפעמים קודמות", מסר עו"ד שימשילשוילי.

מהמשטרה נמסר: "הערב החלו הפרות סדר והתפרעויות אלימות במהלך מחאה שמתקיימת בסמוך לכניסה לעיר ירושלים. במהלך הפרות הסדר חסמו מתפרעים את ציר הכניסה לעיר וכן את ציר הרכבת הקלה, הובערו צמיגים באזור וכן יודו ביצים, חפצים ואבנים לעבר השוטרים. כוחות המשטרה השתמשו באמצעים לפיזור הפרות סדר להדיפת המתפרעים.

בנוסף בעת הפרת סדר שהייתה בצומת הרחובות רופין – הרצל, שם חסמו מספר מתפרעים את ציר הרכבת, הותקף שוטר באמצעות תרסיס פלפל שהותז לעבר פניו. כוחות המשטרה במקום פעלו לפיזורם של המתפרעים ועצרו 5 חשודים בהפרת הסדר ותקיפת שוטר.

בנוסף כוחות המשטרה שפועלים בסמוך לגשר המיתרים עצרו מפרי סדר נוספים במהלך הערב. בסה״כ נעצרו עד כה למעלה מ-20 חשודים בגין הפרות סדר והתפרעויות אלימות.

בשעה זו כוחות המשטרה פועלים לפתיחת ציר התנועה באופן מלא כשגם כעת עשרות מפרי סדר ממשיכים לנסות לחסום את ציר התנועה באזור ולהתעמת עם השוטרים.

בעקבות המחאה נסגרה התנועה לכלי רכב בכניסה לעיר מכיוון כביש 1, והתנועה מופנית לצירים חלופיים דרך מנהרת הארזים.
ציבור הנהגים מתבקש להישמע להנחיות השוטרים ולהימנע מהגעה לאזור."

עוד הוסיפו במשטרה: "משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש המחאה בגבולות החוק, אולם לא תאפשר הפרת הסדר הציבורי בניגוד לחוק ותפעל כלפי התפרעויות אלימות וניסיונות לפגוע בשוטרים ובמשתמשי הדרך."

צילום תמונות: אליסף כהן – חדשות כל העולם. קרדיט סרטונים: עובדיה טובול, איתמר כרמון ואיתמר כהן – חדשות כל העולם.

עיריית ירושלים נגד הבואש המשטרתי: בעקבות מקרים חוזרים ונשנים של שימוש בבואש המשטרתי כאמצעי לפיזור הפגנות שוחח הערב (מוצאי שבת) ראש העיר ירושלים, משה ליאון, עם מפקד מחוז ירושלים, דורון תורג'מן, ודרש להפסיק באופן מיידי את השימוש בחומר הבואש שגורמים נזקים לבתי תושבים לסביבה כולה.

בתום השיחה אמר ראש העיר: "אין מקום להפעלת בואש בתוך שכונות מגורים. זו תגובה לא מידתית, שלא מקובלת בשום מקום אחר בארץ מלבד ירושלים. גם אם המפגינים מפרים את החוק, יש דרך לטפל בכך בלי לגרום לנזקים חמורים לתושבי השכונה והאיזור. בירושלים ההפגנות מתקיימות בתוך שכונות מגורים ועל כולנו לזכור זאת.

"ההפגנה מתקיימת לכמה שעות ולאחר מכן השכונה כולה סובלת מריח הבואש כל השבוע למרות נקיונות העירייה הרבים במקום, וזאת שבוע אחר שבוע".

"ביקשתי ממפקד המחוז להורות על הפסקת השימוש בבואש בתחומי העיר ואני מקווה שכך ייעשה. אני מצפה מכולם להתחשב בתושבי השכונה וקורא למפגינים לשמור על הוראות החוק ולממש את זכותם הדמוקרטית למחאה בצורה חוקית ולא אלימה".

צוותי התבוראה של העירייה יכנסו לנקות את כל השכונה והאיזור כבר בשעה הקרובה על מנת להקל על התושבים ככל שניתן.


תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: