תגובות

הממשלה אישרה שימוש באיכונים סלולריים שיופעלו על ידי שב"כ לאיתור מגעים של מאומתי זן "האומיקרון"


ראש הממשלה חתם על התקנות לשעת חירום בנושא: הממשלה אישרה היום את השימוש באיכונים סלולריים שיופעלו על ידי שירות הביטחון הכללי (שב"כ), לאיתור מגעים של מאומתי זן "האומיקרון".

השימוש ייעשה במטרה לאתר את המאומתים, ובכך לקטוע את שרשראות ההדבקה.

החלטה זו תהיה בתוקף עד ליום ה' הקרוב, 02 בדצמבר 2021, בחצות הלילה (00:00), בתקנות לשעת חירום, במקביל לקידום הליך החקיקה בנושא.

יודגש, כי השימוש מוגבל רק למאומתים בזן החדש, ולא מדובר בשימוש רחב וגורף לכלל המאומתים, כפי שנעשה בגלי התחלואה הקודמים.

כמו כן, שירות הביטחון הכללי (שב"כ) לא יעסוק באכיפת כללי בידוד.

החלטה זו תחומה בזמן ותיבחן מחדש מדי יום. במקרה של התפרצות תחלואה רחבה, ייעצר השימוש באיכוני השב"כ.

שירות הביטחון הכללי (שב"כ) הגדיר את הריסונים וההגבלות על הפעלת האיכונים, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה והדרג המדיני.

בתגובה לפרסומים מישיבות הממשלה היום אומר השר לתכנון אסטרטגי, אלי אבידר: "הבטחנו שינוי, איך נביט לבוחרינו בעיניים כשאנחנו מפירים ברגל גסה הבטחה אחר הבטחה לשמור על הדמוקרטיה?

החלטת המממשלה, לה התנגדתי לפני זמן קצר, להחזיר את איכוני השב״כ היא חציית קו אדום. המהלך הזה סימן את כל מה שהיה רע בממשלת נתניהו.

אנחנו, שהבטחנו לבוחרינו שנשמור על הדמוקרטיה, עושים בדיוק את מה שממשלת נתניהו הרעה עשתה, רומסים אותה ברגל גסה. אין כל הצדקה לצעד כה קיצוני, לא יעיל ולא מידתי שכזה.

זה התחיל בחוק הסמכויות שאותו טרם ביטלנו, המשיך בכך שלא עשינו דבר כדי להעביר חקיקה שתאסור על נאשם בפלילים להקים ממשלה וכעת מאשרים לשב״כ לשוב ולעקוב אחר אזרחים.

בעצם ההחלטות היום אנחנו מכשירים את הקרקע לממשלות רעות עתידיות, להשתמש באותם כלים, ולא תהיה לנו את הזכות המוסרית להתנגד."


האגודה לזכויות האזרח הודיעה כי תעתור לבג"צ נגד איכוני השב"כ: "אנו רואים חומרה מיוחדת בהחלטה לעשות שימוש בסמכות להתקין תקנות לשעת חירום, אף שבג"צ כבר פסק באפריל 2020 שלא ניתן להסמיך את השב"כ לביצוע מעקבי מגעים בהחלטת ממשלה, אלא יש חובה לכנס את הכנסת ולקדם חקיקה. מדובר בזלזול בוטה בשלטון החוק".

ח"כ עופר כסיף פנה ליו"ר הכנסת בבקשה לערוך דיון מהיר בנושא. ח"כ כסיף מוסר: "השופט עמית התייחס לשימוש במנגנון כפייה אשר שקיפותו אינה מלאה כ"תרכובת חומצתית שעלולה לאכל את הגנות הברזל של כל דמוקרטיה". לא רק שאיכוני השב"כ רעילים לדמוקרטיה הם גם לא יעילים למאבק בקורונה. לכן, יש למנוע אותם, או, למצער, לדון בהם בדחיפות בכנסת."

(צילום ארכיון: דוברות המשטרה).


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: