תגובות

פיגוע בעיר העתיקה בירושלים: הרוג וארבעה פצועים מירי – המחבל חוסל | תיעוד

הבוקר בסביבות השעה 09:00, מחבל חמוש בנשק מסוג קרלו וסכין ביצע פיגוע ירי בעיר העתיקה בירושלים.

"הצילו הצילו": תיעוד של קולות זעקה לעזרה ולאחר מכן ירי.

כתוצאה מפיגוע הירי, נפצעו חמישה אזרחים ושוטרים ומותו של אחד הפצועים נקבע בבית החולים. כוחות המשטרה של מחוז ירושלים ומג״ב חתרו למגע, השיבו בירי לעבר המחבל, פאדי אבו שיחדם, בן 42 תושב שועפט שבמזרח ירושלים וניטרלו אותו, מותו נקבע במקום.


המחבל פאדי אבו שיחדם.

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן קיים במקום הערכת מצב ולזירת הפיגוע הגיעו השר לביטחון הפנים עמר בר-לב ומפכ״ל המשטרה רנ״צ יעקב שבתאי.

חקירת הפיגוע מבוצעת ע״י היחידה המרכזית של מחוז ירושלים יחד עם שב״כ.


קרדיט צילום: דוברות המשטרה.

הנרצח בפיגוע הבוקר אליהו דוד קיי הי"ד תושב מודיעין בן 26, עבד בכותל המערבי. הודעה נמסרה למשפחתו.

מהקרן למורשת הכותל המערבי נמסר: "הקרן למורשת הכותל המערבי ורב הכותל המערבי הרה"ג שמואל רבינוביץ כואבים ודומעים על הירצחו הבוקר של עובד הקרן למורשת הכותל המערבי, אליהו קיי ה' יקום דמו, על ידי רוצח שפל בדרכו לעבודתו בכותל המערבי."

אליהו קיי ז״ל, עולה חדש מדרום אפריקה עבד כמדריך הסברה ברחבת הכותל המערבי והאיר פנים לכל אדם, עשה מלאכתו קודש במסירות ובנאמנות. משתתפים בצערה העמוק של המשפחה. יהי זכרו ברוך."

ראש הממשלה, נפתלי בנט, שוחח עם השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, ועם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי. שר הבט"פ והמפכ"ל עדכנו את ראש הממשלה בפרטי הפיגוע שאירע הבוקר בירושלים. רה"מ הנחה להגביר את ההיערכות במרחב ירושלים במטרה למנוע פיגועים נוספים.

תמונת המחבל עם נשק שלוף.

מדוברות המשטרה נמסר כי "כוחות המשטרה של מחוז ירושלים ומג״ב חתרו למגע, השיבו בירי לעבר המחבל (בשנות ה-40 לחייו, תושב מזרח ירושלים) ניטרלו אותו ומותו נקבע במקום. מפכ״ל המשטרה ומפקד מחוז ירושלים נמצאים בזירה, והמשטרה החלה בחקירה נסיבות הפיגוע."

זאבי קצנלבוגן, בן 46 נשוי ואב לשמונה מהרובע היהודי, מספר על פציעתו בפיגוע הבוקר. קרדיט צילום: דוברות הדסה

מדובר מד"א נמסר "בשעה 09:01 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירושלים, על מספר פצועים מירי, סמוך לשער השלשלת בעיר העתיקה בירושלים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח הדסה הר הצופים, שערי צדק ועין כרם, 4 נפגעים, בהם: 1 במצב אנוש, 1 במצב קשה, 2 במצב קל. מהמקום פונה פצוע נוסף במצב קל. המחבל נוטרל."

חובש המוצב על טרקטורון מד"א יהושע שטרית ופראמדיק מד"א משה טובולסקי סיפרו: "מיד שדווח לנו על הירי יצאנו לזירה. הגענו עם הטרקטורון, מספר שטרית, וראיתי 2 גברים כבני 30 שוכבים עם פצעי ירי. חובש בכיר על אופניים של מד"א המוצבים בעיר העתיקה ברוך ויסמן סיפר: אחד הפצועים היה מחוסר הכרה והשני בהכרה מעורפלת. הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים מידי בשטח ומיד העלינו אותם לטרקטורון ופינינו אותם לניידות טיפול נמרץ שהמתינו סמוך לרובע היהודי ומשם פונו לבתי החולים. מצבו של אחד מוגדר אנוש והשני קשה. פינינו אותם לבית החולים שערי צדק ולהדסה הר הצופים. 3 פצועים נוספים במצב קל פונו באמבולנס משטרתי."

מהמרכז הרפואי הדסה נמסר כי אל יחידת הטראומה בהדסה עין כרם פונו שלושה נפגעים מן הארוע בעיר העתיקה. בן 46, פצוע במצב בינוני, בהכרה. בן 30 במצב קל ובן 31 במצב קל שניהם בהכרה מלאה. אל יחידת הטראומה בהדסה הר הצופים פונה פצוע עם פגיעת ראש קשה, בשנות ה-30 לחייו, תוך כדי פעולות החייאה וללא סימני חיים. צוות יחידת הטראומה המשיך בפעולות החייאה אך נאלץ לקבוע את מותו.

מבית החולים שערי צדק נמסר כי ליחידת הטראומה בשערי צדק הגיע פצוע במצב קשה עם פציעות ירי.

קרדיט צילום: דוברות המשטרה.

פראמדיק מד"א אלחי סופר שפינה את הפצוע האנוש סיפר: "הגענו בניידת הטיפול הנמרץ של מד"א לרובע היהודי, שם חברנו לטרקטורון של מד"א שהעביר לנו גבר כבן 30 מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה עם פצעי ירי בגופו. העלינו אותו לניידת טיפול נמרץ ובדרך לבית החולים ניסינו להאבק על חייו תוך שאנחנו מבצעים בו פעולות החייאה מתקדמות ולצערנו לאחר זמן קצר הרופאים בבית החולים נאלצו לקבוע את מותו."
אריה יפה רופא מתנדב באיחוד הצלה מסר: "מדובר בפצוע אנוש ובפצוע בינוני-בהכרה. הענקנו בזירה סיוע ראשוני לפצועים תוך ביצוע החייאה על הפצוע אנוש שפונה לבית החולים תוך המשך פעולות החייאה".

הרב זאבי קצנלבוגן שהפצע בפיגוע, צילום: חדשות על העולם.

יווני בן שימול חובש איחוד הצלה מסר: "בסיוע צוות אמבולנס של איחוד הצלה הענקנו בזירה סיוע ראשוני לפצוע אנוש ולפצוע קשה. כמו כן הענקנו בזירה סיוע ראשוני לשני נפגעים קל שאחד מהם פונה באמבולנס איחוד הצלה לבית החולים הדסה עין כרם".

יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ': "אני ‏מבקש לחזק את ידיהם של אנשי כוחות הביטחון בירושלים וקורא לכולנו להתפלל לרפואתם של הפצועים. את הטרור צריך למגר באגרוף ברזל תוך גדיעת התקווה המניעה אותו. את תומכיו צריך להוקיע ולא לצרף לממשלה."

ארגון חמאס: "תנועת ההתנגדות האסלאמית חמאס תומכת בגיבור שלה, שייח פאדי מחמוד אבו שחידאם, מנהיג התנועה במחנה שועפאט, שביצע היום את המבצע (פיגוע הירי) בירושלים הכבושה."

ח"כ בן גביר התגובה לפיגוע הקשה סמוך להר הבית: "רק לפני כשנה בג"צ דחה עתירתי לנציב מגנומטרים לערבים כמו ליהודים כחמישים מטר מהר הבית. אם היו עושים זאת התוצאות הקשות היו נמנעות כשהטרור מרים ראש צריך להוריד לו את הראש. מי שמנסה לרצוח יהודים צריך לירות לו בין העיניים ולשלוח מסר לבאים אחריו שזה סופו של כל מחבל".

ח"כ בן גביר הוסיף: "חוסר המשילות של הממשלה מעודד את המחבלים להוציא פיגועים, בינתיים עד שהממשלה תתעורר ותעיף את האחים המוסלמים, צריכים להרוס את ביתו של המחבל ולגרש את בני משפחתו מהמדינה".

בתגובה לפיגוע הבוקר אמר תום ניסני מנכ"ל "בידינו – למען הר הבית": ראשית כולנו מתפללים לשלום הפצועים. הפיגוע המשולב מהבוקר הוא עוד קריאת השכמה למשטרה, לגופי הביטחון ומקבלי ההחלטות – אנחנו לא נוותר על זכותנו לעלות להר ונהיה החלוצים במחנה, אך תפקידכם הוא להחליף דיסקט ולהכיר בכך שאנחנו הפיתרון ולא הבעיה, רק ריבונות וזכויות מלאות ליהודים בהר יביאו שליטה ושקט.
כמה פיגועים עוד ידרשו כדי שהאסימון ירד?"

לבקשת אישתו של הפצוע הקשה, נא להתפלל לרפואת הרב אהרון יהודה בן טובה.


תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: