תגובות

גדעון סער: "נתניהו חי בסרט, הציע לי להיות ראשון ברוטציה ולהעביר חוק להגבלת כהונה"

שר המשפטים ‏גדעון סער תוקף את נתניהו וחושף: "רק לפני כמה חודשים נתניהו שלח אלי שליחים כדי להקים ממשלה והציע לי לחוקק חוק הגבלת כהונה ואפילו הסכים לחוקק אותו רטרואקטיבי."

דבריו של סגן רה״מ ושר המפשטים גדעון סער בפתח ישיבת סיעת תקווה חדשה:


״צהריים טובים לכולם, אני שמח שכל השותפות לממשלה התאחדו אתמול כדי לעשות תיקון חשוב – הגבלת כהונה, במקום כהונה ללא הגבלה.
זה במצע תקווה חדשה וכשאנו מבטיחים- אנו מקיימים.

יש כאלה שבתחילת הקריירה שלהם, כשזה התאים להם, היו החסידים הגדולים ביותר של הגבלת כהונה, היום – זה פתאום הופך להיות "לא דמוקרטי".

שמעתי את דברי ההבל של יושב ראש האופוזיציה: "לא קיים בשום דמוקרטיה פרלמנטרית".

אז אני רוצה לספר לכם כמה דברים, קודם כל מר נתניהו עצמו לפני חודשים ספורים כששלח אליי שליחים והתחנן להקים ממשלה יחד, תוך שהוא מבטיח לי להיות ראשון ברוטציה, אחד הסעיפים שהוא הציע מיוזמתו היה הגבלת כהונה ואפילו הסכים לחוקק את זה באופן רטרואקטיבי, כך שהוא יכול לכהן רק שנים ספורות נוספות, שלוש שנים ואחר כך זה יוחל באופן פרוספקטיבי .
כנראה שלפני מספר חודשים זה עדיין היה דמוקרטי ולפתע זה הפך להיות לא דמוקרטי.

אבל גם בטיעון שלו נתניהו לא מדייק, הרי בישראל הייתה דמוקרטיה פרלמנטרית, גם כאשר הייתה כאן בחירה ישירה.


היא הייתה דמוקרטיה פרלמנטרית, היה אפשר להפיל את הממשלה כפי שקרה, כפי שמר נתניהו יודע היטב – בהצעת אי אמון כמו בכל פרלמנט, זה לא קיים במשטר נשיאותי, לא היה כאן משטר נשיאותי.

והייתה כאן הגבלת כהונה מכוח חוק שנתניהו צידד בה, מעבר לזה, מבחינה רעיונית אם אפשר להגביל את הבחירה של העם עצמו – בבחירה ישירה בהגבלת כהונה, איך אי אפשר להגביל ממשלה שמכהנת מכוח אמון הכנסת ?

מר נתניהו רחוק מלהבין את השינוי שהתחולל וסיים את שלטונו – הוא חי בסרט, לא יודע אם זה סרט אירני או סרט סורי, אבל הוא חי בסרט.
יש רוב אדיר של ישראלים שתומכים בחקיקת החוק הזה, שמבינים את העקרון של הגבלת כהונה ושיודעים שאי הגבלת כהונה מזמינה ריכוז כוח וסיאוב ושחיתות, הם סולדים מזה.
ולכן אנחנו נעביר את החוק הזה ואתה לא תצליח לבטל אותו, כי זה הביטוי לרצון האוטנטי של אזרחי ישראל.

כיוון שלנו יש השקפת עולם, לא משהו שמשתנה לפי הצורך הפוליטי כל רבע שעה וגם הגשנו הצעת חוק של הסיעה להגבלת כהונה בשלטון המקומי. הגבלת כהונה היא הדרך להבטיח שמי שמרכז בידיו את הכוח פועל למען האינטרסים של הציבור ולא למען הישרדות אישית אין סופית.
אפשר כמובן תמיד להתווכח על פרטים אבל העקרון הוא עיקרון חשוב, חשוב למנוע ריכוז כוח סיאוב ושחיתות בשלטון. אבל זה לא הדבר היחיד שאנחנו מקיימים מתוך המצע שלנו. היום עשינו דבר מאוד חשוב כאשר לאחר אזלת יד שאפיינה את הממשלה הקודמת שמנעה חקיקה עונשי מינימום בעבירות נשק בלתי חוקי. אני הבאתי את הצעת החוק הזאת גם בממשלה הקודמת, היום אישרנו את הצעת החוק שלי ושל חברת הכנסת שרן השכל יו"ר הסיעה בקריאה שנייה ושלישית בוועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת. ההצעה הזאת עונה על מצב החירום, על מכת המדינה של החזקה וסחר בנשק בלתי חוקי.

בעבירות נשק צריכה להיות ענישה חזקה ומרתיעה ואנחנו נשלים את החקיקה הזאת. כבר עשינו כמעט את כל הדרך, גם כך נקיים התחייבות נוספת של תקווה חדשה לציבור. ההשמצות השקרים והסיפורים שבאים להטעות את הציבור בדברים היסודיים ביותר את זה אנחנו נשאיר לאחרים, אנחנו נתרכז בעשייה ונשנה את המציאות במדינת ישראל״.


(צילום: דודי בן חמו – חדשות כל העולם).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: