תגובות

אחרי מאבק של שנים: תושבי גבעת עמל מפונים מהבתים – עימותים עם השוטרים

ברגעים אלה הפינוי הסופי של שכונת גבעת עמל בתל אביב יצא לדרך: שוטרים פרצו לשכונה לפנות את התושבים הותיקים מנחלותיהם, כדי לאפשר בניית פרויקט יוקרה של הטייקונים ועיריית תל-אביב.

תיעוד רגע הפריצה למתחם.

מתווה לפינוי-פיצוי מוסכם לגבעת עמל שהממשלה קידמה מאז אוגוסט וכבר תוקצב ע"י העבודה ומרצ – לא קודם מפני שחסרה פרוצדורה להעברת הפיצוי לתושבים.


התושבים: "שרי ממשלת השינוי, ובראשם גדעון סער ואיילת שקד הבטיחו ונטשו. הם נותנים תירוצים של "פרוצדורה" ולא אכפת להם שהתושבים יפונו בכוח וללא קורת גג חליפית."

בחודש אוגוסט 2021, התושבים חתמו על הסכמה למתווה פיצוי-פינוי מוסכם שגובש בלשכת שר המשפטים גדעון סער יחד עם הח"כיות נעמה לזימי (עבודה) וגבי לסקי (מרצ) לפיו יפוצו על המבנים והחצרות שהיו ברשותם בשנת 1961, השנה שבה המדינה מכרה את הקרקע בגבעת עמל עם התושבים ליזמים.

המחוזי קבע כי המדינה הפרה הבטחות לדיור חלופי לתושבי גבעת עמל במשך שישה עשורים.

מייד לאחר החתימה על המתווה, התושבים פנו אל שרת הפנים איילת שקד שליוותה אותם לאורך השנים להצטרף ליוזמה הקואליציונית כדי להבטיח את מימושה אך קיבלו עד היום תשובות מעורפלות ומתחמקות.

מתווה הפיצוי תוקצב לבסוף ע"י מפלגות העבודה ומרצ בלבד והכסף שמור באוצר, אך הממשלה טרם גיבשה את הפרוצדורה להעבירו לתושבים.


תושבי גבעת עמל: "מבן גוריון ועד בנט וסער ושקד. מסכת התעללות בת 74 שנה רצופה בהפרת הבטחות שלטוניות עומדת להסתיים בחרפה. הפיצוי ישנו אך לאף אחד לא אכפת שהתושבים יזרקו באלימות מהבית ושלא יקבלו אותו. יש פתרון בר השגה ורק אדישות של הממשלה מנעה את המימוש שלו. ציפינו לסיום ממלכתי, מכובד והוגן בגבעת עמל ע"י ממשלת השינוי וקיבלנו בושה בושה בושה."

משטרת ישראל נמסר: "המשטרה ערוכה החל משעות הבוקר, בשתוף צוותי כב"ה, מד"א, נציגי הרשות המקומית וגופים אזרחיים נוספים, לסיוע באכיפת צו פינוי שיפוטי התלוי ועומד בשכונת גבעת עמל בת"א.

בשל עומסי תנועה הצפויים בצירים הסובבים את המתחם, ציבור הנהגים מתבקש שלא להגיע למקום ולבחור בדרכים חלופיות, תוך שימוש באפליקציית Waze המעודכנת בהסדרי התנועה העיתיים במקום.

אנחנו קוראים לתושבי המתחם להישמע להנחיות השוטרים, לשמור על הסדר הציבורי ולאפשר לקבלן הביצוע ליישם את ההחלטה השיפוטית, כאשר המשטרה תגלה אפס סובלנות לכל גילויי אלימות או סיכון כלפי מי מהנוכחים במתחם."

ח"כ גבי לסקי ממרצ אמר על פינוי תושבי גבעת עמל: "אתמול בלילה, הגעתי לגבעת עמל לשבת עם התושבים, ועד השעות הקטנות של הלילה עוד ניסינו למצוא פתרון לדחות את הפינוי ולמצוא מסלול להעברת הכספים שח"כ נעמה לזימי ואני הצלחנו לשריין עבור התושבים. הפינוי שקורה עכשיו בשכונה, הוא תוצאה של אטימות לב. אפשר היה למנוע את הפינויים. לא נשקוט עד שנשים סוף לעוול ההיסטורי שנגרם לתושבים."


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: