תגובות

ח"כ הרב ישראל אייכלר בדיון מיוחד בוועדת הפנים בעקבות הצעה לסדר בנושא חשש מקריסת מבנים

וועדת הפנים של הכנסת התכנסה לדיון מיוחד בעקבות הצעתו לסדר של ח"כ הרב ישראל על החשש מפני קריסת מבנים בישראל. 


ח"כ הרב אייכלר: "הנושא הוא חשוב ותלוי בפיקוח נפש. ישנן דירות, אפילו בירושלים שיש בה בניני אבן, שנבנו עבור יוצאי מעברות ועולים משנות החמישים והשישים. דירות כאלו נמצאות בסכנת קריסה. ראינו את קריסת המבנה בחולון, ואת החששות במבנים אחרים ברוב הארץ. לא מכבר ראינו את התוצאות של מבנה שקורס על יושביו במיאמי, רח"ל.


"הבעיה היא כפולה: יש הרבה אנשים שרואים סדקים, אבל הם מפחדים שיוציאו אותם מהבית. הם ממשיכים לחיות עם הסכנה כי אין להם לאן ללכת. מצד שני יש כאלו שבאו לדווח מרוב פחד על מקרים שלא היה בהם סכנה אמיתית. אף אחד לא בודק מבנים ישנים ולא מבטח את הדיירים האלו. אני מבקש מהוועדה לדון על ביטוח מבנים כללי. לא מדובר בביטוח יקר. המדינה צריכה לבחון אפשרות לבטח אותם למקרה של קריסה. אני מדבר על ביטוח לפני שהבניין כבר רעוע. להקדים תרופה למכה"

בנוסף, הציע ח"כ הרב אייכלר: "הגיע הזמן להחזיר את פרויקט תמ"א 38 ואת פרויקט פינוי בינוי. הבעיה היא שתמיד ניתנה לרשות המקומית הזכות לטרפד את התכניות האלו. הרי תמ"א 38 קיימת כבר יותר מעשר שנים אבל ראשי הערים לא רצו את זה. לא היה להם עניין בכך. הם רואים את החור שבגרוש. עדיף להם בניין משרדים עם ארנונה גבוהה, על תושבים שאינם עשירים.

"בוועדה להגנת העורף עסקנו בכך רבות. יש מאות אלפי מבנים שבמצב מלחמה הם נכנסים לטווח הסכנה. אין להם חדר מוגן. הדרך למגן אותם הוא על ידי תמ"א 38 או פינוי בינוי שגם תמגן אותם לשעת מלחמה וגם תוציא אותם מכלל סכנת קריסה.

"אנחנו מכבדים מאוד את ראשי הערים ואת הפעילות שלהם למען העיר. אבל אסור לתת לראשי הערים להעדיף את מבני המסחר, מאשר למגן ולייצב את המבנים של האזרחים הפשוטים. אסור שיהיה לראשי הערים את הווטו לטרפד פתרון. צריך שלמדינה תהיה זכות לקבוע חובת אישור תכניות מיגון גם על ראשי הערים"אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: