תגובות

תם מרתון ההצבעות: גם תקציב המדינה לשנת 2022 אושר במליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית

אחרי שלושה ימים של הצבעות: מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את תקציב המדינה והתכנית הכלכלית (חוק ההסדרים) לשנים 2021-2022.

תקציב המדינה לשנת 2021 יעמוד על 432.3 מיליארד שקלים, ובשנת 2022 על 452.5 מיליארד שקלים.


בשנת 2022 יעמוד תקציב החינוך על כ-70 מיליארד שקלים, תקציב הבריאות יעמוד על כ-45 מיליארד שקלים, תקציב משרד הביטחון יעמוד על כ-60 מיליארד שקלים, תקציב פיתוח התחבורה יעמוד על כ-36 מיליארד שקלים, תקציב משרד הרווחה והרשות לזכויות לניצולי שואה על כ-15 מיליארד שקל ותקציב מערך ההשכלה הגבוהה יעמוד על כ-12 מיליארד שקלים.

התקציב לשנת 2022 אושרה ברוב של 59 מול 56 ובכך תם סדר היום במליאת הכנסת.

יו"ר הכנסת מיקי לוי אמר בתום ההצבעות: "צר לי שהאופוזיציה לא קיבלה את המעמד וההכרעה הדמוקרטית של הבית הזה. אני מאחל למדינה בהצלחה וכמובן לממשלה הזו. אחרי כל המאבקים והשעות עשינו היום דבר גדול, סוף סוף יש למדינה תקציב. תהיה פה יציבות ומשרדי הממשלה יוכלו להתנהל. מקווה שנצא מכאן גם ליחסים אחרים במשכן הזה, הגיע הזמן שננהל פה שיח מכבד".

שר האוצר אביגדור ליברמן: "אישרנו תקציב שמביא יציבות למערכת הפוליטית ובהירות לכלכלת ישראל. תודה רבה לכולם ומברוק למדינת ישראל". ליברמן הודה לכל העוסקים במלאכת גיבוש והעברת התקציב ואף הוסיף בהומור: "רוצה להודות לאמילי מואטי, כי תקציב בלי דרמה זה לא תקציב".


סגן רה״מ ושר המשפטים גדעון סער: ״בנחישות, מול מפל הסתה וכזבים, מבול של צרחות וגידופים, עברו תקציב המדינה וחוק ההסדרים במלואם. נכשלה מזימת האופוזיציה לגרור את ישראל למערכת בחירות חמישית. התרחקנו מהתהום והחזרנו את ישראל לפסים של יציבות ועבודה למען אזרחיה. הבטחנו וקיימנו. הבאנו לישראל תקווה חדשה״.

שר הביטחון ויו״ר כחול לבן בני גנץ: ״יש מנהיגים בירושלים. מנהיגים שידעו לשים את ישראל לפני הכל. מנהיגים שידעו להתאחד, לשים בצד את חילוקי הדעות ולעשות הכל למענכם.

בנימה אישית: אני מרגיש שהעברת התקציב היא ניצחון של המדינה, אבל היא גם ניצחון אישי שלי.

מי שפעל ממניעים אישיים והסב נזק רב למדינה ולאזרחיה יושב באופוזיציה, ומי שדואג לאזרחי ישראל – נמצא היום בקואליציה. זה ניצחון גדול עם מסר חשוב. אני מרגיש גאווה גדולה להיות חלק מוביל בממשלה הזו, גאווה על כך שסוף סוף החזרנו את ישראל למסלול, גאווה להוביל את חבריי וחברותיי בכחול לבן שהיו חלק מרכזי בהשלמת המהלך החשוב וכמובן גאווה על כך שהמאבק שלי ליציבות פוליטית למען אזרחי ישראל הצליח בסופו של דבר.

ועכשיו, נשלים קצת שעות שינה, ובחזרה לעבודה למען ביטחון ישראל. מגיע לכם שנדאג לכם. מגיע לכם שנעבוד למענכם״.

במפלגת העבודה אמרו מיד עם העברת תקציב המדינה לשנת 2022: ״בתקציב שהעברנו לפנות בוקר, יש הישגים אדירים שישפיעו על החיים של כולנו. הישגים שחברי וחברות סיעת העבודה נלחמו עליהם בתחבורה הציבורית, במלחמה באלימות בחברה הערבית, במאבק באלימות והפגיעה המינית, בתקציבי ענק לחינוך בלתי פורמאלי ועוד כל כך הרבה תקציבים חברתיים חשובים. ישראל יוצאת היום משנים של סחרור ללא תקציב. הממשלה החשובה הזאת והקואליציה בהשתתפות רע"מ שמפלגת העבודה אפשרה את הקמתה עוברת עכשיו לשלב היישום של התקציב למען אזרחיות ואזרחי ישראל."

מסיעת ש״ס נמסר: "זהו יום מביש ועצוב למדינת ישראל. על חודו של קול, ״הצליחה״ קואליציית השבעים והמנותקים להעביר תקציב שכולו פגיעה מכוונת בקשישים, במוחלשים, בתושבי הפריפריה ובמשפחות ברוכות ילדים. ממשלה שהעומד בראשה לא עובר את אחוז החסימה פועלת נגד העם ומחוללת חורבן בערבות ההדדית ובאופי היהודי של מדינת ישראל. הבושה הגדולה שייכת לאותם נציגים ״דתיים״, שהרימו ידם במשך 48 שעות בעד התקציב הפוגעני ומשמשים קבלני ביצוע של לפיד וליברמן. ערב ראש חודש כסליו שבו העם היהודי מציין את נצחון האור על החושך, ש״ס תמשיך להיאבק בכל כוחה בליקוי המאורות הזה עד להפלת הממשלה הרעה הזו. גיבורים על חלשים! תתביישו!"

מסיעת יהדות התורה נמסר: "קואליציית הזדון אישרה ברוב דחוק, כפוי ומאולץ, תקציב רע ואכזרי, ללא חמלה וללא כל בשורה בשום תחום, חוץ מלחתולים, לרפורמים וארגונים קיצוניים.
מדובר בממשלה אטומה ששר האוצר שלה מתגאה בשחצנות בחלשים ובעניים, תוך העלאת מיסים וגזירות קשות. התקציב הדורסני הוא מפגע כלכלי שיביא לעליית מחירים ויפגע קשות במעוטי היכולת, במשפחות ברוכות הילדים, בנשות האברכים, בעולם התורה ובמסורת ישראל. יהדות התורה תמשיך להיאבק כדי להפיל את ממשלת הזדון של בנט-לפיד-ליברמן-סער, שהוקמה בחטא, ללא תמיכה ציבורית, בניגוד לכל ההבטחות והערכים, ושפועלת להרס היהדות והציביון היהודי בישראל. בין הרפורמות הנכללות במסגרת התקציב: העלאת גיל הפרישה לנשים; הפחתת יוקר המחיה על ידי הסרת חסמים לייבוא ורפורמה בתקינה; תכנית לצמצום הרגולציה במשק; קידום התחרות בכשרות; חוק המטרו; קידום שכירות ארוכת טווח; קידום תשתיות תקשורת מתקדמות; בנקאות פתוחה לעידוד התחרות בשוק הפיננסי; שינויים מבניים במשק הגז."

שר האוצר, אביגדור ליברמן, בירך על טישור התקציב: "סוף סוף אפשר לברך על המוגמר. בשעה טובה ומוצלחת ובתום חודשים של עבודה מאומצת השלמנו ביחד את המשימה והבאנו תקציב חברתי ואחראי לכל אזרחי המדינה. שנת 2022 תהיה שנה שבה הקשישים והנכים יקבלו תוספת שנתית לקצבה בגובה אלפי שקלים, שנה שבה נרגיש שינוי משמעותי בתחבורה הציבורית, נתחיל להגדיל סוף סוף את כמות הרופאים בבתי החולים, נוכל לייבא בקלות מוצרים בזול, נדאג לנכי צה"ל אחרי שנים של הזנחה, בעלי העסקים יוכלו לנשום לרווחה מהרגולציה החונקת, האזרחים יוכלו ללכת לשוק ולקנות אבוקדו גם בחורף וגם בקיץ ובזול כמו ביתר המדינות המתקדמות בעולם. הענקנו יציבות למשק עם עסקת חבילה, דאגנו לצמיחה בעתיד ויצרנו בזכות עבודה קשה – יציבות שלטונית.
אני רוצה להודות לראש הממשלה, לראש הממשלה החליפי, לראשי המפלגות, לשרים ובמיוחד לשר במשרד האוצר, חמד עמר, ליו"ר הכנסת, ליו"ר הקואליציה, ליושבי ראש הוועדות ובפרט ליו"ר ועדת הכספים מר אלכס קושניר. בנוסף, תודה לכל חברי הקואליציה וכמובן לאנשי האוצר ואנשי לשכתי שעבדו לילות כימים בתקופה זו.
אפשר לנשום לרווחה ולתאר מה נעשה בשנה הקרובה, אם את כל זה הספקנו לעשות בפחות מ- 150 יום. נמשיך לדבוק במשימה, להתעלם משיקולים צרים ולהביא בשורות לכל אזרחי המדינה".

מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב: "תקציב המדינה לשנים 2021-2022 מביא איתו רפורמות כלכליות חשובות ביותר לכלכלת ישראל שיוביל להתאוששות מהירה של המשק. התקציב מדגיש את החשיבות התקציבית עבור קידום הצמיחה במשק, פיתוח התשתיות, הגברת התעסוקה, הורדת יוקר המחיה וזאת במטרה לשפר את רווחתם של כלל אזרחי המדינה".

הממונה על התקציבים, יוגב גרדוס: "התקציב שאושר מביא לידי ביטוי את סדר העדיפויות של הממשלה בצורה אחראית ומכיל בחובו שורה של צעדים ורפורמות שיביאו לשיפור רווחת האזרחים ולהמשך צמיחת המשק בטווח הארוך".

התכנית הכלכלית (חוק ההסדרים) שאושרה מושתתת על חיזוק שלושת אבני היסוד של הכלכלה – הון אנושי, תשתיות ציבוריות ותנאים סביבתיים להאצת הצמיחה. התכנית מתמקדת בהשקעה בהון האנושי ושילוב אוכלוסיות מוחלשות, בפיתוח תשתיות ציבוריות בתחומי התחבורה, הדיור, האנרגיה והתקשורת, ובהסרת רגולציה, שיפור התחרותיות וייעול הממשלה.

הצעות החוק שאושרו כחלק מהתוכנית הכלכלית (חוק ההסדרים) מתמקדות בכמה עקרונות מרכזיים:

• העלאת גיל הפרישה לנשים
• הפחתת יוקר המחיה – עידוד יבוא ורפורמה בתקינה
• תכנית לצמצום הרגולציה במשק
• קידום התחרות בכשרות
• מעבר לאנרגיה ירוקה
• ייעול מנגנון הבטחת היציבות בתשואות קרנות הפנסיה
• תוספת לגמלת השלמת הכנסה לאזרחים ותיקים
• העלאת קצבאות הנכות
• ניהול ביקושים בתחבורה ופתרונות תחבורה לטווח הקצר
• חוק המטרו
• קידום שכירות ארוכת טווח
• הסבת משרדים למגורים
• קידום תשתיות תקשורת מתקדמות
• בנקאות פתוחה לעידוד התחרות בשוק הפיננסי
• הרפורמה ברישוי עסקים
• רפורמת רישוי עצמי
• הסדרת והפחתת הרגולציה בתחום כיבוי האש
• ייעול ההליך הפלילי על ידי קיום דיונים בהיוועדות חזותית
• שינויים מבניים במשק הגז
• הקלות בהפעלת מעונות יום
• עידוד התחדשות עירונית
• הכנסות מצטברות – מיסוי רווחים כלואים.


(צילום: דני שם טוב – דוברות הכנסת).
אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: