תגובות

"למנוע התגוששות ושנאת חינם": נשיא המדינה ביקש מח"כ גלעד קריב ואלון טל לא להגיע לתפילה בכותל

נשיא המדינה יצחק הרצוג פנה הערב לחברי הכנסת גלעד קריב ואלון טל וביקש מהם שלא להגיע לתפילה בכותל במטרה למנוע התגוששות ושנאת חינם מיותרת בין נבחרי ציבור מול שריד מקדשנו.

הנשיא הודיע לח״כ קריב כי הנחה במקביל את מנכ״ל בית הנשיא אייל שויקי לפתוח בשבוע הבא בשיחות עם כל הגורמים הנוגעים בנושא התפילה ברחבת הכותל במטרה לשמוע את עמדותיהם ולנסות ולאתר פתרונות אפשריים למשבר. מתוך כבוד לפניית הנשיא חברי הכנסת קריב וטל נענו לפנייה והנשיא הודה להם על כך.


נשיא המדינה יצחק הרצוג: ״האפשרות שנבחרי ציבור יתעמתו ברחבה של שריד בית המקדש, המקום הקדוש ביותר ליהדות והמקום שאליו נשואות עיני כל היהודים בעולם מעוררת אצלי חלחלה עמוקה, במיוחד כשאנו זוכרים כיצד הסתיים העימות במקום זה לפני כאלפיים שנה. שונאי ישראל רק מייחלים לתמונות מסוג זה ואני קורא לכולם לנהוג באיפוק ובכבוד הדדי בתקווה למצוא נתיבות שלום בעמינו.״

ח"כ גלעד קריב אמר בתגובה: "אני מודה לנשיא המדינה על מאמציו למנוע עימות חסר תקדים ברחבת הכותל, ועל נכונותו להירתם לקידום פתרון המחלוקת ארוכת השנים. פעם נוספת הוכח כי ארגון נשות הכותל והתנועות הלא אורתודוקסיות הן הצד המעוניין בפשרה בסוגיית הכותל וזהו המסר שאנו נביא עימנו לפגישה עם נשיא המדינה.

יחד עם חברות וחברי כנסת נוספים מסיעות הקואליציה – אמשיך לעמוד לצידן של נשות הכותל, ולפעול ליישום מתווה הכותל במלואו, המהווה פשרה היסטורית והכרחית. מתווה זה הולם את ערכיהן של הקואליציה והממשלה המבקשות להביא לאיחוי השסעים בחברה הישראלית ובעם היהודי, ואנו מצפים להתקדמות מהותית ביישומו בחודשים הקרובים."

ניסיונותיו של ראש האופוזיציה נתניהו בימים האחרונים להעצים את העימות סביב סוגיית הכותל – היא ניצול ציני של המחלוקת והמשך ישיר להתנהלותו חסרת האחריות מעת שהקפיא את מתווה הכותל בשנת 2017".

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני הגיב: "היות וגלעד קריב השתמש בחסינותו לפגוע בסטטוס קוו הקיים בכותל המערבי, ומאחר והוא הודיע שהוא לא מגיע מחר, התייתרה ההגעה שלנו בראש חודש זה. נמשיך לשמור גם פיזית על קדושתו של הכותל המערבי."


יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי: "‏אני מודה לנשיא המדינה יצחק הרצוג שנרתם למאמץ לשמור על קדושת הכותל המערבי – שריד בית מקדשנו. ערב ראש חודש כסליו שבו העם היהודי מציין את הנצחון האור על החושך, תנועת ש"ס תמשיך להיאבק בכל כוחה כנגד אלו הרוצים לחלל את קדושת הכותל, ולפגוע בזהות היהודית של המדינה."

יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ': "אני מודה לנשיא על התערבותו במניעת הפרובוקציה ברחבת הכותל, שריד בית מקדשנו. הכותל, מקום תפילה בסמוך למקום המקדש, אליו נהרו ונוהרים מליוני יהודים לתפילות בכל הדורות. הכותל אינו מקום לפרובוקציות ופרובוקטורים. נמשיך לעמוד על המשמר ולמנוע כל פגיעה בקדושת הכותל המערבי."

יו"ר עוצמה ח"כ בן גביר: "טוב עשה קריב שהחליט להימנע מפרובוקציה, אולם אסור לתת לו כוח לנהל משא ומתן על הכותל החשוב לכל יהודי ויהודיה. קריב וחבריו הרפורמים הם פרובוקטורים המבקשים להלהיט הרוחות בירושלים ונמאס מהתקפלות המשטרה והמערכת המשפטית בפניהם"

(קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ)


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: