תגובות

נשיא המדינה בטקס האזכרה לחללי "מבצע קדש": "המערכה הייתה ציון דרך חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל"

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים היום, יום שלישי, כ"ז בחשוון, 2 בנובמבר, בטקס האזכרה הממלכתי לחללי "מבצע קדש" במלאות 65 שנים למבצע, והניח זר לזכרם.


הנשיא פתח את דבריו ואמר: "שישים וחמש שנים חלפו מאז מלחמת קדש, ואנו לא שוכחים את יקיריכם-יקירנו, החללים והנעדרים, שלחמו בנחישות ובאומץ למען ביטחון מדינת ישראל ועם ישראל ואשר נפלו בשליחות האומה. אנו מוקירים את גבורתם ומרכינים ראש לזכרם."

"מערכת סיני הייתה ציון דרך חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל. היא הבהירה לאויבינו ולעולם שאנחנו פה כדי להישאר," אמר הנשיא והוסיף: "בעקבות הניצחון בסיני חודשה ההרתעה הישראלית וזכינו בעשור של שקט ביטחוני יחסי. אלה היו שנים חיוניות לביסוסה של ישראל הצעירה מבחינה צבאית, כלכלית ומדינית. ישראל עסקה אז בהפרחת יישובים, בקליטת עלייה, בבנייה ובהתעצמות. קרבות קדש לא עיצבו רק את תוצאות המערכה. הם השפיעו גם, ולא פחות חשוב, על עיצוב דמותם של הלוחמים והמפקדים בצה"ל."

הנשיא הדגיש ואמר: "דברים רבים השתנו בשישים וחמש השנים שחלפו מאז. מדינת ישראל התפתחה והשתנתה. עוצמתנו הביטחונית היום אינה מוטלת בספק. רוח הלוחמים – התעוזה, אומץ הלב, הנחישות – אלה לא השתנו. בשנים האלה גם זכינו לממש את הכמיהה לשלום עם שכנתנו מדרום – מצרים. אני מניח שהלוחמים דאז לא פיללו ליחסים אלה אבל בהחלט אפשר לומר שגבורתם ונחישותם צרבה משהו בתודעת האוייב המצרי דאז ואחרי שתי מלחמות עקובות מדם ונוספות הגיע השלום המיוחל. זהו שיקוף מובהק לעוצמת השלום, שמשיאה לנו ביטחון ויציבות."

בסוף דבריו פנה הנשיא למשפחות ואמר: "משפחות יקרות. "לא אגדה רעי ולא חלום עובר", כתב יחיאל מוהר בשיר שהפך להמנונה של מלחמת קדש והושר גם כאן היום. למה שנחזה אז כאגדה היה מחיר כבד. את המחיר שילמתם אתם – בני המשפחות. אתם זוכרים ואנחנו זוכרים איתכם. נעשה הכול להיות ראויים לזכר יקיריכם. יהי זכרם של הגיבורים חללי מבצע קדש נצור וחקוק על לוח לב העם בישראל לדור דור."

(קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ)אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: