תגובות

אחרי שומר החומות: ‏תרגיל העורף הלאומי יכלול לראשונה מהומות בערי ישראל

השבוע יתקיים תרגיל 'עורף לאומי', בו יתאמנו פיקוד העורף ורח"ל (רשות חירום לאומית) על תרחיש חירום נרחב, על מנת לחזק את ממשקי העבודה בין כלל גופי החירום.

התרגיל יבחן בפעם הראשונה את היישום של ועדת מזרחי, שקבעה את חלוקת האחריות בין פקע"ר לרח"ל בשעת חירום, ויתבסס על לקחי העבר, בדגש על מבצע 'שומר החומות'.

"מדובר באירוע חסר תקדים", אמר תא״ל (מיל׳) יורם לרדו, "זו הפעם הראשונה שאנחנו מקיימים תרגיל בסדר גודל כזה, בשיתוף פעולה מלא ביננו לבין הצבא".


זהו תרגיל הדגל של ארגוני החירום שידמה מערכה רב-זירתית, ויכלול תגובה לחימושים מדויקים, קצב אש גבוה, ירי ממוקד על יישובים סמוכי גדר ועומס על בתי חולים בצפון ובמרכז. בנוסף, לראשונה יופעל גדוד לוגיסטי מיוחד שהוקם לצורך אימון זה, שתפקידו לתמוך את המרחב האזרחי.

ביום שני, 1.11.2021, יתורגלו התרחישים הבאים: תרגול 'מרחק בטוח' בכפר יובל ובאביבים (תרגיל פינוי וקליטה של אזרחים בעת חירום אשר יפונו על ידי חטיבת החילוץ וההדרכה), תרגול אירוע בלתי קונבנציונאלי (תרגול של התמודדות עם נשק כימי), פינוי מוסד לאוכלוסייה מיוחדת (התרגול ייעשה בשיתוף פעולה עם מד"א וידמה פינוי תחת אש), וויסות שניוני (בתי החולים בצפון הארץ יתרגלו בפעם הראשונה יחד עם פיקוד העורף מצב חירום בו יצטרכו בתי החולים להתמודד עם כמות גדולה של פצועים).

ביום שלישי, 2.11.2021, יתורגלו התרחישים הבאים: תרגיל חומ"ס (מדמה פגיעת טיל במפעל שתוביל להתפרצות חומר רעיל במרחב. פיקוד העורף יתרגל עם כלל גורמי החירום את חסימת הדליפה ופינוי הנפגעים), יחידת 'אגד השיטור' (כהפקת לקחים ממבצע 'שומר החומות', בו אותגר ביטחון הפנים של מדינת ישראל והתקיימו הפרות סדר בתוך ערים מיושבות. מתרגלים לראשונה שליטה מלאה בצירים).

יום רביעי, 3.11.2021, יהיה היום המסכם את התרגיל, ובו מחוז צפון בפיקוד העורף יקיים תרגיל חומרים מסוכנים בשיתוף פעולה עם כלל הארגונים. התרגיל מדמה פגיעת טיל במפעל תעשייתי והתמודדות עם הדליפה והפצועים.

באותו יום תתקיים לראשונה התרעה במרחב הצפון בבוקר ובערב. חלק מההתרעות יבחנו את היעילות של שינוי זמן ההתרעה:


מטה אשר- געתון, יחיעם ועברון – הוארך מ'מיידי' ל-15 שניות.

גולן – גשור, נאות גולן, גבעת יואב-בני יהודה, מהוא חמה ומחנה קלע – הוארך מ'מיידי' ל-15
שניות.

עמק הירדן – מעגן, שער גולן, מסדה, מכללת כנרת, א"ת צמח, תל קציר, האון – הוארך מ-15
שניות ל-30 שניות.

הארגונים שישתתפו הם פיקוד העורף, רח"ל, כב"ה, מד"א, משטרת ישראל, משרד הפנים, רשויות מחוז צפון וחיפה, רשויות דרום (כחלק מתרגיל ההתרעה) וועדת מל״ח (משק לשעת חירום).

לפירוט היישובים שבהם יופעלו ההתרעות וזמני הפעלת ההתרעות לחצו כאן.


אין תגובות

תגובות לכתבה:

כתיבת תגובה: